Сезонна алергія: практичні поради для захисту під час цвітіння

Сезонна алергія: практичні поради для захисту під час цвітіння

03.05.2024

Що таке алергія на цвітіння?

Алергія на цвітіння, весняна алергія, сезонна алергія, поліноз, сезонний алергічний риніт, “сінна лихоманка” - це все назви одного і того ж алергічного стану, який викликаний пилком рослин, що цвітуть. 

Сезонна алергія має характерні симптоми, які можуть комбінуватися:

  • назальні прояви - свербіж носа, надмірні виділення, чхання
  • проблеми з очима - печіння, сльозотеча, свербіж
  • реакція дихальних шляхів - подразнення в горлі, сухий кашель, задишка, напади утрудненого дихання
  • шкірні симптоми - висип, свербіж шкіри, свербіж у роті
  • загальні прояви - втома, поганий настрій, розлад сну

Які алергени спричиняють реакцію під час весняного цвітіння?

Симптоми сезонної алергії обумовлені впливом пилку рослин, який знаходиться в повітрі. Він потрапляє в верхні дихальні шляхи, осідає на шкірі, провокуючи неадекватну відповідь імунної системи людини, чутливої до нього. 

Алергени, що викликають симптоми алергії на цвітіння, включають:

  • пилок дерев і кущів, що цвітуть - це клен, дуб, береза, вільха, тополя, ліщина
  • пилок трав’янистих рослин під час їх цвітіння - лугові трави, пшениця, різні бур’яни, кропива, полин і, звичайно, амброзія
  • пилок квітучих рослин - бузок, жасмин, орхідеї, троянди, лілії

В залежності від періоду, коли саме цвіте рослина, пилок якої викликає патологічну реакцію, настає той самий “сезон” алергії. Таким чином, ця сезонність може проявити себе в будь-який час, починаючи з ранньої весни і до пізнього літа. Найбільшу небезпеку становлять вітрозапильні рослини - саме їх дрібний пилок найчастіше викликає алергію на цвітіння.

Як впливає алергія на якість життя?

Прояви алергії на цвітіння можуть бути різної інтенсивності і варіювати між собою. Залежать від індивідуальної чутливості кожної окремої людини. Розрізняють:

  • легкий ступінь тяжкості полінозу - реакція, що виникає не призводить до порушення сну і не впливає на повсякденну фізичну активність
  • середній/важкий ступінь тяжкості - алергія негативно впливає на фізичний стан людини, викликає порушення сну

Людині, яка помічає прояви алергічної реакції в певні пори року варто звернутися за допомогою спеціаліста. Лікар-алерголог за допомогою специфічних тестів з’ясує, пилок якої саме рослини викликав алергію на її цвітіння, допоможе зменшити тяжкість симптомів, запропонує специфічне лікування,  надасть рекомендації на майбутнє. 

В UniClinic веде прийом досвідчена лікарка-алерголог Курілець Лілія Олегівна. Її спеціалізація - респіраторні алергічні прояви. Докторка має значний досвід в лікуванні алергічних та пульмонологічних станів, з успіхом проводить алерген-специфічну імунотерапію. Кандидатка медичних наук, постійно друкується в поважних фахових виданнях. Членкиня кількох профільних асоціацій, застосовує в своїй практиці найсучасніші методики терапії хворих на алергію. 

Попередження алергічних реакцій

Найкращим способом лікування сезонної алергії є її попередження та лікування поза сезоном.
Треба прикласти зусиль для максимального уникнення контакту з алергеном. Найкраще, дотримуватись правил побутової поведінки, які зменшують прояви алергії на цвітіння:

  • Слідкуйте за прогнозами погоди та рівнем пилку. Найчастіше алергічні реакції викликає дрібний пилок вітрозапильних рослин, тож у вітряну погоду вміст алергену в повітрі зростає.
  • За можливості, обмежте вихід на вулицю в дні, коли пилка у повітрі найбільше, візьміть вихідні на цей час.
  • Використовуйте захисні засоби, такі як маски та окуляри.
  • Провітрюйте приміщення лише вранці і ввечері, коли рівень пилку у повітрі найнижчий.
  • Використовуйте фільтроване повітря, застосовуючи для цього, наприклад, кімнатний кондиціонер, спеціальні прилади для фільтрації.

Лікування та полегшення симптомів

У разі неможливості завадити негативному впливу чинників, що викликають сезонну алергію, існують засоби її лікування, здатні зменшити прояви патологічної реакції.

Антигістамінні препарати для полегшення свербежу та нежиті

Найпоширенішими ліками від будь-якої алергії, в тому числі тієї, що виникає на цвітіння рослин, є антигістамінні препарати. Механізм їх дії полягає в блокуванні гістаміну - речовини, що виділяється у великій кількості під час неадекватної імунної відповіді організму на алерген. Саме гістамін подразнює рецептори, викликаючи характерні симптоми - свербіж, нежить, сльозотечу, інші. Приймаючи антигістамінні таблетки від проявів алергії на цвітіння, можливо суттєво зменшити їх інтенсивність. Але правильні дози і діючу речовину може підібрати тільки лікар.

Назальні спреї та краплі для зменшення набряку та закладеності носа

Для зменшення набряку слизових і закладеності носа використовують засоби місцевої дії - назальні спреї. У разі надто сильних проявів алергії на цвітіння вдаються до лікування спеціальними протиалергічними розчинами, що мають у своєму складі кортикостероїди. 

Алерген-специфічна імунотерапія

Таку терапію ще називають “вакцинацією проти алергії”. Її суть полягає у введенні маленьких, ретельно розрахованих, доз алергену, які поступово ростуть з метою викликати звикання організму до нього. Таким чином зменшується патологічна реакція з боку імунної системи. Це довгостроковий, але ефективний процес і є єдиним засобом саме лікування алергії на цвітіння дерев, а не усунення її симптомів. Після циклу імунотерапії сезонна алергія може взагалі не турбувати або переноситись пацієнтом значно легше і взагалі не потребувати застосування ліків. 

 

Алерген-специфічна імунотерапія здійснюється в сучасному медичному центрі UniClinic. Такий метод є особливо дієвим для лікування сезонної алергії, алергії на побутовий пил, шерсть домашніх тварин та спори грибів. Процедуру проводить спеціаліст-алерголог, що має суттєвий досвід в такій терапії алергічних реакцій, з дотриманням сучасних міжнародних протоколів лікування.  

Домашні заходи

Присутність алергіка в домі, особливо, якщо алергія на цвітіння виникає у дітей, диктує правила побутової поведінки, які будуть корисними у будь-якому разі:

  • Регулярно прибирайте будинок, видаляючи пил, застосовуйте вологе прибирання.
  • Використовуйте спеціальні пилососи з фільтрами HEPA, таким чином ви зможете запобігти викиду пилу в повітря оселі.
  • Встановіть систему очищення, кондиціонери повітря в приміщенні, є багато пропозицій спеціальних побутових приладів.
  • Відмовтеся від сушіння білизни на вулиці під час весняного цвітіння, попередивши можливе осідання на неї небажаного дрібного пилку. 

Коли потрібно звернутися до лікаря

Алергію на цвітіння дерев та інших рослин не слід ігнорувати. З часом її респіраторні прояви можуть призвести до виникнення серйозних ускладнень, таких як обструктивний бронхіт або навіть до бронхіальної астми. 
Якщо симптоми алергії стають сильнішими та не зменшуються від дотримання загальних рекомендацій та правил, консультація лікаря вкрай необхідна. 

Спеціаліст може не тільки допомогти полегшити наявні симптоми, але й визначити алерген, запропонувати подальше лікування, надати фахові рекомендації щодо правил уникнення появи патологічної реакції на майбутнє. 

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic