Чи доцільно приймати антибіотики при застуді без призначення лікаря?

Чи доцільно приймати антибіотики при застуді без призначення лікаря?

09.02.2024

"Універсальний" антибіотик - це міф

Використання антибіотиків без рекомендації лікаря не тільки неефективне, а й може спричинити небезпечні наслідки та ускладнення.
Перш за все, варто знати, що антибіотики не є універсальним засобом від усіх інфекцій. Застуда, зумовлена вірусами, не піддається лікуванню жодним антибіотиком, оскільки антибіотики спрямовані на знищення бактерій.
А грип, ГРВІ та інші респіраторні захворювання спричинені не бактеріями, а вірусом. Вони лікуються власним імунітетом з підтримкою противірусних препаратів. Тож антибіотики на першопричину захворювання не подіють.
Лікар прописує антибактеріальні препарати у разі, якщо ослаблені захисні сили організму й застуда має ускладнення бактеріальною інфекцією.

Антимікробна Резистентність

Самолікування застуди антибіотиками, їх неправильне застосування не тільки не приносить користі, а й може привести до того, що організм звикає до дії препарату, і з протягом часу ліки перестають бути ефективними. Цей стан називається антимікробною резистентністю і може загрожувати здоров'ю людини, створюючи умови для поширення стійких і сильних до лікування інфекцій.

Після можливого розвитку бактеріальної інфекції, доведеться використовувати більш ускладнене лікування, іноді з використанням кількох препаратів, і курс лікування може затягнутися на довгий період часу.
Лікарі на практиці стикаються з хворобами, які спричинили мікроби, стійкі до всіх антибіотиків. Їх називають “супербактеріями”. Ці організми живуть недовго і швидко змінюються, тому стають більш міцнішими та встигають пристосуватися до нових для них умов.

Побічні реакції при лікування антибіотиками

Самостійне і безконтрольне лікування антибіотиками може порушити обмін речовин в організму, призвести до розвитку побічних реакцій, прояву алергій, дисбактеріозу та спричинити інші проблеми зі здоров'ям, іноді, навіть, до анафілактичного шоку.
Також важливо враховувати взаємодію антибіотиків з іншими препаратами, які пацієнт приймає для лікування або профілактики хронічних захворювань.
Найпоширеніші побічні ефекти від прийому антибіотиків:

  • втрата апетиту
  • біль у животі
  • шлункові болі та дискомфорт, розлад травлення
  • нудота
  • запаморочення
  • алергічні реакції на шкірі, у рідкісних випадках навіть анафілактичний шок
  • грибкові інфекції - кандидоз (молочниця)
  • зміни у складі крові

Це загальний список, але антибіотиків дуже багато різновидів, і в кожного свої особливості прийому. Наприклад, деякі не можна давати дітям і вагітним, а у деяких різна кількість та час  і умови прийому. Тому потрібно обов'язково читати інструкцію і вкрай важливо консультуватися з лікарем перед тим, як придбати ліки.

Коли необхідно почати прийом антибіотиків

Лікування антибіотиками необхідно, якщо доведено виникнення бактеріальних ускладнень, без антибіотиків інфекція може стати хронічною та розвиватися далі.
Частіше ускладнення - тривале першіння, нальоти та больові відчуття в горлі, нежить, закладеність та виділення з  носа довгий час, настають внаслідок неправильного лікування грипу та пізнього діагностування захворювання.

Віруси атакують не тільки ніс та горло, а також бронхи, легені, навіть кишківник ( ротавірус або ентеровірус),слизові інших органів (очі, вуха),шкіру (герпес, вітрянка, кір) і навіть мозок (кліщовий енцефаліт). У цих складних випадках антибіотики будуть ефективними лише у разі правильного визначення діагнозу лікарем і призначення ефективного лікування, що прискорить та полегшить одужання.

Чому не можна самостійно призначати самому собі антибіотик

  • велика ймовірність помилитися і не відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної
  • антибіотик може бути недієвим, він не знищить бактерію, яка на цей час знаходиться в організмі
  • неправильно розрахована доза препарату не дасть ефекту або нашкодить

У якому випадку приймання антибіотиків заборонено або недоцільне:

  • лікування вірусних захворювань антибіотиками
  • приймання антибіотики без рецепта
  • використання антибіотиків, які минулого разу залишились на потім або ліки вам віддала інша людина
  • зупинка лікування раніше призначеного часу, тому що в організмі можуть залишитися найбільш стійкі мікроби

Самолікування антибіотиками застуди є не тільки недоцільним, а й небезпечним. Ризики антимікробної резистентності, небажаних ефектів і алергій більш важкі,  ніж очікуване одужання. 

Найкращим рішенням у лікуванні застуди залишається консультація з лікарем, який визначить оптимальне лікування, необхідність застосування антибіотиків у кожному конкретному випадку і допоможе уникнути небажаних наслідків.
Звернення до медичної клініки за кваліфікованою допомогою медиків є найбільш доцільним кроком до одужання.

В UniClinic ви можете довірити своє здоров'я професіональним терапевтам та педіатрам, пройти всі необхідні аналізи у власній Лабораторії та у короткі терміни за умови своєчасного і правильного лікування позбутися неприємного нездужання без тяжких наслідків.

В UniClinic вас чекають на прийом для дорослих професіонали своєї справи з багаторічним стажем:
лікарки - терапевти Смоляр Дар'я Вікторівна та Дузенко Ганна Валеріївна,
а також досвідчені лікарі-педіатри  -  Асєєва Катерина Юріївна та лікар вищої категорії Самохін Ігор Володимирович.

UniClinic надає можливість замовити у зручний для вас час онлайн-консультацію з професійними лікарями, як для дорослих, так і для дітей, залишаючись вдома і заощаджуючи сили та кошти для найшвидшого одужання.

Не варто займатися самолікуванням.
Бережіть себе та своїх близьких і будьте здорові!

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!