Інсулінотерапія та інсулінова помпа для дітей і дорослих при цукровому діабеті в Запоріжжі
Що таке інсулінотерапія
Інсулінотерапія - метод лікування, який передбачає введення інсуліну для регулювання рівня глюкози в крові у хворих на цукровий діабет.
Така замісна терапія є основним засобом лікування діабету 1 типу, коли власний інсулін в організмі людини не виробляється, внаслідок руйнування β-клітин підшлункової залози.
Інсулінотерапія застосовується також і при цукровому діабеті 2 типу - у разі тривалого його перебігу, якщо всі інші методи контролю рівня глюкози в крові (дієта, пероральні цукрознижуючі засоби тощо) є недостатньо ефективними.
Основною метою інсулінотерапії є забезпечення нормального рівня глюкози в крові для запобігання ускладненням цукрового діабету.
Для коректного дозування використовується інсулін різної тривалості дії, здійснюється регулярний контроль рівня глюкози за допомогою спеціальних приладів - глюкометрів, що потребує від пацієнта самодисципліни і постійної концентрації уваги. Це викликає певні труднощі, особливо у випадках, коли складно відрегулювати рівень глюкози, або інсулінотерапії потребує дитина.
Що таке інсулінова помпа та як вона працює
На допомогу приходять нові сучасні методи лікування цукрового діабету, серед яких - помпова інсулінотерапія.
Помпова інсулінотерапія - це сучасний спосіб безперервного введення інсуліну, який замінює собою необхідність частих ін'єкцій і забезпечує більш точний контроль рівня глюкози в крові. Здійснюється за допомогою інсулінової помпи - спеціального пристрою, робота якого програмується індивідуально для кожного пацієнта, виходячи із його потреб і особливостей перебігу захворювання.
Інсулінова помпа складається із основних компонентів:
- корпус - містить механізм для подачі інсуліну, дисплей, батарею та кнопки керування
- резервуар - заповнюється інсуліном ультракороткої дії
- катетер і канюля - забезпечують підшкірну доставку інсуліну.
Принцип роботи інсулінової помпи імітує природну функцію підшлункової залози і заснований на двох режимах:
- базальному - фонове подання інсуліну
- болюсному - більша кількість інсуліну вводиться перед їжею або у разі високого рівня цукру в крові.
Показання до інсулінотерапії з використанням інсулінової помпи
Помпова інсулінотерапія, з урахуванням переваг такого методу лікування, має багато рекомендацій до застосування:
- цукровий діабет 1 типу - для досягнення кращого контролю рівня цукру в крові
- часті епізоди гіпо- та гіперглікемії на фоні ін’єкційного введення інсуліну
- гестаційний діабет - з метою більш досконалої підтримки рівня цукру під час вагітності
- часті нічні гіпоглікемії - для точного регулювання базальної подачі інсуліну
- висока фізична активність пацієнта - під час навантажень з’являється можливість швидкого коригування дози інсуліну
- психологічний дискомфорт - від необхідності постійного застосування ін’єкцій.
Але, передусім, помпова інсулінотерапія є надзвичайно зручним методом підтримки належного рівня глюкози в крові у дітей, хворих на цукровий діабет, особливо 1 типу. Адже, у разі дитячого діабету, у батьків існують деякі складнощі з дотриманням режиму ін’єкцій та необхідністю частої корекції доз інсуліну.
Як вибрати інсулінову помпу для дітей і дорослих
Виробники медичних приладів пропонують широкий асортимент інсулінових помп, забезпечених функціями, які можуть значно полегшити корекцію рівня глюкози.
Інсулінова помпа - це інвестиція в якість життя та здоров’я, тому її вибір має бути усвідомленим і базуватися на індивідуальних потребах пацієнта. Вибираючи потрібну, слід врахувати її функціональність, зручність використання і відповідність віку та способу життя пацієнта.
Інсулінові помпи можуть бути дротові - з можливістю заряджання акумулятора від електричної мережі і бездротові - на батарейках.
Крім традиційних помп, які забезпечують подачу інсуліну через катетер, існують безкатетерні моделі - патч-помпи, які кріпляться безпосередньо до шкіри.
Важливим критерієм при виборі пристрою є простота використання - помпа має мати зручний дизайн, інтуїтивний інтерфейс.
Компактність і невелика вага важливі, особливо для дітей. Ємність резервуару для інсуліну має відповідати потребам користувача.
Для активних людей важливою буде достатня тривалість роботи приладу в автономному режимі. Більшість помп виробляються з водозахисною функцією, їх можна використовувати під час купання, занять спортом.
У разі вибору пристрою для дитини, суттєвою є зручність та простота зміни канюлі (для зниження стресу малюка),а також можливість дистанційного управління доступом батьків для здійснення налаштувань пристрою на відстані.
Найкращі рекомендації щодо вибору приладу надасть лікар-ендокринолог, який знає всі тонкощі зручного використання відносно потреб конкретного пацієнта і наявності в регіоні доступних витратних матеріалів до помпи.
Процедура встановлення інсулінової помпи
Резервуар, наповнений інсуліном ультракороткої дії, поміщається в корпус помпи. Під шкіру пацієнта вводиться канюля, що з’єднується з резервуаром гнучким катетером, таким чином забезпечуючи надходження інсуліну до організму людини.
Встановлення приладу здійснюється лікарем-ендокринологом після ретельного спостереження за пацієнтом та визначення правильного дозування інсуліну. Для розміщення помпи зазвичай використовують ділянки тіла з найбільш розвиненою підшкірно-жировою клітковиною:
- бічна поверхня стегна, сідниці, плеча
- передня, передньо-бокова або задньо-бокова частина живота.
Попереднє програмування пристрою здійснюється лікарем-ендокринологом, ним надаються рекомендації щодо самостійного програмування помпи, правил належного догляду за нею.
В залежності від моделі інсулінової помпи, болюсна подача інсуліну відбувається автоматично, або ж регулюється пацієнтом вручну. Існує можливість запрограмувати будь-який режим дозування, що мінімізує харчові обмеження пацієнта. Канюлю, через яку здійснюється інфузія інсуліну, змінюють кожні 3-4 дні.
Переваги помпової інсулінотерапії в UniClinic
Встановлення і перше програмування інсулінової помпи - відповідальний захід, від якості його проведення багато в чому залежить подальше розуміння і зручність застосування помпової інсулінотерапії. Професіоналізм лікаря-ендокринолога в цей момент має вирішальне значення для подальшого правильного поводження пацієнта з таким сучасним і дуже зручним методом терапії інсулінозалежного діабету.
В інноваційному медичному закладі UniClinic встановлення і програмування інсулінових помп дорослим і дітям здійснює надзвичайно досвідчена лікарка-ендокринолог вищої категорії Чакмазова Олена Миколаївна. Докторка Чакмазова спеціалізується на лікуванні дитячого цукрового діабету, основний професійний досвід набула, працюючи завідувачкою відділення ендокринології Запорізької обласної дитячої лікарні. Встановлення і програмування інсулінових помп для дітей і дорослих - один із пріоритетів її діяльності. Олена Миколаївна веде активну наукову діяльність, є кандидаткою медичних наук, доценткою.
Ціна на встановлення та програмування інсулінової помпи
Базову ціну встановлення і програмування інсулінової помпи як для дорослих, так і для дітей зазначено в нашому прайсі на сторінках сайту.
Записатися на встановлення інсулінової помпи
Ви можете записатися на процедуру встановлення і програмування інсулінової помпи через адміністратора Клініки, скориставшись одним із зазначених способів:
- зателефонувавши за номером 9-103 (безкоштовно з мобільних)
- залишивши заявку в електронній формі безпосередньо на сайті
- за допомогою месенджера.
Поширені питання
Як інсулінова помпа допомагає при діабеті 1 типу?
Навіть при ретельному моніторингу більшість пацієнтів ЦД 1 типу не можуть досягти цільових показників рівня глюкози в крові використовуючи ін’єкційний метод інсулінотерапії. Інсулінова помпа - це сучасне досягнення в удосконаленні глікемічного контролю, яка забезпезпечує безперервне постачання інсуліну, наближене до фізіологічних умов, таким чином імітуючи природну роботу підшлункової залози.
Установка інсулінової помпи при діабеті 1 типу - це можливість вести максимально активне і незалежне життя.
Як довго можна використовувати інсулінову помпу?
Інсулінова помпа розрахована на тривале використання, проте її ефективність залежить від регулярного обслуговування та дотримання рекомендацій виробника. Загалом, електронний блок помпи має термін придатності від 4 до 7 років, більшість виробників надають гарантію на термін 4-5 років. Надалі слід оцінити стан пристрою або придбати новий.
Як правильно доглядати за інсуліновою помпою?
Для тривалої ефективної роботи пристрою важливо дотримуватись основних правил догляду за помпою:
- підтримувати чистоту корпусу, регулярно його очищуючи м’якою тканиною і не допускаючи потрапляння рідини всередину і на роз’єми
- змінювати витратні матеріали (канюлі) кожні 3-4 дні, регулярно заправляти резервуар свіжим інсуліном, не використовувати рідину з попередньої заправки
- уникати механічних пошкоджень пристрою
- здійснювати зарядку приладу згідно інструкції
- оновлювати програмне забезпечення помпи з періодичністю, відповідно до рекомендацій
- відвідувати лікаря для перевірки налаштувань пристрою та стану місця введення інсуліну.
Помпова інсулінотерапія є незамінним методом лікування для багатьох пацієнтів із діабетом, особливо 1 типу і в дитячому віці, та дозволяє значно покращити якість життя за умови правильного використання.