Взаємозв'язок стану шкіри та захворювань ШКТ
Шкіра - найбільший орган тіла людини, який, серед іншого, сприяє виведенню токсинів з організму. Це відбувається шляхом потовиділення і через сальні залози епідермісу.
Якщо в організмі відбуваються патологічні процеси, шкіра бере на себе роль очисного насосу, виводячи токсини. Таким чином, взаємозв’язок внутрішніх хвороб і стану шкіри очевидний.
Захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ) - це ті недуги, що найчастіше впливають на стан шкіри.
Підвищена чутливість шкіри та можливі причини, пов'язані з захворюваннями ШКТ
Однією з найпоширеніших патологій ШКТ, що впливає на здоров’я шкіри, є запалення. Наявність цього процесу в кишківнику, шлунку можуть викликати подразнення шкіри у вигляді висипу, сухості, почервоніння.
І навпроти, деякі хвороби шкіри, такі, як псоріаз, свідчать про схильність організму пацієнта до запальних процесів в кишківнику.
Симптоми захворювань ШКТ, які можуть проявлятися через шкіру
Іноді на здоров’я шкіри хвороба органів ШКТ впливає настільки, що прояви на її поверхні мають дуже характерний вигляд. Лікар орієнтується саме на них для призначення подальшого обстеження з метою постановки діагнозу хвороби ШКТ.
Найчастіше це:
- надмірна сухість і подразнення. Деякі хвороби ШКТ, навіть при умові достатнього вживання продуктів, що позитивно впливають на здоров’я шкіри, викликають зниження всмоктування поживних речовин з їжі, що і викликає ці симптоми.
- висипи або вузловидні утворення, які збільшуються при загостренні патології. Такі вузли характерні для запальних захворювань кишківника.
- можуть з’явитися характерні висипи на шкірі від недостатньої роботи печінки. Це свідчення того, що вона погано справляється зі своєю дезінтоксикаційною функцією.
- погіршення загального стану шкіри може статися, якщо не дотримуватись порад щодо правильного харчування, яке впливає на здоров’я людини.
Роль харчування у підтримці здоров'я шкіри та ШКТ: взаємозв'язок і практичні поради
Від правильного харчування залежить здоров’я і шкіри, і органів ШКТ. Варто виважено підходити до свого раціону, адже всі необхідні елементи для оптимальної роботи нашого організму людина отримує саме із їжі.
Вибір на користь збалансованої дієти, що безпосередньо впливає на здоров’я шкіри, стає ще важливішим, якщо людина має проблеми з органами ШКТ. Ці системи так взаємопов’язані, що рекомендації щодо планування раціону в обох випадках багато в чому співпадає.
Їжа має містити:
- велику кількість овочів і фруктів. Це джерело вітамінів, мінералів, мікроелементів, антиоксидантів, які мають позитивний вплив на здоров’я шкіри і органів ШКТ через харчування.
- рослинна їжа має бути різнокольоровою. Адже кожен колір свідчить про наявність особливих речовин - фітонутрієнтів, що сприяють оптимальному засвоєнню вітамінів, які містяться в продуктах рослинного походження і позитивно впливають на здоров’я шкіри.
- pаціон має містити рослинні волокна, які забезпечують активну перистальтику ШКТ, високий метаболізм і попереджають утворення надмірної ваги. Це безперечно доводить наявність впливу зваженого харчування на здоров’я людини.
- в їжі мають бути здорові жири. Ненасичені жирні кислоти мають антиоксидантні властивості.
- необхідно мінімізувати вплив на здоров’я органів ШКТ і шкіри через харчування шкідливими продуктами (солодощі, мучні вироби) і вживання алкоголю.
Якщо пов’язати ці рекомендації із здоровим способом життя, можливо покращити функціонування органів ШКТ і зберегти здоров’я шкіри.
Скласти оптимальний раціон допоможе досвідчений лікар-дієтолог UniClinic Михайлик Олена Анатоліївна.
Важливість правильного догляду за шкірою при наявності захворювань ШКТ
Шкіра потребує постійного догляду: підтримання достатнього рівня зволоження, регулярної гігієни. Це необхідно для підтримки її нормального функціонування як захисного органу і органу виведення токсинів. Знаючи про прямий зв’язок між станом і шкіри і патологіями системи ШКТ, треба звертати увагу на його погіршення, вчасно звертатися до гастроентеролога.
В UniClinic введе прийом досвідчена лікарка - гастроентеролог Нагорна Катерина Вікторівна, спеціаліст з діагностики і лікування захворювань органів черевної порожнини.
Взаємозв'язок між емоційним станом та здоров'ям шкіри та ШКТ
Негативний емоційний стан людини, стрес можуть викликати:
- підвищення рівню кислотності шлунку
- зниження або підвищення перистальтики кишківника
- виникнення запальних процесів
- зміну балансу мікробіоти кишківника з розвитком дисбіозу
- порушення відтоку жовчі
- погіршення процесу перетравлення та засвоєння їжі
Якщо на фоні стресу порушується звичний режим харчування, це також може негативно вплинути на здоров’я людини. Такий збій здатний викликати загострення наявних хронічних хвороб ШКТ.
Недивно, що ці фактори впливають і на стан шкіри: виникає подразнення, свербіж, тощо.
Діагностика та лікування захворювань ШКТ з урахуванням їх впливу на стан шкіри
Якщо шкіра має характерні прояви, пов’язані із можливими захворюваннями ШКТ, в першу чергу займаються діагностикою останніх.
Для цього використовують різні методи і їх комбінації:
- оглядово-консультаційні
- лабораторні
- ендоскопічні обстеження (гастроскопія, колоноскопія)
- зображувальні методи (МРТ, КТ, УЗД)
Новий сучасний медичний комплекс UniClinic має в своєму розпорядженні Діагностичне відділення з найновітнішою апаратурою від світових лідерів у виробництві медичних апаратів.
Точність діагностики, безболісність проведення процедур, можливість призначення самої ефективної терапії - все це пропонує UniClinic.
Лікуючи основну хворобу, прагнучи надати всебічну допомогу пацієнту, лікарі також призначають терапію шкірних симптомів.
Популярні методи лікування захворювань ШКТ та їх вплив на здоров'я шкіри
Тож, щоб шкіра була здоровою, потрібно підтримувати здоров’я органів ШКТ.
Найпопулярнішими методами їх лікування є:
- медикаментозна терапія
- індивідуально скоригована дієта
- підтримання оптимального водного балансу організму
Слід притримуватись рекомендацій з правильного харчування і способу життя, це істотно наблизить оптимальний стан загального здоров'я.