Рентген чи флюорографія: розбираємося у різниці та вибираємо найкращий метод діагностики.

Рентген чи флюорографія: розбираємося у різниці та вибираємо найкращий метод діагностики.

23.07.2024

Рентгенографія: принципи та особливості

Рентгенографія - дослідження внутрішніх структур організму людини, яке засновано на отриманні фіксованого рентгенівського зображення на спеціальній плівці або цифровому детекторі. 

Види, методи рентгенографії та принцип її дії

Рентгенографію засновано на фізичному принципі - можливості проходження рентгенівських променів через тканини тіла, де відбувається їх нерівномірне поглинання, що дозволяє створити контрастне зображення на носії. Щільні структури, такі як кістки, виглядають білими, м'які тканини - сірими, а порожнини - чорними.

Рентгенографія в широкому розумінні - це всі методи обстеження, в процесі яких використовується рентгенівське опромінення. До них відносяться:

  • звичайна рентгенографія (частіше має назву - рентген) - використовується для отримання двомірного зображення внутрішніх органів та кісток
  • комп’ютерна томографія (КТ) - з її допомогою створюється детальне тривимірне зображення внутрішніх структур
  • мамографія - спеціалізований рентгенографічний метод для обстеження молочних залоз
  • остеоденситометрія - використовується для вимірювання щільності кісткової тканини
  • ангіографія - з її допомогою досліджується стан кровоносних судин
  • артрографія - рентгенографічний метод дослідження суглобів

Нерідко для рентгенографічного дослідження застосовується введення контрастної речовини у відповідний орган або систему організму для створення більш виразного деталізованого зображення.

Які області тіла можуть бути досліджені за допомогою рентгенографії

Як можна зрозуміти із наведеного переліку методів, рентгенографія застосовується в обстеженні практично всіх органів і структур організму людини та використовується для діагностики великої кількості захворювань і станів.
Також, за допомогою рентгенографії може здійснюватися контроль за ефективністю терапії, моніторингу стану пацієнта після хірургічних втручань.

Показання та протипоказання до проведення рентгенографії

Рентгенографія застосовується тільки у разі підозри на патологію і за направленням лікаря. Показаннями до такого обстеження можуть бути:

  • травми та ушкодження
  • захворювання органів грудної клітки
  • захворювання серця і судин
  • захворювання опорно-рухового апарату
  • захворювання органів черевної порожнини та малого тазу
  • контроль ефективності лікування

Поряд з користю, яку має рентгенографія, треба зважати на навантаження на організм пацієнта у зв’язку із деякою дозою опромінення під час обстеження. Виробники медичного обладнання постійно працюють над удосконаленням цифрових рентгенапаратів, намагаючись мінімізувати шкоду від рентгену. Чим сучасніше обладнання - тим менша доза опромінення.   

 

Саме за допомогою такого високотехнологічного рентгенівського апарату проводяться обстеження пацієнтів в новій багатопрофільній Клініці UniClinicДіагностичний центр медзакладу обладнано устаткуванням 2022-2023 років виготовлення від світових лідерів виробництва медичного обладнання.  

Протипоказаннями до проведення рентгенографічних обстежень є такі:

  • вагітність - рентгенівське випромінювання може негативно вплинути на розвиток плоду, особливо в першому триместрі, зазвичай лікар призначає більш безпечні види обстеження - УЗД, МРТ тощо
  • дитячий вік - діти більш чутливі до радіації, тому рентгенографічні методи застосовуються в крайньому випадку, перевага віддається іншим видам дослідження
  • гострий стан - іноді, перш ніж проводити рентгенографію, пацієнта попередньо стабілізують
  • неможливість зберігати нерухомість під час процедури - це можуть бути діти чи пацієнти з певними неврологічними і психічними розладами - в такому разі застосовується седація
  • алергія на контраст - це може завадити проведенню процедури з використанням контрастної речовини

Перед проведенням рентгенографії лікар визначає доцільність і безпеку обстеження для кожного конкретного пацієнта.

Флюорографія: основні аспекти та відмінності

Цифрова флюорографія - це сучасний спосіб рентгенологічного обстеження,  в якому для отримання зображень використовуються цифрові датчики. Використовується для профілактичної діагностики (скринінгу) захворювань органів грудної клітки. Знімки мають високу роздільну здатність, що покращує якість діагностики. Крім того, результати обстеження отримуються майже миттєво - зображення з’являється на моніторі одразу після зйомки, може бути збереженим в електронному вигляді, переданим по електронній пошті або роздрукованим.

 

На відміну від детального зображення, що показує рентген легень, флюорографія демонструє лише небезпечні зони, на які слід звернути увагу лікарю, що призначає подальше обстеження.  
Перевагами цього методу є невелике променеве навантаження і доступна ціна. 

З якою метою проводиться флюорографія, що показує дослідження?

Основною метою флюорографічного обстеження є первинне виявлення патологічних змін у легенях - туберкульоз, пухлини, плеврит, емфізема, інші захворювання на ранній стадії, які поки не виявляють себе клінічними симптомами.
Чи показує флюорографія запалення легенів - пневмонію? Так, показує, але для детальнішого вивчення захворювання лікар зазвичай призначає інші види обстеження -  рентген, КТ легень тощо.
Крім того, флюорографіяможе виявити зміни у формі і розмірах серця, що свідчить про кардіологічне захворювання і потребує подальшого вивчення. 
Патологія великих судин грудної клітки - аорти, легеневих артерій - також може бути помічена під час флюорографічного обстеження.

Показання та протипоказання до проведення флюорографії

Основними показаннями до застосування флюорографії є профілактичне обстеження на предмет виявлення:

  • туберкульозу, особливо в групах ризику
  • новоутворень в легенях на ранніх стадіях

Також, за допомогою флюорографії відбувається контроль стану пацієнтів з хронічними захворюваннями легень.

Протипоказаннями до флюорографії, є вагітність і дитячий вік до 15 років. У разі необхідності проведення обстеження, лікар зважує ризики і користь від діагностики за допомогою сучасної цифрової флюорографії.

Особливої підготовки флюорографія не потребує, єдина рекомендація - за кілька годин до обстеження утриматися від паління.

Чим відрізняється рентген органів грудної клітки від флюорографії, ключові відмінності між цими двома методами

Основною відмінністю цих двох методів рентгенологічного дослідження є їх призначення. Флюорографію використовують як профілактичне обстеження для первинного виявлення патологій, в першу чергу легень. Рентгенографію призначає лікар у разі обґрунтованої підозри на запальні процеси, в тому числі органів дихання.

Вибір оптимального методу діагностики

Рентген органів грудної клітки і флюорографія - це два методи рентгенологічного дослідження, які використовуються для діагностики захворювань, мають схожий принцип дії, але між ними є різниця в методиці виконання, показаннях, принципах призначення.

Хто робить вибір між рентгенографією та флюрографією?

Призначення рентгенологічного дослідження - флюорографії і рентгену - здійснює лікар, виходячи із потреб пацієнта, його фізіологічних особливостей і конкретної клінічної ситуації. 
Отримані результати обстеження розшифровуються спеціалістом - лікарем-рентгенологом. Від рівня його фаховості багато в чому залежать подальші дії лікаря, який призначає ефективну терапію або дообстеження. 

 

В новітній багатопрофільній Клініці UniClinic працюють висококваліфіковані лікарі-рентгенологи.

Лікарка-рентгенолог, завідувачка Діагностичним відділенням, лікарка вищої категорії Скринченко Світлана Василівна. Має неабиякий досвід в сфері діагностики, 22 роки - в рентгенології. Членкиня багатьох профільних асоціацій державного і європейського рівнів, лікарка Скринченко володіє новітніми методами рентгенологічних досліджень, активно впроваджує їх в свою повсякденну практику. Світлана Василівна постійно вдосконалює свої професійні знання, веде плідну наукову діяльність. 

Колесник Ганна Василівна - лікарка-рентгенолог другої категорії. Досконало володіє всіма сучасними методами рентгенологічної діагностики, з легкістю освоює новітню високотехнологічну апаратуру. Докторка Колесник працює не тільки з дорослими, а й з дітьми від 3-х місяців. Відповідальний спеціаліст, Ганна Василівна прагне провести діагностику якнайточніше при найменшій дозі опромінення пацієнта, що особливо важливо в дитячій практиці.

Данілова Наталія Геннадіївна - лікарка-рентгенолог вищої категорії. Основний напрямок роботи докторки Данілової - рентгенодіагностика внутрішніх органів та кістково-суглобової системи, а також обстеження молочних залоз. Досвідчена, високопрофесійна спеціалістка, Наталія Геннадіївна є членкинею кількох профільних асоціацій, володіє новітніми методами рентгенівського обстеження, фахово розшифровує його результати.

Застосування сучасних технологій в рентгенології та флюорографії

З часом обладнання для проведення рентгенологічних досліджень стає досконалішим. Цифрові технології забезпечують нові можливості для отримання все якісніших і чіткіших зображень. Водночас, виробники прагнуть зробити обстеження більш безпечним, забезпезпечуючи рентгенологічні апарати спеціальними програмами, що захищають пацієнта від надмірного опромінення. 

Сучасне рентгенологічне обстеження забезпечує відмінну точність постановки правильного діагнозу для подальшого призначення найбільш ефективної терапії.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!