Чи варто видаляти аденоїди дитині? Відповідають лікарі-отоларингологи UniClinic
Роль аденоїдів у здоров'ї дитини
Функції аденоїдів у дихальній та імунній системах
Аденоїди розташовані у задньому відділі носової порожнини (носоглотці). Вони утворені лімфоїдною тканиною і є однією із шести глоткових мигдалин, які виконують важливу захисну функцію в організмі людини.
Збільшені аденоїди спостерігаються саме у дітей, з 10 річного віку в нормальному фізіологічному стані лімфоїдна тканина набуває зворотного розвитку. Тому серед дорослих майже не зустрічаються дана патологія.
Основні функції, які виконують аденоїди у дітей:
- бар’єрна функція: перешкоджають проникненню збудників інфекцій, які потрапляють з диханням через ніс, вглиб дихальної системи
- імунна функція: лімфоїдна тканина виробляє лімфоцити, які беруть участь в розпізнаванні та боротьбі із небезпечними вірусами і мікроорганізмами
- розвиток імунної пам’яті: допомагають організму “запам’ятати”, як швидше і ефективніше реагувати на інфекції, подібні перенесеній, в майбутньому
Причини, які можуть вимагати видалення аденоїдів
Гіпертрофія аденоїдів у крайньому випадку може потребувати їх ектомії. Це операція з видалення аденоїдів у дитини (аденотомія), показаннями до якої можуть стати:
- постійно утруднене дихання, апное під час сну. Призводить до неспокійного сну внаслідок обструкції дихальних шляхів, що в свою чергу негативно впливає на емоційний стан, погіршує пам’ять, гальмує розвиток дитини
- часті інфекції і запалення дихальних шляхів. Хронічні синусити, тонзилити, отити
- гіпертрофовані аденоїди у дітей - це постійне джерело інфекції, що може викликати хвороби інших органів
Лікар-отоларинголог оцінює стан аденоїдів, ступінь, супутні ускладнення у дитини і приймає рішення щодо оптимального їх лікування.
Показання до видалення аденоїдів
Симптоми, що вказують на необхідність втручання
Аденоїди розташовані глибоко в глотці, батьки не можуть їх розгледіти самостійно. Запідозрити захворювання аденоїдів у дітей можливо за непрямими симптомами:
- ускладнене дихання носом, вимушено відкритий рот, хропіння, апное під час сну - все це ознаки збільшення аденоїдів у дітей
- дитина може бути млява, дратівлива, часто плаче - поверхневе дихання ротом призводить до недостатнього надходження кисню в організм, що впливає на загальний емоційний стан
- зниження слуху - збільшені аденоїди у дитини викликають часткове перекриття слухової труби, що призводить до появи такого симптому
- часті запалення горла і дихальних шляхів - аденоїди не виконують свою бар’єрну функцію
Підозра батьків, що аденоїди у дитини збільшені, з огляду на помічені симптоми - це привід негайно звернутися до лікаря.
Переваги та можливі ризики видалення аденоїдів
Необхідність процедури видалення аденоїдів для здоров'я дитини
Якщо гіпертрофія (збільшення) аденоїдів у дитини значна, або присутні симптоми, перераховані вище, операція стає єдиним рішенням можливого ефективного лікування. Аденотомія здатна значно покращити стан дитини:
- полегшиться дихання
- буде усунено джерело постійної інфекції
- покращиться якість сну
Все це позначиться на поліпшенні загального здоров’я і буде сприяти позитивному фізичному й емоційному розвитку дитини
Батьки, які зважились на видалення аденоїдів у дітей це підтверджують, надаючи позитивні відгуки.
Можливі ризики та ускладнення
Хоча аденотомія загалом безпечна процедура, все ж таки, вона, як і будь-яке хірургічне втручання, несе певні ризики: (кровотеча, алергічна реакція на лікарські засоби та ін.)
Професійні лікарі можуть попередити розвиток ускладнень, а також швидко відреагувати у разі їх виникнення.
Альтернативні методи лікування аденоїдів
Консервативні підходи до лікування
На підставі обстеження визначається ступінь гіпертрофії мигдалини, виходячи з чого лікар вирішує, чи буде ефективним консервативне лікування аденоїдів у дитини.
Можливості медикаментозної терапії
Звичайно, якщо є можливість запобігти операції, лікар обирає іншу терапію. Для того, щоб визначитись, чим лікувати аденоїди у дітей, треба зрозуміти причину, що викликала їх гіпертрофію, це може бути:
- інфекція - в такому разі застосовують медикаментозну терапію, яка направлена на боротьбу з нею
- алергічна реакція - усунення алергену, антигістамінні препарати, кортикостероїди інтраназальні, тощо
Поради ЛОРа щодо видалення аденоїдів
Індивідуальний підхід до кожної ситуації
В новому сучасному медичному центрі UniClinic працюють досвідчені лікарі-оториноларингологи.
Веде прийом висококваліфікована лікарка-оториноларинголог - Бойко Олександра Юріївна, яка також спеціалізується на дитячих ЛОР-захворюваннях.
Хірургічні втручання здійснює досвідчений лікар-оториноларинголог, хірург-оториноларинголог, дитячий оториноларинголог, онкоотоларинголог - Костровський Олександр Миколайович.
Лікарі втілюють в свою практику найновітніші методики лікування ЛОР-захворювань, включаючи хвороби маленьких пацієнтів. Декларують індивідуальний підхід в кожному конкретному випадку.
Звернувшись до наших спеціалістів, батьки можуть бути впевнені в тому, що ці лікарі приймають тільки професійні виважені рішення, призначаючи лікування захворювань аденоїдів у дітей.
Рекомендації щодо підготовки до операції та післяопераційного періоду
Рекомендації щодо підготовки до аденотомії носять загальний характер і стосуються:
- режиму харчування - бажано припинити прийом їжі і напоїв за 6 годин до операції
- емоційного настрою - щоб прибрати зайві страхи, рекомендується роз’яснити дитині, що буде відбуватися. Важливо запевнити малюка, в тому, що під час втручання він не відчуватиме болю
В післяопераційний період можливі деякий набряк і больові відчуття. Ці неприємні наслідки можна усунути медикаментами, які порадить лікар.
Деякий час доведеться іноді відвідувати ЛОРа, який проконтролює, як протікає загоєння.
Батьки мають бути впевнені, що тільки лікар може визначити, як лікувати аденоїди у їхньої дитини.