Лікування кісти яєчника: консервативні та оперативні методи
Що таке кіста яєчника: причини та симптоми
Що ж таке кіста яєчника - це порожнина, заповнена рідиною, що розвивається в яєчнику. Більшість таких утворень не несуть загрози здоров’ю і життю жінки, з часом вони можуть розчинитися самі, без будь-якого медичного втручання. Але в деяких випадках кіста яєчників може викликати проблеми і потребувати лікування. Негативний розвиток подій залежить від кількох факторів, у тому числі від виду кісти яєчника, причин, що викликали її утворення:
- функціональна кіста яєчника може виникнути в результаті змін в органі, які відбуваються протягом менструального циклу. В залежності від періоду утворення розрізняються на лутеальні і фолікулярні кісти яєчника
- кіста може мати пухлинну природу, доброякісну або злоякісну, якщо походить від тканини самого органу, яка патологічно розрослася
- кіста, що виникла внаслідок ендометріозу - хвороби, коли ендометріальна тканина розростається поза межами матки, у тому числі формуючи кісти яєчника
Небезпечно збільшене утворення може викликати характерні симптоми.
Ознаками кісти яєчника можуть стати:
- різкі переймоподібні болі внизу живота, які виникають час від часу
- збій в менструальному циклі
- іноді симптомом кісти яєчника може стати видиме збільшення об’єму живота на рівні тазу
- відчуття тиску під час сечовипускання і випорожнення кишківника
Якщо такі симптоми спостерігаються протягом двох тижнів або довше, це може бути свідченням наявності кісти яєчника. Слід звернутися до лікаря для оцінки стану репродуктивних органів і призначення подальшого їх лікування.
В новітньому медичному центрі UniClinic практикують досвідчені спеціалісти-гінекологи:
Докторка Воробйова Юлія Валеріївна - акушер-гінеколог першої категорії.
Займається діагностикою, лікуванням і профілактикою захворювань жіночої репродуктивної системи.
Юлія Валеріївна проводить амбулаторний прийом гінеколога, лікує інфекційно-запальні захворювання, проводить кольпоскопію. Також в її компетенції надання допомоги при менструальних розладах, здійснення супроводу вагітності, профілактика гінекологічних захворювань.
Консервативні методи лікування кісти яєчника
Спостереження та очікування: моніторинг розмірів кісти та симптомів без активного втручання
Один із методів, який може застосувати спеціаліст в якості лікування кісти яєчника - “очікування і спостереження”. Він може бути обраний лікарем, якщо патологія не несе загрози для життя пацієнтки.
Цей підхід передбачає постійний моніторинг розмірів та стану утворення за допомогою УЗД.
Також, сама пацієнтка з кістою яєчника має уважно прислухатися до її проявів і симптомів. У разі якихось змін - одразу повідомляти про це лікаря.
Якщо спостереження показало зміну розмірів кісти, її структури, лікар може прийняти рішення про оперативне втручання. Також може бути призначена консультація онколога.
У разі, якщо утворення не збільшується в розмірах, не викликає дискомфорту, лікарем може бути прийняте рішення не вдаватися до активного лікування.
З часом кіста може самостійно зникнути. Тим не менш, жінка повинна проходити обстеження гінеколога принаймні раз на рік з профілактичною метою, а у разі появи нових симптомів - звертатися до лікаря негайно.
Медикаментозна терапія: використання гормональних препаратів для регулювання гормонального фону та зменшення ризику росту кісти
Найчастіше причиною, що викликає таке утворення, як кіста на яєчнику, можуть бути патологічні зміни гормонального фону під час менструального циклу.
Тому, у якості медикаментозного лікування, можуть бути застосовані гормональні препарати.
Така терапія може запобігти:
- утворенню нових кіст яєчників, особливо, якщо причина їх виникнення - функціональна
- розростанню кіст
- посиленню дискомфорту, пов’язаного з утвореннями в яєчниках
Коли постає питання “чим лікувати кісту яєчника?”, рішення на користь гормональних лікарських засобів може призвести до:
- зменшення симптомів і проявів хвороби, покращення загального стану пацієнтки
- мінімізації можливості розвитку ускладнень кісти яєчника, запобігання такого негативному наслідку, як її розрив
Лікування кісти яєчнику із застосуванням гормональних препаратів має проводитись під наглядом лікаря, який підбирає найбільш ефективний режим їх прийому.
Оперативні методи лікування кісти яєчника
Лапароскопічна кістектомія: видалення кісти шляхом малоінвазивної хірургічної процедури через невеликі розрізи
У більшості випадків для видалення утворення застосовується малоінвазивна операція - лапароскопічна кістектомія. Втручання проводиться через невеликі розрізи в черевній стінці.
Малоінвазивність операції дозволяє зменшити її травматичність і сприяти швидшому відновленню пацієнтки.
Хірурги UniClinic дотримуються правила нанесення мінімальної шкоди пацієнтам під час оперативних втручань, тому практикують органозберігаючі лапароскопічні методи.
До таких відноситься і лікар Цурканенко Андрій Дмитрович- акушер-гінеколог вищої категорії, який практикує в UniClinic. Він має суттєвий досвід проведення гінекологічних операцій різного ступеню складності, за можливості проводить їх саме лапароскопічним способом.
Також здійснює амбулаторний прийом пацієнток, надає фахову консультацію.
Лікар є членом профільних Асоціацій державного і міжнародного рівня, завдяки чому має доступ до найсучасніших методик консервативного і хірургічного лікування гінекологічних хворих.
Лапаротомія: велика відкрита хірургічна операція для видалення великих або складних кіст
У разі великих і складних утворень або неоднаразових хірургічних втручань в анамнезі пацієнтки, лікарі змушені застосовувати лапаротомію - відкриту хірургічну операцію. Вона дозволяє спеціалісту мати широкий доступ до внутрішніх органів, що дозволяє робити складніші і об’ємніші маніпуляції під час втручання порівняно із малоінвазивними методами.
Для проведення лапаротомії мають бути виважені показання, адже відновлення організму після такої операції проходить повільніше. Також не можна виключати ризики ускладнень: патологічні зрощення, кровотечі, інфекції. У разі серйозного стану пацієнтки, наприклад, при наявності симптомів розриву кісти яєчника, коли потрібна терміновість, така операція рятує життя.
Необхідно вчасно звернути увагу на самопочуття та ознаки цього небезпечного стану.
Розрив кісти і можливе витікання її вмісту в черевну порожнину супроводжується симптомами:
- різким болем внизу живота, що посилюється при рухах
- блідістю шкіри, зниженням АТ, тахікардією
- погіршенням загального стану - втомою, слабкістю, запамороченням
Показання для оперативного втручання
Лікар може прийняти рішення застосування оперативного методу лікування кісти яєчника у разі:
- великого розміру утворення
- існування підозри на злоякісну природу кісти
- порушення функції яєчників, в тому числі репродуктивної
- неефективності медикаментозної терапії
Операція проводиться також у разі, якщо кіста викликає симптоми, що призводять до значного дискомфорту пацієнтки.
Великі розміри кісти, які призводять до стиснення сусідніх органів
Іноді кіста яєчника може вирости до загрозливих розмірів, таким чином стискаючи сусідні органи, заважаючи їх нормальному функціонуванню.
Це, передусім, кишківник і сечовивідна система.
Симптоми, що вказують на можливі ускладнення, такі як гострі болі, кровотеча або порушення функцій суміжних органів
Великі розміри кісти можуть викликати серйозний дискомфорт у пацієнтки: різкі болі, зміни в менструальному циклі, схильність до кровотеч.
У разі стиснення кишківника, жінка переживає проблеми з травленням і випорожненням. Сечовипускання теж може бути ускладненим і болючим.
Підозра на злоякісне перетворення кісти
Під час спостереження за кістою яєчника лікар може помітити тривожні зміни в її стані, що можуть свідчити про злоякісне перетворення:
- швидке збільшення розміру кісти
- неправильна структура, нерівні контури утворення
- наявність великих включень або вузлів в тілі кісти
Подальше лабораторне обстеження крові пацієнтки може свідчити про зростання кількості онкомаркерів.
Хвора відчуває втому, біль і дискомфорт внизу живота, втрачає вагу.
Лікарем можуть бути призначені додаткові методи візуального обстеження - КТ або МРТ. У разі підозри злоякісної природи кісти, проводиться оперативне лікування.
Післяопераційний період та реабілітація
Спостереження та контроль післяопераційного перебігу
Незалежно від того, який метод хірургічного втручання було застосовано, пацієнтка деякий час спостерігається на предмет можливих післяопераційних ускладнень: кровотеча, інфекція, пошкодження сусідніх органів. У разі появи ознак таких проблем, лікарем негайно проводяться необхідні лікувальні заходи.
Реабілітаційні заходи: відновлювальна терапія, фізична активність, рекомендації щодо підтримання загального стану здоров'я
Реабілітаційні заходи після кістектомії, в тому числі проведеної малоінвазивним лапароскопічним методом, потрібні для швидкого відновлення здоров’я пацієнтки.
Ці заходи включають:
- відновлювальну терапію для покращення рухливості, повернення еластичності структурам. Для запобігання виникнення внутрішніх післяопераційних спайок застосовуються легкі вправи на розтяжку
- фізичну активність для зміцнення м’язів, покращення загального стану, відновлення енергії після хірургічного втручання. Невеликі навантаження у вигляді прогулянок, занять йогою, пілатесом
- здорове збалансоване харчування, відмову від шкідливих звичок. Ці заходи будуть корисними завжди, тим більше в післяопераційний період для відновлення життєвих сил
Кіста яєчника може виникнути у будь-якої жінки, але загрозливі ускладнення внаслідок цього виникають не часто. А щоб бути впевненою в своєму здоров’ї - треба проходити регулярні профілактичні обстеження у лікаря.