Лікування геморою без операції: міф чи реальність
Що таке геморой?
Геморой - захворювання, яке супроводжується варикозним розширенням і запаленням вен у ділянці прямої кишки і анального отвору, що призводить до утворення гемороїдальних вузлів. Може бути внутрішнім (всередині прямої кишки) і зовнішнім (ззовні, біля анусу).
Загальне зниження фізичної активності сучасної людини, поява безлічі професій, які вимагають багатогодинного знаходження в сидячому положенні провокують зростання кількості випадків цього захворювання.
Геморой посилюється поступово, має кілька стадій розвитку, остання із яких лікується тільки хірургічно. Чи можна вилікувати геморой без операції? Так, це можливо - якщо вчасно звернути увагу на появу цієї делікатної проблеми і докласти деяких зусиль для подолання захворювання на його початку.
Як вилікувати геморой без операції?
Лікування геморою на початкових стадіях включає зміну способу життя і раціону, консервативне медикаментозне лікування, а також малоінвазивні процедури, які призводять до суттєвого покращення стану хворого.
Важливо не відкладати візит до спеціаліста - лікаря-проктолога, виконання наданих ним призначень і рекомендацій на ранніх стадіях захворювання можуть призвести до відновлення тонусу гемороїдальних вен і повного одужання.
В багатопрофільному медичному закладі UniClinic здійснює прийом, проводить діагностику, призначає і застосовує лікування проктологічних хворих Маслєнніков Володимир Володимирович - досвідчений лікар-уролог, лікар-проктолог вищої категорії. Доктор Масленніков має кілька споріднених спеціалізацій - загальна хірургія, урологія, проктологія, що дозволяє Володимиру Володимировичу оцінити загальний стан пацієнта для надання найбільш ефективної допомоги. Доктор постійно підвищує свій професійний рівень, володіє найсучаснішими протоколами і методиками консервативної терапії хворих на геморой.
Дієта та зміни у способі життя
Лікування геморою без операції припускає зміни у способі життя і в дієті хворого.
Зусилля пацієнта мають бути направлені на посилення фізичної активності, особливо у разі вимушеного малорухливого положення тіла під час роботи, навчання (постійного сидіння або стояння). Регулярне виконання фізичних вправ допомагає покращити кровообіг і уникнути застоїв у венах малого тазу. Якщо у пацієнта немає можливості приділяти фізичній активності достатньо часу, необхідно взяти за правило робити короткі розвантажувальні комплекси кожні 2-3 години статичного положення.
Важливо також звернути увагу на своє харчування. Раціон має містити достатню кількість клітковинних волокнистих продуктів - овочів, фруктів, цільнозернових круп. Така дієта попередить появу закрепів, що сутєво підвищують ризик виникнення і розвитку геморою. Крім того, необхідно вживати достатню кількість рідини, це пом’якшить вміст прямої кишки.
Медикаментозне лікування геморою
Безопераційне лікування геморою на ранніх стадіях можливе за допомогою медикаментозної терапії. Лікарем можуть бути призначені:
- засоби для зовнішнього застосування - свічки, мазі, креми, які полегшують симптоми гемороя - знімають запалення, полегшують біль, сприяють загоєнню тріщин анального отвору
- венотоніки - препарати, як для зовнішнього, так і для внутрішнього застосування, вони підвищують тонус вен, зменшують застій крові
- легкі проносні засоби - для полегшення акту дефекації
Медичні процедури та терапії
Для лікування геморою без операції, якщо інше не допомагає, лікарем можуть бути призначені мінімально інвазивні медичні процедури, які ефективно прибирають або зменшують гемороїдальні вузли:
- склеротерапія - введення в гемороїдальні вузли спеціального препарату, який склеює їх стінки, зменшуючи розмір
- лігування латексними кільцями - накладання на основу вузла латексного кільця, яке унеможливлює кровопостачання і призводить до відмирання гемороїдального утворення
- інфрачервона або лазерна коагуляція - знищення вузла за допомогою відповідного променю
- кріотерапія - замороження гемороїдальних утворень рідким азотом, що викликає їх відмирання
- радіохвильове видалення - видалення вузлів за допомогою радіоножа, який руйнує структуру їх тканини
Переваги консервативного лікування геморою
Сучасна медицина пропонує все нові і нові методи, які можуть вилікувати геморой без операції. Вони мають суттєві переваги перед крайнім способом терапії - хірургічного лікування - відновлення організму відбувається в короткі строки, пацієнт не стикається з можливістю виникнення ускладнень, які можуть з’явитися у разі звичайної операції.
Малоінвазивні методики, які використовує сучасна проктологія, не тільки допомагають пацієнту позбавитись захворювання, але й попереджають його рецидиви в майбутньому.
Слід пам’ятати, що на питання “чи можна вилікувати геморой без операції?”, відповідь - “можна, на ранніх стадіях (1-2 ступінь) розвитку захворювання”. У разі подальшого прогресу хвороби, лікарям доводиться вдаватися до більш радикальних методів лікування. Тому не слід зволікати з відвідинами лікаря-проктолога вже на початку тривожних симптомів, які можуть свідчити про геморой.
Реабілітація пацієнтів після консервативного лікування геморою
Тривалість реабілітації після консервативного лікування геморою залежить від тяжкості захворювання і виду процедури, яка була застосована. В більшості випадків цей період складає від кількох тижнів до кількох місяців.
Реабілітація пацієнтів зазвичай направлена на закріплення результатів терапії, профілактику рецидивів і покращення загального стану пацієнта. Цьому сприяють:
- правильне харчування - раціон з оптимальною кількістю клітковини
- достатнє споживання рідини - з метою запобігання затвердіння калових мас
- контроль регулярної дефекації - необхідно уникати закрепів і діареї, притримуючись належної дієти
- контроль ваги - надмірна вага підвищує навантаження на вени малого таза
- фізична активність - при цьому слід остерігатися підняття важких предметів і значних навантажень
- уникнення тривалих статичних поз (сидіння, стояння) - для запобігання застійних явищ в аноректальній зоні
Пацієнтам, які пройшли курс консервативного лікування геморою рекомендовано регулярно відвідувати лікаря-проктолога для контролю і своєчасного виявлення ускладнень і рецидивів для корекції терапії.
У разі ознак геморою, слід якомога раніше звернутися за допомогою до лікаря, вчасно розпочате лікування - найбільш ефективне.