Сучасна ендоскопія: огляд методів та процедур

Сучасна ендоскопія: огляд методів та процедур

08.04.2025

Що таке ендоскопія

Ендоскопічне дослідження (спрощ. ендоскопія) - це метод діагностики і лікування, що здійснюється через природні отвори людини або через невеликі хірургічні розрізи за допомогою спеціального приладу - ендоскопу - оптичного трубчастого інструменту з камерою і системою освітлення на кінці. 
Сучасні ендоскопи оснащуються високоякісною оптикою, HD та 4K-камерами, джерелами холодного світла, можливістю передачі зображення в режимі реального часу. Відеосигнал від камери ендоскопу надходить на монітор лікаря, забезпечуючи детальне вивчення структури тканини органів і порожнин, що оглядаються. Крім того, прилад може бути оснащений спеціальними хірургічними інструментами і маніпуляторами, за допомогою яких в процесі процедури лікарем здійснюються точні малоінвазивні оперативні втручання, включно з біопсією зразків тканин. При цьому відпадає необхідність в застосуванні травматичної хірургії.

Ендоскопічне обстеження: основні принципи

Ендоскопія - що це таке, які її основні відмінності?

  • малоінвазивність - процедура проводиться без великих розрізів, через природні отвори тіла  або через невеликі проколи в шкірі
  • візуалізація в режимі реального часу - лікар отримує чітке поточне зображення органів, виведене на екран 
  • діагностика та лікування одночасно - можливість виконання маніпуляцій з діагностичною і терапевтичною метою вже під час обстеження 
  • безпека та контроль - втручання відбувається під постійним контролем лікаря, що знижує ризик можливого травмування тканин.

Значення ендоскопічних досліджень у сучасній медицині

Роль ендоскопічних технологій в сучасній медицині надзвичайна. Ендоскопічне обстеження - сучасний високоінформативний метод діагностики і малотравматичного хірургічного лікування, що знайшов застосування в різних сферах медицини.
Ендоскопічні дослідження дозволяють:

  • виявити патологічні зміни в структурі тканин на ранніх стадіях захворювання
  • провести необхідну біопсію зразків для подальшого гістологічного аналізу
  • забезпечити швидке відновлення пацієнта після процедури з огляду на її малотравматичність
  • застосувати необхідні лікувальні маніпуляції вже під час діагностичного ендоскопічного обстеження.

Обізнаність в перевагах ендоскопічних процедур і практичне їх застосування дозволяє лікарям отримувати все якісніші і деталізованіші зображення анатомічних структур, що призводить до більш ранньої і точної діагностики, забезпечує застосування ефективного планування терапії і запобігає розвитку небажаних ускладнень. 

Інноваційні методи діагностики та лікування, засновані на ендоскопії

Завдяки стрімкому розвитку технологій, ендоскопія перетворилась із простої методики візуального огляду внутрішніх органів на потужний інструмент для мінімально інвазивної діагностики та лікування. До удосконалених медичних процедур на основі ендоскопії можна віднести:

  • ендоскопічну ультрасонографію (ЕУЗ) – поєднання ендоскопії та УЗД для більш точної візуалізації глибоких шарів тканин і прилеглих органів 
  • інтервенційну ендоскопію – метод, при якому не тільки здійснюється огляд, а й проводиться лікування (видалення поліпів, зупинка кровотечі, розширення стриктур, встановлення стентів, інші маніпуляції).

В інноваційному медичному закладі UniClinic ендоскопічні процедури здійснюють лікарі відповідного профілю. В Клініці працюють інтервенційні ендоскопісти - спеціалісти, що проводять успішні хірургічні втручання за допомогою ендоскопу.

Колісник Ігор Олександрович - досвідчений лікар-ендоскопіст,  лікар-хірург вищої категорії, основний напрямок роботи якого - оперативна хірургія. Ігор Олександрович спеціалізується на малоінвазивних втручаннях, проводить лапароскопічні операції. Фаховий ендоскопіст, лікар кваліфіковано проводить ендоскопічні дослідження, застосовуючи найновітніші методики процедур - езофагогастродуоденоскопію, колоноскопію.

Білай Андрій Іванович - лікар-ендоскопіст, лікар-онколог другої категорії, кандидат медичних наук, доцент кафедри фаультетської хірургії ЗДМФУ.  Основний напрямок роботи лікаря - діагностична та оперативна ендоскопія, клінічна онкологія. Андрій Іванович спеціалізується на проведенні ендоскопічних операцій на жовчовивідних шляхах, виконує ендоскопічне видалення новоутворень шлунку і товстого кишківника, володіє передовими методиками EMR та ESD - резекції утворень.

Ендоскопічні методи дослідження

Ендоскопічні методи дослідження, їх види 

Основні види ендоскопії за сферою застосування:

  • Гастроскопія (езофагогастродуоденоскопія). Ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки з метою виявлення запалень, виразок, пухлин, інших патологій. Ендоскопічний метод обстеження слизової шлунка часто поєднується з біопсією зразка тканини для подальшого гістологічного аналізу.
  • Колоноскопія. Ендоскопічне дослідження товстої кишки, дозволяє виявити запальні процеси, поліпи, інші новоутворення.

Ендоскопічні дослідження шлунково-кишкового тракту зазвичай супроводжуються лікувальними маніпуляціями - поліпектомією, взяттям біопсії зразків тканини, інше.

  • Цистоскопія. Ендоскопічне дослідження сечовивідної системи, застосовується для діагностики і лікування запальних процесів, пухлин, каменів, стриктур і новоутворень сечівника та сечового міхура.
  • Гістероскопія. Гінекологічне обстеження порожнини матки шляхом введення ендоскопу (гістероскопу) через шийку, яке дозволяє оцінити стан ендометрію, виявити поліпи, міоми, визначити причини можливих кровотеч, а також застосувати необхідне лікування.
  • Бронхоскопія. Візуальний огляд трахеї і бронхів за допомогою бронхоскопу, дозволяє виявити осередки запалення, пухлини, сторонні тіла в дихальних шляхах, провести можливі лікувальні маніпуляції.
  • Отоскопія, риноларингоскопія. Ендоскопічні методи дослідження і лікування ЛОР-органів - вуха, носа, гортані.

Лапароскопія - ендоскопічний метод дослідження і проведення хірургічних маніпуляцій. Це мінімально інвазивна процедура для  обстеження і лікування органів черевної порожнини, сечостатевої системи, іншого, яке відбувається через невеликі розрізи або проколи в черевній стінці. Серед інструментів, які можуть бути задіяні в процесі, обов’язково використовується ендоскоп, що забезпечує точну навігацію лікувального процесу.

Проведення ендоскопії: процедури та техніка

Як проводиться ендоскопія

Ендоскопія проводиться лікарем в спеціально устаткованому кабінеті. В залежності від складності і мети, процедура здійснюється в амбулаторному режимі або може потребувати стаціонару.  
Для комфорту пацієнта під час проведення ендоскопії зазвичай застосовується анестезія, як місцева, так і загальна, ін’єкційна.

Підготовка пацієнта до ендоскопії

Підготовка до проведення ендоскопії залежить від її виду. В одних випадках, як, наприклад, у разі ендоскопічних досліджень ЛОР-органів, якась особлива підготовка не потрібна. В інших, як то колоноскопія, необхідне попереднє дотримання безшлакової дієти і ретельне очищення кишківника. Детальні інструкції щодо підготовки до кожного окремого виду дослідження надаються пацієнту завчасно.

Технічні аспекти проведення ендоскопії

Основні технічні вимоги до ендоскопії:

  • стерильність обладнання - ендоскопи проходять ретельну дезінфекцію та стерилізацію перед кожним використанням
  • контроль якості інструменту - обладнання регулярно перевіряється відповідним чином
  • запис процедури - можливість запису відео або здійснення фото під час обстеження важлива для подальшої діагностики і планування хірургічного втручання.

Сучасний стан ендоскопії

Вплив сучасних технологій на розвиток ендоскопії

Подальший розвиток сучасної медицини неможливо уявити без прогресу в сфері ендоскопічних методів діагностики і лікування, використання яких значно скорочує терміни відновлення пацієнта і його перебування в лікарні. Для цього використовують найпередовіші надбання сучасної науки:

  • Штучний інтелект (ШІ) - покращує виявлення уражень, надає вичерпну характеристику тканин, складає прогноз прогресування захворювання.
  • Роботизована ендоскопія - підвищує точність під час операцій за рахунок 3D-візуалізації і більшої маневреності в маніпуляціях у  складних анатомічних ділянках.
  • Капсульна ендоскопія - передбачає використання пристроїв у вигляді капсули, що приймається всередину для отримання зображення і моніторингу функцій шлунково-кишківникового тракту завдяки інноваційним технологіям телеметрії та програмного забезпечення.

Через підвищену увагу до інфекційного контролю суттєвий розвиток отримує ринок одноразових ендоскопів. Їх використання також скорочує час та витрати на дезінфекцію ендоскопічного обладнання.

Подальший розвиток технологій сприятиме ще більшій мініатюризації обладнання, покращенню методів візуалізації та впровадженню повністю автономних ендоскопічних систем. Це зробить діагностику ще точнішою, а лікування - менш травматичним і більш доступним для пацієнтів.

Інноваційна UniClinic йде в ногу із сучасними тенденціями розвитку світової медицини, постійно вдосконалюючи методи і підходи до діагностики і лікування своїх пацієнтів. Цьому сприяє рівень обладнання, що використовується в Клініці, і високий професіоналізм наших фахівців, які орієнтовані на найновітніші протоколи медичної допомоги. Сучасні направлення розвитку ендоскопічних досліджень в недалекому майбутньому стануть доступними нашим пацієнтам у вигляді нових, удосконалених, послуг.