У дитини постійний нежить. Що робити?

У дитини постійний нежить. Що робити?

30.07.2024

Симптоми закладеного носику у дитини

Найчастіше на нежить хворіють діти, малюки більш схильні до респіраторних інфекцій, застуди, що супроводжуються запаленням слизової носа - ринітом. Це пояснюється особливостями дитячої імунної системи, що розвивається. 

Анатомічна будова дитячих носових ходів - вони ще занадто короткі, а слизова дуже ніжна і вразлива - призводить до того, що запалення і закладеність носика погано переносяться малюками.  Діти, а особливо немовлята, не можуть пояснити, що їх турбує - помітити утруднене дихання через носик мають самі батьки.

Основні симптоми нежитю і закладеного носу у дитини включають:

  • ускладнене дихання через ніс - дитина дихає ротом, часто із шумом і свистом
  • сопіння і хропіння під час сну
  • наявність виділень із носа - вони можуть бути прозорими або мати забарвленість білого, жовтого або зеленуватого кольору
  • чхання, особливо, якщо запалення слизової викликане алергією
  • сухість або свербіж у носових ходах
  • втома і дратівливість - до цього призводить сильний нежить у дитини, неможливість вільно дихати
  • зниження апетиту - через ускладнення дихання внаслідок нежитю, у немовлят може статися відмова від їжі
  • плач і занепокоєння - нежить у немовлят викликає дискомфорт, про який вони не можуть сповістити іншим чином

Причини постійного нежитю у дитини

Нежить є одним із проявів багатьох захворювань. Період затяжного нежитю у дитини може бути доволі тривалим, так, що батькам починає здаватися, що дитина хворіє постійно. Цей стан негативно позначається на загальному самопочутті малюка - він стає втомленим, млявим і дратівливим. Якщо у дитини довго не проходить нежить - це привід занепокоїтися і звернутись до спеціаліста, щоб з’ясувати причину і застосувати ефективну терапію.     

Інфекційні захворювання

Найпоширенішою причиною виникнення нежитю у дітей є ГРВІ, яка вражає верхні дихальні шляхи. Віруси, що попадають на слизову носа, викликають її запалення, яке супроводжується ознаками риніту. У разі відсутності дієвого лікування рідкі або густі виділення із носа у дитини можуть триматися біля 2-х тижнів. Якщо мають місце аденоїдні розростання, симптоми можуть зберігатися протягом тривалого часу. 

Алергічні реакції

Риніт може мати і алергічну природу - у разі контакту з алергеном, що викликає патологічну реакцію з боку імунної системи дитини, біологічно-активні речовини потрапляють в слизову оболонку носа. З’являються характерні симптоми: нежить, чхання, сльозотеча. 
Якщо в якості алергену виступає пилок рослин, такі прояви носять сезонний характер. У разі алергічної реакції на домашній пил або шерсть тварин -  постійний нежить у дитини може стати майже безперервними.

 

В новій багатопрофільній клініці UniClinic практикує досвідчений спеціаліст - Курілець Лілія Олегівна - лікарка-алерголог, лікарка-пульмонолог, дитячий алерголог, лікарка першої категорії, кандидатка медичних наук. Має успішний досвід діагностики і терапії алергічних процесів, в тому числі лікує дітей від 6 років. Лікарка веде активну наукову роботу, є членкинею Асоціації превентивної та антиейджинг медицини, Європейської Академії алергології та клінічної імунології, впроваджує в свою практику найсучасніші протоколи ефективного лікування.

Захворювання дихальних шляхів

Хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів також можуть стати причиною тривалого рецидивуючого нежитю у дитини. До таких захворювань належать хронічний риніт, синусит, аденоїдит, інші патології. Постійна присутність бактеріальної інфекції в прилеглих до носових ходів ділянках викликає запалення слизової і виділення із носа. 

Системні захворювання

Іноді нежить є зовнішнім проявом системних захворювань. 
До таких відносять вазомоторний риніт - патологічний стан, який супроводжується розладом роботи нервових волокон, що контролюють мікроциркуляцію в носовій порожнині. Занадто звужені або, навпаки, розширені судини слизової викликають чхання, рясні виділення, утруднення носового дихання. Ці симптоми з’являються раптово, потім зникають на деякий час і знову повторюються.
Також виділяють вазомоторний риніт з алергічним компонентом, при якому розлади з боку судин виникають як реакція на алерген.
Крім того нежить може стати наслідком ендокринних захворювань, супроводжувати період гормональної перебудови організму. Такий гормональний риніт проявляє себе постійними виділеннями і утрудненим носовим диханням.

 

В новому медичному центрі UniClinic здійснює практику висококваліфікований досвідчений фахівець - лікар-оториноларинголог, хірург-оториноларинголог, онкоотоларинголог, дитячий оториноларинголог, лікар вищої категорії Костровський Олександр Миколайович. Проводить хірургічні втручання на ЛОР-органах будь-якого ступеню складності. Лікар має унікальний досвід лікування вазомоторного риніту методом радіохвильової термоабляції. Олександр Миколайович був новатором впровадження в Запоріжжі ендоскопічних методик діагностики та лікування пацієнтів з патологією носа.

Лікування нежитю у дитини

Зазвичай, нежить, який супроводжує ГРВІ або алергію у дитини, лікують в комплексі з іншими проявами захворювання. В основному застосовують терапію, спрямовану на полегшення симптомів і покращення загального стану малюка. 

Застосовується медикаментозне лікування, яке впливає на безпосередню причину захворювання - антигістамінні препарати, противірусні, антибактеріальні засоби. У якості симптоматичної терапії саме нежитю лікарем можуть бути призначені деконгестанти - препарати для місцевого застосування в носовій порожнині. Вони зменшують набряк і полегшують дихання, але застосовуються не більше 3-5 днів, надалі може виникнути звикання. 

В якості підтримуючих заходів для покращення загального стану малюка застосовуються оптимізація вологості повітря, достатня кількість рідини в раціоні, збалансована дієта, багата на вітаміни і мінерали.

Батькам слід навчити малюка правильно звільняти носика від виділень - почергово, через кожну ніздрю, затискаючи іншу. Слід пам’ятати про особливості дитячої анатомії - очищення має відбуватися обережно, без надмірних зусиль. Інакше слиз може дістатися слухових ходів і викликати вторинне ускладнення у вигляді євстахіїту і отиту. 

 

Може статися, що основні симптоми захворювання пройшли, нібито настало одужання, а нежить продовжується впродовж місяця і більше.
Батьки, які спостерігають у своєї дитини постійний нежить, задаються питанням - що робити? Безперечно - необхідно з’ясувати походження такого стану, звернутися до лікаря.
Спеціаліст проведе всебічне обстеження і визначиться з діагнозом, який саме риніт викликає нежить:

  • інфекційний
  • алергічний
  • вазомоторний
  • атрофічний
  • гіпертрофічний
  • медикаментозний
  • специфічний  тощо

В залежності від першопричини затяжного нежитю, лікарем призначається дієве комплексне лікування, яке може включати:

  • медикаментозну терапію
  • фізіопроцедури
  • промивання та інше

Важливо не займатися самолікуванням, не використовувати поради із соцмереж, чим лікувати нежить у дитини, а своєчасно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою до спеціаліста.

 

В новій багатопрофільній клініці UniClinic приймають, здійснюють діагностику, проводять амбулаторні процедури висококваліфіковані лікарі-оториноларингологи, які можуть допомогти дитині з затяжним нежитем.

 

Бойко Олександра Юріївна - лікарка-оториноларинголог першої категорії. Спеціалізується на лікуванні ЛОР-органів дорослих і дітей. Проводить діагностичні заходи, здійснює необхідні малоінвазивні хірургічні процедури для допомоги оториноларингологічним хворим. Олександра Юріївна постійно вдосконалює свій професійний рівень, застосовує найсучасніші протоколи лікування і методики втручань на ЛОР-органах. Має досвід лікування затяжних хронічних процесів. 

 

Рожицина Олена Володимирівна - лікарка-оториноларинголог, лікує дітей і дорослих. Лікарка застосовує індивідуальний підхід до кожного пацієнта, призначає сучасні методи обстеження, здійснює відеоендоскопічний огляд ЛОР-органів. Надає невідкладну допомогу  в амбулаторних умовах, за необхідності застосовує хірургічні втручання. Олена Володимирівна активно впроваджує сучасні методики лікування гострих і хронічних станів, в тому числі затяжного нежитю у дітей.

Як не допустити і лікувати нежить у немовлят

Найскладніше нежить переносять найменші - немовлята. Вони не здатні самостійно очистити носові ходи, в них можуть виникнути проблеми з диханням, годуванням і сном. 
Виконання простих правил профілактики допоможуть зменшити ризик виникнення нежитю у малюка:

  • дотримання суворої гігієни під час догляду за дитиною, регулярне миття рук тощо
  • підтримання оптимальної вологості повітря, яким дихає малюк
  • уникнення контактів з хворими на ГРВІ або застуду людьми, застосування захисних масок 
  • підтримання грудного вигодовування для зміцнення імунної системи немовляти
  • дотримання графіку вакцинації дитини, рекомендованого лікарем

 

У разі нежитю у немовляти лікуваня має призначити лікар. Не слід відкладати звернення за медичною допомогою, якщо:

  • у дитини підвищена температура - 38°C і більше
  • малюк має утруднене або прискорене дихання, хрипи
  • у немовляти з’явився кашель, млявість, висип, втрата апетиту
  • нежить у немовляти триває більше тижня

Лікар проведе огляд, здійснить необхідні діагностичні заходи і зробить призначення, які допоможуть  швидко вилікувати нежить у дитини.

 

Крім того, батьки можуть полегшити стан малюка:

  • регулярно промиваючи носик за допомогою сольового розчину і аспіратора або гумової груші для відсмоктування виділень
  • забезпечивши комфортну позицію для сну - слід піднести головний кінець матрасу на 10-15° для полегшення дихання дитини
  • зволожуючи повітря, яким дихає малюк, до 40-60%, підтримуючи достатній питний режим немовляти

Поширені питання

  • Чому буває закладений ніс у дитини?

У новонародженої дитини може бути не тільки респіраторний нежить, а й фізіологічний. Вироблення слизу в носових ходах дитини в перші місяці життя - це нормальна захисна реакція його імунної системи. 

  • Що не можна робити для зменшення закладеності носа?

Слід суворо дотримуватись рекомендацій до застосування судинозвужувальних крапель - лікування ними не може тривати більше 5 днів.
Не закапувати в носик малюку соки рослин, самостійно приготовані сольові розчини - можуть статися опіки слизової. 

  • До кого слід звернутись при закладеному носі у новонародженої дитини і коли?

З питаннями стосовно нежитю у немовляти слід звертатися до лікаря-педіатра. Він визначить, чи фізіологічний цей процес, у разі необхідності призначить лікування або консультацію дитячого оториноларинголога.

 

Нежить у дитини може призводити до значного дискомфорту і впливати на загальне її самопочуття і настрій. Тому не слід зволікати з вчасним зверненням до лікаря за визначенням причини симптомів і призначенням відповідного лікування. 

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic