Що таке токсоплазмоз і чим він небезпечний?

Що таке токсоплазмоз і чим він небезпечний?

12.06.2024

Що таке токсоплазмоз? Токсоплазмоз - це паразитарне захворювання, відноситься до зоонозів - хвороб, які передаються від тварин до людей. Збудники токсоплазмозу - Toxoplasma gondii (токсоплазми),значна роль у поширенні якого належить котам, собакам і хутряним тваринам. 

Токсоплазмоз - одна з найбільш поширених та вивчених протозойних інвазій - за різними оцінками від 30 до 90 % населення світу має інфікування цим паразитом. Хоча в більшості випадків хвороба не проявляє себе помітними симптомами, ця інфекція може бути загрозливою для деяких груп населення. 

Симптоми токсоплазмозу

Симптоми токсоплазмозу можуть відрізнятися і залежати від кількох факторів, включаючи вік людини, стан її імунної системи та стадію інфекції. Більшість людей не відчувають ніяких ознак хвороби або мають лише легкі її грипоподібні прояви:

  • лихоманка
  • втома
  • біль у м’язах
  • збільшені лімфатичні вузли

Однак, у осіб із ослабленою імунною системою, а також у вагітних жінок токсоплазмоз може протікати важче, крім перерахованих симптомів іноді виникають:

  • проблеми з очима - біль, почервоніння і чутливість до світла, розмитість зору
  • ураження внутрішніх органів, легень - пневмонія, мозку - енцефаліт 

 

В 95-98 % випадків після первинного інфікування захворювання переходить в хронічну стадію. Збудник - токсоплазма - це паразит, який має складний життєвий цикл, що потребує зміни “хазяїв” і форми. Після свіжого інфікування він проникає всередину клітини людини, утворюючи тканинні цисти, в яких потроху відтворюються активні форми паразита. Ці порожнини мають оболонки, що перешкоджають розпізнаванню загрози імунною системою, тому токсоплазмоз в такій латентній формі практично не піддається лікуванню. В цьому цистоподібному вигляді паразит знаходиться в інфікованому організмі роками і десятиліттями, ніяк себе не проявляючи. 

Як передається токсоплазмоз

Людський організм дуже сприйнятливий до цієї хвороби, про що свідчить великий процент інфікованого населення. Але слід знати, що людина при токсоплазмозі, як і при багатьох інших зоонозах, є біологічним “глухим кутом”, отже не може бути джерелом розповсюдження інфекції. Неможлива і передача хвороби від людини до людини гемоконтактним шляхом (через кров). 
Таким чином, якщо вас хвилюють питання:

  • чи передається токсоплазмоз від людини до людини?
  • чи передається токсоплазмоз статевим шляхом? 

відповідь - ні.

Від тварин до людини - основний механізм передачі збудника.
Інші шляхи інфікування 

  • Особливу небезпеку становлять наші домашні улюбленці - котики, які з фекаліями виділяють ооцисти, надзвичайно стійкі до зовнішніх впливів.  Люди можуть інфікуватися, обробляючи котячий туалет або через контакт із землею, що містить ооцисти.
  • Несе загрозу споживання забрудненої цистами їжі і води: недостатньо приготоване м’ясо, погано вимиті овочі, некип’ячена неочищена вода.
  • Первинно інфікована вагітна мати може передати хворобу через плаценту дитині, що може призвести до проблем у новонародженого.
  • Під час трансплантації органів - інфекція може передатися реціпієнту від інфікованого донора на фоні подальшою імуносупресорної терапії

Профілактичні заходи для запобігання інфікуванню

  • не вживати напівсире, недостатньо приготоване м’ясо
  • після контакту із сирим м’ясом, землею, котячим туалетом слід ретельно мити руки, приладдя
  • грунтові овочі перед вживанням у сирому вигляді бажано не тільки добре помити, але й обдати окропом
  • уникати вживання непастерізованих молочних продуктів
  • не вживати сиру некип’ячену воду

В деяких випадках особам з ослабленою імунною системою лікарем може бути призначений курс профілактичного медикаментозного лікування.

Небезпека токсоплазмозу для людини

В деяких випадках хронічна форма хвороби може реактивувати в гостру. Це стається у разі імунодефіцитних станів: ВІЛ, СНІД, онкозахворювання, прийом імуносупресорів після пересадки органів. Хвороба може атакувати очі, мозок, серце та інші органи. Токсоплазмозний енцефаліт з відповідними симптомами спостерігається у людей, хворих на СНІД в пізній стадії.

Ризики та ускладнення при зараженні токсоплазмозом

Найбільше занепокоєння у відношенні наслідків токсоплазмозу викликають вагітні жінки. Хоча хвороба не передається від людини до людини, первинно інфікована вагітна мати може передати інфекцію дитині, що викликає важкі внутрішньоутробні патології.

Ризики та застереження контакту з токсоплазмозом

Таким чином, існують деякі групи ризику осіб, для яких токсоплазмоз може становити серйозну загрозу, цим людям слід приділити особливу увагу його профілактиці.

Токсоплазмоз при вагітності

Можливість рективації давнього латентного токсоплазмозу у вагітних вкрай мала. Більшу загрозу становить первинне інфікування.

Наслідки для плода та матері

У більшості випадків токсоплазмоз у вагітної матері не викликає насторожуючих симптомів, або має невеликі грипозні прояви. У жінок з ослабленою імунною системою хвороба може викликати більш серйозні ускладнення - ураження легенів, серця або мозку.

 

Для плоду ступінь наслідків залежить від терміну вагітності:

  • І триместр має найнижчу ймовірність інфікування плоду, але й найвищий ризик виникнення серйозних наслідків - викидень, мертвонародження, вроджені дефекти
  • ІІ триместр супроводжується підвищеним ризиком можливого зараження плоду, тяжкість наслідків для дитини залишається високою - гідроцефалія, кальцифікації мозкової тканини, судоми, розумова відсталість, порушення зору, проблеми з печінкою і селезінкою, жовтяниця
  • ІІІ триместр має максимальний ризик інфікування плоду, наслідки для дитини стають менш важкими - ураження внутрішніх органів, затримка розвитку, порушення зору і слуху

Діагностика та лікування під час вагітності

Зважаючи на тяжкість наслідків токсоплазмозу під час вагітності, дуже важливо вчасно виявити інфікування матері й плода для вирішення питання про необхідність призначення адекватної терапії або переривання вагітності.

З цією метою рекомендовано тактику скринінгу і діагностики для матері:

  • оптимально - ще на етапі планування вагітності - встановити наявність або відсутність інфікування матері токсоплазмою
  • у разі підтвердження інфекції визначити клінічну форму захворювання - гостра (первинна) або хронічна
  • якщо виявлена інфекція - хронічна - встановити або виключити її реактивацію
  • у разі первинного інфікування встановити або виключити зараження плоду - від цього залежить вся подальша терапія матері і дитини. 

Призначення таких обстежень може зробити лікар-гінеколог.

 

У разі підтвердженого первинного токсоплазмозу і виявлення під час УЗД аномалій розвитку плоду, як крайній випадок, розглядається переривання вагітності. Цей захід не застосовується, якщо повторне УЗД свідчить про нормальне формування дитини, ПЛР-тест амніотичної рідини на токсоплазму негативний, проводиться антипаразитарне лікування. 

 

В сучасній клініці UniClinic практикує і здійснює амбулаторний прийом досвідчена лікарка-гінеколог Таранова Юлія Володимирівна, яка консультує, в тому числі, з питань підготовки і оздоровлення організму жінки до майбутньої вагітності на етапі її планування. Докторка добре обізнана в області профілактичних заходів щодо запобігання інфікування токсоплазмою майбутньої матері і дитини, застосовує у своїй практиці найсучасніші протоколи з цього питання. 

Запобігання токсоплазмозу під час вагітності

У разі планування майбутньої вагітності і під час неї жінці слід приділити граничну увагу профілактичним заходам, які запобігають інфікуванню токсоплазмою. Ще до настання вагітності бажано пройти обстеження на предмет токсоплазмозу, надалі суворо дотримуватись усіх рекомендацій лікаря, щоб запобігти цьому паразитозу і зберегти здоров’я майбутньої дитини.

Токсоплазмоз у дітей

Токсоплазмоз у дітей може бути вродженим або набутим після народження. 

Симптоми та перебіг у дітей

Щодо набутого токсоплазмозу, то шляхи зараження дитини, прояви і протікання захворювання такі ж самі, як і у дорослих.

Більшу тривогу викликає вроджений токсоплазмоз - той, що передався дитині від інфікованої матері під час вагітності:

  • прояви хвороби можуть виникнути не одразу після народження, а через кілька місяців або років
  • ранні можливі симптоми включають - передчасне народження, збільшення печінки і селезінки, жовтяниця, висипання на шкірі, судоми, порушення слуху і зору, затримку розвитку
  • пізні симптоми - розвиток гідроцефалії (накопичення рідини в мозку), кальцифікації мозку, хоріоретиніт (запалення сітківки та судинної оболонки ока), проблеми зі слухом, порушення моторних функцій, затримка розумового розвитку

Діагностика та лікування у дітей

Велике значення має рання діагностика цього паразитозу у дітей, особливо, якщо мова йде про вроджену його форму. Особливістю токсоплазмозу є те, що він здатний вражати кілька органів, що призводить до різноманітних клінічних проявів, компетентно оцінити стан дитини та запідозрити це захворювання може тільки лікар.
Чим раніше розпочате специфічне лікування дитини, тим більша ймовірність запобігти розвитку серйозних ускладнень від токсоплазмозу.

Запобігання токсоплазмозу у дітей

Запобігти токсоплазмозу у дітей можливо, якщо почати проводити профілактичні обстеження ще на етапі планування вагітності і під час неї. Профілактичні засоби небажаного інфікування уже після народження дитини такі самі, як і для дорослих: дотримання гігієни при контакті з тваринами, часте миття рук дитини, недопущення вживання погано оброблених овочів, некип’яченої води.

Діагностика токсоплазмозу

Для діагностики токсоплазмозу використовуються зразки крові для проведення серологічних тестів для виявлення антитіл до токсоплазми. Також досліджується амніотична рідина або інші зразки для проведення високоточного ПЛР-тесту (полімеразна ланцюгова реакція) з метою розпізнавання ДНК паразита. Може бути застосований мікроскопічний аналіз для виявлення паразиту у зразках біологічних рідин.

 

Новітній медичний центр UniClinic має в своєму розпорядженні надсучасну Лабораторію, рівень обладнання від світових виробників якої гарантує отримання надточних результатів. До послуг пацієнтів зручний інформаційний клієнтський сервіс з особистим електронним кабінетом і історією аналізів. Лабораторія проводить дослідження найширшого діапазону будь-якого ступеню складності. В інфекційній панелі аналізів присутній широкий спектр досліджень на токсоплазмоз. 

 

Крім того, іноді використовують інструментальні методи обстеження для оцінки ступеню ураження того чи іншого органу:

  • ЕКГ, ЕхоКГ серця
  • КТ або рентген черепа - на предмет виявлення кальцифікатів в тканині мозку 
  • ЕЕГ - визначається рівень ураження ЦНС
  • вивчення очного дна

Діагностичний центр UniClinic обладнаний надсучасним устаткуванням, яке забезпечує діагностику будь-якого рівня складності. У поєднанні із професіоналізмом наших лікарів воно є запорукою найточнішого визначення можливої патології.

Лікування токсоплазмозу

Може виникнути питання: маючи такі особливості протікання, чи виліковується токсоплазмоз? Так, звичайно, токсоплазмоз лікується. В залежності від ступеню проявів хвороби і фізіології пацієнта терапія може зайняти деякий час. Вчасно розпочате лікування дає швидші і кращі результати.

 

В більшості випадків, якщо інфікована людина не має проблем з імунною системою, гостра стадія токсоплазмозу проходить сама собою, без лікування.  Якщо захворювання приймає загрозливий характер, а також у разі інфікування вагітної матері або плоду застосовується медикаментозна терапія. З цією метою використовують препарати:

  • антипротозойні засоби (для етіотропної терапії)
  • протимікробні препарати
  • антигістамінні засоби
  • патогенетичні та симптоматичні препарати

Коли лікарями приймається рішення щодо того, як лікувати токсоплазмоз, беруться до уваги тяжкість перебігу хвороби, вік хворого, його фізіологічні особливості. В серйозних випадках медики вдаються до хіміотерапії.

Токсоплазмоз іноді може становити серйозну загрозу для здоров’я і якості життя людини і, особливо, дитини. В цьому випадку краще запобігти можливому інфікуванню, ніж потім лікувати його наслідки. Варто дотримуватись рекомендованих профілактичних заходів, час від часу проходити лабораторний скринінг на токсоплазмоз, особливо напередодні і під час вагітності.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic