Алергія на шкірі: симптоми, прояви та лікування

Алергія на шкірі: симптоми, прояви та лікування

08.08.2024

Причини алергії на шкірі

Причиною виникнення алергії на шкірі, як і будь-якої алергії, є неадекватна реакція імунної системи людини на контакт з певними речовинами - алергенами. Помилкове сприйняття цих речовин як шкідливих викликає захисну відповідь імунітету, яка проявляється у вигляді характерних проявів алергії на шкірі. 

Потрапляння алергенів в організм людини можливе кількома способами:

  • через безпосередній контакт зі шкірою
  • перорально (продукти, медикаменти)
  • шляхом вдихання
  • через ін’єкцію

Алерген, потрапляючи в організм, викликає запальну алергічну реакцію, в тому числі висипи на шкірі. 
Характерною ознакою алергії є неадекватна відповідь імунної системи саме на повторний вплив алергена.

Симптоми шкірної алергії

Прояви патологічної імунної реакції можуть різнитися, як саме виглядає алергія на шкірі пацієнта залежить від причини її виникнення:

  • найчастіше турбують висипи по типу кропив’янки або червоних плям, що сверблять
  • деякі рослини викликають контактну реакцію у вигляді червоних ліній, що зудять, на кінцівках, де стався контакт зі шкірою
  • хімічні речовини, що викликають реакцію, провокують алергічне висипання на шкірі, що нагадує опік - набряк, пухир або сухі плями овальної форми
  • алергія на медикаменти викликає характерні симптоми на шкірі - злегка підняті припухлості у вигляді висипань червоного кольору
  • інші наслідки, що виникають від алергії на шкірі, можуть включати: набряклість, лущення, біль, печіння тощо

Види алергії на шкірі

В залежності від алергену, шляху його потрапляння в організм, розрізняють такі види алергічної реакції на шкірі:

  • харчова алергія
  • алергія на сік рослин 
  • алергія на укуси комах
  • алергія на латекс
  • медикаментозна алергія тощо

Форми алергічних уражень шкіри

На підставі способу виникнення неадекватної реакції імунної системи, особливостей її клінічних проявів, розрізняють наступні форми алергії на шкірі:

  • Контактний дерматит - виникає при прямому контакті з алергенами. Найбільш поширені алергени - косметичні засоби, фарби для волосся, побутова хімія, метали, латекс, рослинний сік тощо.
  • Алергічна кропив’янка (уртикарія) - викликається вживанням певних продуктів або лікарських засобів. Алергенами часто бувають - білкові продукти (молоко, яйця, горіхи, морепродукти),овочі і фрукти, що містять подразнюючий компонент (цитрусові, ягоди, забарвлені овочі),медикаменти (антибіотики, аспірин, інше). 

До цієї групи також відносять алергічні реакції, що виникають на укуси комах, продукти життєдіяльності тарганів, пилового і домашнього кліщів, шерсть тварин, пил, цвіль тощо. 
Крім того, таку реакцію може викликати синтетичний одяг.

  • Атопічний дерматит (екзема) - це хронічне захворювання, яке пов’язують з генетичною схильністю. Часто супроводжується іншими алергічними проявами - астма, алергічний риніт. 

Загострення захворювання може викликатися сухістю шкіри, подразнюючими гігієнічними засобами (мило, шампунь),алергенами (пилок, пилові кліщі, лупа тварин).
Також до загострення атопічного дерматиту може призвести стрес.

  • Фотоалергічні реакції - виникають під впливом сонячних променів у поєднанні з хімічними речовинами, які можуть міститися в медикаментах або косметиці, парфумах, інше.
  • Як наслідок інфекційних захворювань - деякі інфекції (гепатит, COVID-19, мононуклеоз тощо) можуть викликати алергічні реакції на шкірі у вигляді характерних висипів.

Діагностика алергії на шкірі

У разі підозри на алергічну реакцію на шкірі не слід відкладати візит до лікаря. Перше звернення може бути до терапевта, а він уже перенаправить пацієнта до спеціаліста - лікаря-алерголога. До речі, у разі терміновості, консультація лікаря в UniClinic може проводитись в онлайн-режимі. Для цього пацієнту під час звернення з приводу алергії на шкірі необхідно продемонструвати фото висипу, а лікар може надати перші рекомендації для полегшення стану. 

 

В новітньому багатопрофільному медичному центрі UniClinic здійснює прийом пацієнтів з алергією, виконує діагностичні заходи, призначає і проводить дієву терапію алергічних захворювань досвідчена лікарка-алерголог, лікарка-пульмонолог, дитячий алерголог, лікарка першої категорії, кандидатка медичних наук Курілець Лілія Олегівна. Докторка Курілець є членкинею кількох профільних асоціацій державного і міжнародного рівнів, володіє унікальними методиками діагностики і допомоги пацієнтам з алергічними захворюваннями, успішно застосовує їх на практиці. Лікує дорослих і дітей від 6 років. Лілія Олегівна приймає участь в міжнародних професійних конференціях, веде активну наукову діяльність, має друковані роботи в фахових виданнях, патент на винахід.

 

Лікар проводить огляд пацієнта, ретельно вивчає його симптоми, історію хвороби, інформацію про сімейні випадки алергічних захворювань.
Далі лікарем проводяться шкірні проби (прик-тест) для з’ясування, який саме алерген викликає небажану реакцію. Для отримання достовірних результатів таку діагностику застосовують в стані ремісії - під час загострення її не практикують. 

  • Прик-тест полягає в наступному: невелика кількість алергену наноситься на шкіру пацієнта, зазвичай на передпліччі або спині, шкіра проколюється маленькою голкою. Якщо протягом 15-20 хвилин на місці проколу з’являється почервоніння, свербляча припухлість - це свідчить про алергічну реакцію.

Також, для підтвердження алергії, лікарем можуть бути призначені лабораторні дослідження:

  • загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на специфічні IgE-антитіла до певних алергенів

У складі нового багатопрофільного медичного центру UniClinic до послуг пацієнтів надсучасна Лабораторія, обладнана за останніми вимогами світової медицини. В лабораторних дослідженнях використовуються новітні методи діагностики згідно стандартів міжнародної системи якості ISO. Алергічна панель Лабораторії містить вичерпний перелік можливих алергенів для визначення рівню специфічних IgE-антитіл. 

У разі харчової алергії  лікарю може допомогти ведення пацієнтом харчового щоденника - таким чином визначається продукт, що викликає небажану реакцію імунної системи.

Шкірна алергія, її лікування

Підтвердивши алергію на шкірі і виявши специфічний алерген, що її викликав, лікар розробляє план ефективного лікування пацієнта. Він може включати:

  • рекомендацію уникати контакту з алергеном
  • призначення медикаментозної терапії для полегшення симптомів алергічної реакції - усунення свербежу, зменшення висипу
  • проведення курсу імунотерапії

 

Імунотерапія - це єдиний метод лікування самої алергії, а не симптомів, які її супроводжують. Під час здійснення курсу пацієнту вводяться мінімальні дози алергену, таким чином поступово знижуючи рівень неадекватної реакції імунної системи до нормальної. Імунотерапія має ще одну промовисту назву - “щеплення від алергії”, яка відображає суть лікувального процесу.

 

Пройти курс імунотерапії і позбутися проявів небажаної алергічної реакції можливо в новому багатопрофільному медичному центрі UniClinic. Лікування відбувається в комфортних умовах, здійснюється досвідченим фахівцем - лікарем-алергологом Курілець Лілією Олегівною. В процесі терапії використовуються високоякісні алергени, сама процедура проходить згідно сучасних протоколів світової медицини.

Профілактика алергії на шкірі

Профілактика алергії полягає, в першу чергу,

  • в уникненні контакту з алергеном, для визначення якого необхідна професійна діагностика лікаря-алерголога
  • варто надавати перевагу гіпоалергенним косметичним засобам і побутовій хімії
  • утримувати шкірні покриви достатньо зволоженими, запобігаючи їх надмірній сухості і вразливості. 

 

Слід розуміти - у разі  будь-якої алергічної реакції, в тому числі на шкірі, необхідно визначити її причину - виявити алерген, що її викликав. Це завдання під силу тільки спеціалісту - лікарю-алергологу. Він визначить причину реакції і призначить дієве лікування.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!