Що робити, якщо у дитини болить живіт: причини, симптоми та ефективні методи лікування абдомінального болю

Що робити, якщо у дитини болить живіт: причини, симптоми та ефективні методи лікування абдомінального болю

24.07.2024

Причини болю в животі у дитини

Біль в животі у дитини - це одна із найпоширеніших скарг на самопочуття. Зазвичай він незначний, швидко проходить і не викликає особливого занепокоєння у батьків. В більшості випадків біль в животі зосереджений біля пупка у дитини і пов’язаний з функціональними розладами травлення - надлишковим газоутворенням, спазмами кишківника, закрепом. 

Особливу увагу викликає абдомінальний біль у немовлят, які можуть сповістити про свої негаразди лише плачем. Болить животик у новонародженого найчастіше від кишкових колік, але батькам слід звернутися до лікаря-педіатра. Він зможе відрізнити цю звичну причину частого плачу дітлахів від більш серйозних станів і захворювань.

Різновиди болю в животі у дітей

Від характеру болю в животі у дитини, його локалізації залежить подальше визначення причини, що його викликала. Розуміння, звідки походить симптом, дозволить лікарю швидко надати малюку професійну допомогу. 

У дитини болить живіт біля пупка

Такий біль зазвичай має функціональний характер і швидко проходить. Але якщо болі повторюються, батькам слід уважніше поставитися до цього прояву. Якщо в дитини час від часу болить живіт в області пупка, причиною можуть бути:

  • схильність до закрепів внаслідок неправильного годування, невірного підбору продуктів, недостатньої кількості рідини в раціоні
  • алергічні реакції з боку шлунково-кишкового тракту на деякі продукти
  • інфекції, захворювання ШКТ, що викликають місцеве запалення і біль
  • стрес, емоційне напруження дитини - часта причина розладу травлення і болю
  • деякі хронічні запальні захворювання кишківника, органів епігастральної області, а також глистяні інвазії - джерело періодичного нічного болю в животі у дитини
  • зосередження болю в ділянці пупка у більш старших дітей - це може бути ознакою гострого хірургічного стану - апендициту 

У разі частих нападів такого болю слід обов’язково звернутися до лікаря.

 

В сучасній новій Клініці UniClinic практикують досвідчені висококваліфіковані спеціалісти-педіатри:

Самохін Ігор Володимирович- лікар-педіатр вищої категорії, кандидат медичних наук, член кількох профільних асоціацій державного рівня. Лікар має неабиякий досвід з питань діагностики, лікування і профілактики захворювань маленьких пацієнтів, починаючи з їх народження. Ігор Володимирович застосовує в своїй практиці найсучасніші протоколі світової медицини, постійно веде активну наукову діяльність.

Асєєва Катерина Юріївна - лікарка-педіатр другої категорії. Надзвичайно фаховий спеціаліст з дитячого здоров’я: здійснює прийом маленьких пацієнтів, проводить діагностичні заходи, призначає ефективне лікування. З лікаркою Асєєвою можливо укладання декларації за НСЗУ, що надає право на отримання безоплатної первинної медичної допомоги дітям від народження до 18 років. Катерина Юріївна - уважний, висококваліфікований фахівець, який буде супроводжувати розвиток дитини, слідкувати за станом її здоров’я, вчасно проводити консультації і надавати потрібні поради батькам. 

Біль супроводжується температурою, нудотою, блюванням

Якщо в дитини болить живіт і спостерігається підвищення температури - це має викликати занепокоєння батьків. Такий стан може свідчити про інфекцію, запалення або інші гострі патології, які потребують негайної медичної допомоги. Ось кілька можливих причин поєднання цих симптомів:

  • ГРВІ і бактеріальні інфекції - можуть супроводжуватися підвищенням температури, болем у животі, нудотою і блюванням дитини.
  • Харчове отруєння - гострий біль в животі поєднується з ознобом, нудотою, блювотою, діареєю.
  • Інфекції сечових шляхів - призводять до  болю внизу живота у дитини, підвищення температури. Для захворювання характерне часте і болюче сечовипускання.
  • Гастроентерит - запалення ШКТ, викликане вірусною або бактеріальною інфекцією. У дитини болить живіт спазмами, можлива нудота і блювання. 
  • Гострий апендицит - біль починається у верхній частині живота і поступово зміщується в праву нижню частину живота. Супроводжується підвищенням температури, нудотою і блюванням.
  • Кишкова інвагінація - внаслідок вдавлювання однієї частини кишківника в іншу утворюється непрохідність кишківника. Цей гострий хірургічний стан може статися у дитини у віці від 4-х місяців до 2-х років. Захворювання призводить до інтенсивного болю, ознобу, холодного поту і навіть запаморочення. 
  • Ацетонемічний синдром - патологічний стан, внаслідок якого зростає концентрація кетонових тіл у крові. Головними симптомами цього стану є блювота, біль в животі, слабкість, запах ацетону з рота дитини.

Чому вкрай важливо звернутися до лікаря при появі болю в животі у дитини?

Періодичні болі в животі у дитини не можна ігнорувати. Якщо напади болю час від часу повторюються - на те є причина, з’ясувати яку може тільки лікар. Біль в животі у дитини не може бути усунений засобами самолікування. Тільки спеціаліст може поставити правильний діагноз і призначити дієву терапію, не симптому - болю в животі, а його першопричини - можливої патології, яка його викликала.

Якщо у дитини болить живіт і її нудить, повторюються напади блювання на фоні підвищеної температури тіла - це симптоматика гострого стану, який потребує термінового звернення до лікаря. У разі погіршення ситуації - необхідно, не зволікаючи, негайно викликати “швидку”, щоб вчасно надати малюку необхідну медичну допомогу. 

Небезпеки і наслідки ігнорування болю в животі у дитини

Ігнорування болю в животі у дитини може викликати прогресування захворювання та розвиток ускладнень. 

Ризик розвитку серйозних ускладнень, загроза життю дитини в разі несвоєчасної діагностики

В деяких випадках затримка в наданні невідкладної медичної допомоги дитині може призвести до загрозливих ускладнень:

  • Апендицит - важкий стан, потребує термінового хірургічного втручання, зволікання може викликати розрив апендиксу, перитоніт і сепсис, які будуть потребувати тривалого стаціонарного лікування.
  • Інвагінація кишківника - загрозливий стан, спричинений вдавленням однієї частини кишківника в іншу, що викликає його непрохідність. Це може стати причиною некрозу тканин кишківника, перитоніту, вимагає негайного хірургічного втручання.

Гострі абдомінальні стани, про які свідчать наявні симптоми, потребують термінового втручання медиків.

 

Ознаки, які ні в якому разі не можна ігнорувати:

  • підвищення температури тіла
  • слабкість, відсутність апетиту, швидка втрата ваги
  • нічний біль у животі, що заважає спати
  • ознаки зневоднення - сухість губ і шкірних покривів, зменшення об’єму сечі, відсутність сліз при плачі
  • напади нудоти, блювання, діареї, що повторюються
  • сліди крові в випорожненнях або блювотних масах дитини
  • гострий, сильний біль в животі, який має постійний або періодичний характер
  • відсутність дефекації, відходження газів

У разі цих тривожних симптомів потрібно викликати “швидку”.
Щодо дій батьків до приїзду медиків: потрібно надати дитині зручного положення, від якого біль у животі буде легшим, заспокоїти її. Можна запропонувати дитині тепле пиття.

Що точно не можна робити - давати дитині від болю в животі будь-які ліки - це може спотворити симптоматику, в результаті чого потрібна допомога не буде своєчасною.

Можливість прогресування захворювання та поширення інфекції

Несвоєчасне звернення до лікаря у разі болю в животі у дитини може призвести до прогресування захворювання, що його викликало:

  • гастроентерит - інфекційне захворювання ШКТ без належного лікування призводить до порушення електролітного балансу організму, його зневоднення 
  • гастрит, виразкова хвороба - неліковані патології можуть посилюватися - не виключена поява виразок, кровотеч, перфорацій стінок шлунка або кишківника
  • інфекції сечовивідних шляхів - стан може погіршуватись до пієлонефриту (запалення нирок),розвитку хронічної ниркової недостатності
  • глистяні інвазії - можуть викликати значну інтоксикацію організму, анемію, порушення фізичного розвитку
  • хвороба Крона (запальне захворювання кишківника) - прогресує, викликаючи тяжкі ускладнення -,нориця, абсцеси, непрохідність кишківника, інвалідність

 

На питання: “болить живіт у дитини, що давати, які ліки допоможуть?”, стає зрозумілою відповідь  - слід надати дитині кваліфіковану медичну допомогу.  
Ігнорування болю в животі у дитини може мати серйозні наслідки для її здоров'я і життя. Важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою, пройти необхідну діагностику і лікування.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic