Ларингіт: симптоми, особливості та лікування
Причини ларингіту
Ларингіт - запалення слизової оболонки гортані - може бути викликаний такими причинами:
- інфекційними - вірусної, бактеріальної або грибкової природи
- неінфекційними - алергічні реакції, травми гортані, шкідливі звички (куріння, алкоголь)
- екологічними - забруднене, надто сухе повітря
- механічними - надмірне навантаження на мовний апарат, голосові зв’язки
- рефлюксною хворобою - кислота з шлунку може закидатися в стравохід і гортань, викликаючи подразнення і запалення слизової оболонки
Види ларингіту, його симптоми
В залежності від тривалості протікання хвороби, впливу подразнюючих чинників, ларингіт розділяють на гострий і хронічний.
Гострий ларингіт
Виникає як самостійне захворювання (найчастіше від перенапруження голосового апарату) або симптом інфекції, триває 1-2 тижні.
Для гострого ларингіту характерний швидкий розвиток симптомів: біль у горлі, охриплість, сухий надсадний кашель, іноді лихоманка.
Хронічний ларингіт
Хронічний ларингіт розвивається поступово, триває понад місяць і має симптоми: охриплість, подразнюючий кашель, відчуття спазму в горлі, надмірної його сухості. Характерний перебіг ознак хронічного ларингіту - періоди ремісії змінюються загостреннями. Ця форма захворювання може виникати внаслідок тривалого впливу подразників (наприклад, куріння, алкоголю), шкідливих умов праці. Також на хронічну форму ларингіту часто хворіють люди, чия професія пов’язана з великим навантаженням на мовний і голосовий апарати - вчителі, співаки тощо.
Ларингіт у дитини, його причини і симптоми
Внаслідок анатомічних особливостей гортані, прояви захворювання у дітей можуть бути більш вираженими, ніж симптоми ларингіту у дорослих людей. Особливо це стосується немовлят і малюків молодшого віку, адже їх дихальна система ще не до кінця сформована.
Причиною дитячого ларингіту, перш за все, є інфекція - ГРВІ, грип, парагрип, аденовірус тощо. Вірусний ларингіт у дітей проявляє себе запаленням і набряком гортані, що призводить до звуження її просвіту. Іноді такий стан досягає критичного рівня, майже до задухи дитини. Захворювання супроводжує сухий кашель, характерний при ларингіті у дітей.
Ларингіт у дитини також може мати алергічну природу. Організм неадекватно реагує на продукти, шерсть домашніх тварин, пилок рослин, інше, що викликає підвищене виділення слизу, який блокує гортань.
Дитячий ларингіт, як і у дорослих, може бути викликаний механічними причинами внаслідок перенапруження голосового апарату. Плач, крик подразнює голосові зв’язки, викликає їх запалення і набряк.
Дитячий ларингіт має такі симптоми:
- зміна голосу, захриплість, втрата голосу (афонія)
- сухий кашель, що посилюється вночі
- утруднене дихання, свист під час дихання (стридор),задуха
- ціаноз шкіри обличчя - кінчику носу, губ, вух
- подразнення і біль у горлі, утруднене ковтання
- підвищення температури тіла
- слабкість, дратівливість, погіршення апетиту
Симптоми можуть бути більш вираженими вночі і вранці. У разі появи ознак ларингіту у дітей, а особливо у немовлят, батькам слід негайно звернутися до лікаря, щоб розпочати дієве лікування. Це захворювання небезпечне своїми ускладненнями, тому потребує нагляду і професійної допомоги.
В новітньому медичному центрі UniClinic здійснюють практику досвідчені фахівці з ЛОР-захворювань дорослих і дітей.
Бойко Олександра Юріївна, лікарка-оториноларинголог першої категорії. Проводить консультаційний прийом пацієнтів з ЛОР-патологіями, здійснює обстеження, призначає лікування. Безпосередньо під час прийому застосовує малоінвазивні процедури з діагностичною і лікувальною метою, що полегшують стан хворих. Лікує дорослих і дітей.
Рожицина Олена Володимирівна - лікарка-оториноларинголог. Здійснює консультативний прийом ЛОР-хворих, надає невідкладну допомогу в амбулаторних умовах, застосовує, за потреби, необхідні хірургічні втручання. Проводить відеоендоскопічний огляд порожнини носа, носоглотки, гортані, голосових складок, зовнішнього слухового проходу. Лікує дорослих і дітей.
Особливості діагностики ларингіту
Обстеження направлене на визначення правильного діагнозу, гострий ларингіт слід відрізнити від можливих захворювань зі схожими симптомами - дифтерія, трахеїт. Також, діагностика має встановити походження ларингіту - інфекційну, алергічну чи механічну природу він має - з метою призначення подальшого ефективного лікування.
Клінічний огляд
Основа діагностики ларингіту - насторожуючі симптоми у вигляді сухого кашлю, утрудненого дихання, свистячих звуків під час дихання, ціанозу обличчя.
Інструментальні дослідження
За допомогою спеціальних інструментів лікарем проводиться огляд гортані і голосових зв’язок на предмет виявлення характерних для ларингіту ознак.
У разі необхідності, до діагностики може бути залучена відеоларингоскопія, яка проводиться з використанням ендоскопу. Процедура за потреби здійснюється під місцевою анестезією, детальне зображення ділянки, що оглядається, виводиться на монітор. Таке обстеження дозволяє детально оглянути стан верхніх дихальних шляхів.
Лабораторні аналізи
Зазвичай призначається загальний аналіз крові. За необхідності проводять серологічне дослідження мокротиння для визначення збудника інфекції, що викликала захворювання.
Лікування гострого ларингіту
Лікар визначається чим лікувати гострий ларингіт, передусім орієнтуючись на причину, що його викликала.
Консервативне лікування
Застосовується медикаментозна терапія для зняття запалення, набряку гортані.
Хірургічне лікування
У важких випадках, коли набряк загрожує життю пацієнта, може бути застосована невідкладна хірургічна допомога, направлена на розширення просвіту гортані.
Лікування хронічного ларингіту
Консервативне лікування
Лікування хронічної форми захворювання, перш за все, має на увазі усунення причин, що його викликають:
- за можливістю - зміна місця роботи на більш безпечне
- голосовий спокій у разі механічного чинника захворювання
- зволоження оточуючого повітря у разі його надмірної сухості, вживання достатньої кількості рідини
- лікування рефлюксної хвороби шлунку
- відмова від шкідливих звичок - куріння, надмірного вживання алкоголю
Крім того, для лікування може бути застосована медикаментозна терапія, фізіотерапія, дихальна гімнастика.
Хірургічне лікування
Ларингіт і запалення голосових зв’язок можуть призвести до формування вузликів, що заважають нормальній мовній функції і потребують хірургічного лікування.
Хірургічну допомогу будь-якого ступеню складності при патологіях ЛОР-органів в UniClinic здійснює лікар-оториноларинголог вищої категорії Костровський Олександр Миколайович. Лікар має надзвичайний досвід проведення профільних операцій. Крім того, здійснює амбулаторний перед- і післяопераційний прийоми ЛОР-пацієнтів. Лікує дорослих і дітей.
Профілактика ларингіту
Для запобігання захворюванню варто дотримуватись деяких рекомендацій:
- уникати контактів з хворими на респіраторні інфекції, вчасно вакцинуватися
- остерігатися відповідних подразників: диму, пилу, хімічних речовин
- підтримувати достатню вологість повітря в приміщенні
- не перенапружувати голосові зв’язки
- відмовитись від шкідливих звичок - куріння, надмірного вживання алкоголю
Поширені питання
- Що не можна їсти при ларингіті?
Слід уникати вживання гострої, кислої, занадто гарячої і холодної їжі, газованих напоїв.
- Як пом'якшити горло при ларингіті?
Пом’якшити горло при ларингіті можливо, скориставшись аерозолями на олійній основі, полосканнями з трав'яними настоями, звичайним (не кислим) льодяником.
Ларингіт може бути загрозливим своїми ускладненнями, тому у разі симптомів захворювання у дорослих, а особливо у дітей - слід негайно звернутись до лікаря, щоб розпочати його ефективне лікування.