Як підготуватися до огляду у проктолога?

Як підготуватися до огляду у проктолога?

04.09.2024

Що лікує проктолог?

Проктолог - фахівець, який спеціалізується на діагностиці і лікуванні, як консервативному, так і хірургічному,  патологій товстої і прямої кишок, періанальної ділянки та прилеглих тканин:

  • проблем з дефекацією
  • анальних тріщин і свищів
  • геморою
  • парапроктиту
  • проктиту, диверкуліту
  • поліпів товстої кишки
  • коліту
  • випадінні прямої кишки
  • онкопатологій товстої і прямої кишки

Коли потрібно звернутися до проктолога?

Звернення до проктолога може бути з профілактичною метою. У цьому разі відвідування фахівця, незалежно від статі, рекомендоване 1 раз на рік, починаючи з 40-річного віку, або раніше. 

Інша справа, якщо з’явились насторожуючі симптоми: 

  • кровотечі, слизові або гнійні виділення з ануса
  • біль і свербіж в анальній ділянці
  • наявність утворень в області ануса
  • зміни в характері випорожнень
  • порушення контролю над дефекацією
  • травми анальної області

В такому випадку слід якнайскоріше пройти огляд у проктолога. Це допоможе вчасно діагностувати можливе захворювання, почати лікування, не допустивши розвитку серйозних ускладнень.

Чому важлива підготовка до візиту до проктолога?

Візит до проктолога через інтимність процесу багато в кого викликає занепокоєння і є психологічним виправданням для відкладання консультації фахівця. Перш за все, треба зрозуміти - огляд у проктолога є звичайною медичною процедурою, це допоможе зменшити стрес і налаштуватися на візит. 

До огляду проктолога потрібна належна підготовка, яка полягає не тільки в звичайній гігієні, але й потребує очищення кишківника.

  • Чиста пряма кишка дозволяє лікарю провести ретельний огляд її слизової оболонки, виявити навіть незначні патології, поставити більш точний діагноз.
  • Належна підготовка до візиту проктолога у вигляді очищення кишківника призводить до зменшення стресу пацієнта і зниженню відчуття його дискомфорту.
  • Під час огляду у фахівця може виникнути необхідність проведення додаткових діагностичних або лікувальних процедур - очищений кишківник дозволяє виконати їх без ще однієї окремої підготовки до прийому проктолога.
  • Чистий кишківник мінімізує ризики виникнення інфекцій або інших ускладнень після огляду спеціаліста.

Таким чином, правильна підготовка до візиту до проктолога буде сприяти точності діагностики, успішності терапії і попередженню можливих ускладнень.

Особливості харчування перед прийомом проктолога

Як правильно підготуватися до прийому проктолога?  
Починати потрібно за 1-2 доби до візиту - з корекції харчування. Слід дотримуватися легкої дієти, уникати важкої, жирної їжі, що складно перетравлюється. Також виключити вживання продуктів, здатних викликати надмірне газоутворення - бобових, капусти, газованих напоїв.

Що потрібно зробити безпосередньо перед походом до проктолога?

Напередодні ввечері і вранці в день огляду слід провести очищення кишківника. Зазвичай це робиться за допомогою клізми або проносних засобів, рекомендованих лікарем.
Необхідно приділити належну увагу особистій гігієні, що забезпечить комфортний огляд і зменшення ризику виникнення інфекцій.
Додатково до рекомендацій, як правильно підготуватися до огляду проктолога, слід зазначити збір інформації про скарги, наявні симптоми - все це краще занотувати і докласти до результатів останніх аналізів, попередніх обстежень і лікування. За допомогою цих даних лікар може скласти повну картину стану пацієнта. 

Що не можна робити перед візитом до проктолога?

Для того, щоб якнайкраще підготуватися до огляду проктолога, слід утриматись від наступного:

  • вживання алкоголю - це може спотворити результати огляду
  • прийому ліків, які можуть вплинути на функціонування кишківника, без попереднього узгодження з лікарем

Крім того, слід уникати надмірного стресу і хвилювань - в такому разі огляд пройде спокійніше.

Як відбувається огляд у проктолога?

Пройти огляд і отримати вичерпну консультацію проктолога можливо в сучасному медичному центрі UniClinic. У нас працюють досвідчені висококваліфіковані спеціалісти, які не тільки здійснюють амбулаторний прийом пацієнтів, але й надають подальшу дієву допомогу, в тому числі хірургічну. Огляд пацієнтів здійснюється із застосуванням найсучаснішого обладнання в комфортних умовах Клініки.

Збір анамнезу

Перш за все, лікар вислуховує скарги пацієнта, ретельно вивчає історію його хвороби, результати попередніх обстежень, аналізів та призначень. Це створює початкове уявлення спеціаліста про загальний стан хворого.

Фізичне обстеження

Надалі лікар проводить безпосередній фізичний огляд пацієнта за допомогою пальпації. Досліджує за допомогою пальців внутрішню поверхню слизової ануса, пальпує кишківник через черевну стінку. Метод пальпації дозволяє лікарю визначити зміни в відділах кишківника, виявити можливі новоутворення або пошкодження стінки прямої кишки. 

Інструментальні дослідження

За необхідності, фахівець вдається до інструментальних способів обстеження.

  • Аноскопія - проводиться за допомогою спеціального інструменту - аноскопу або, як його ще називають - ректального дзеркала. Метод забезпечує огляд слизової оболонки прямої кишки на глибину до 10 см, дозволяє взяти біопсію для подальшого гістологічного дослідження.
  • Ректороманоскопія - відбувається за допомогою ректороманоскопу - трубчатого інструменту із приладом освітлення на кінці і високороздільною відеокамерою, сигнал від якої виводиться на монітор.  Метод дозволяє вивчити стан слизової прямої і частини сигмовидної кишок, максимальна глибина обстеження сягає 40 см.
  • Колоноскопія - ендоскопічне обстеження кишківника, на відміну від попереднього, дозволяє дослідити всю протяжність товстого кишківника. Крім діагностичної функції, колоноскопія дозволяє лікарю проводити малоінвазивні хірургічні втручання - зупинку кровотеч, видалення новоутворень, поліпів.

Інструментальні методи обстеження кишківника зазвичай не потребують серйозної анестезії, достатньо знеболюючого гелю місцевої дії. Це не стосується колоноскопії - найчастіше її проводять із застосуванням медикаментозного сну. Пацієнти, які переживають чи болючий огляд у проктолога, можуть бути впевненими - боятися обстеження не потрібно, лікарі зроблять все, щоб пацієнту було комфортно.

План лікування та рекомендації

На додаток до візуального обстеження, лікарем можуть бути призначені лабораторні аналізи крові та калу.
Після встановлення діагнозу проктолог визначається з планом лікування, яке може складатися з прийому медикаментів, проведення лікувальних процедур, хірургічної допомоги тощо. Також надає рекомендації щодо харчування і режиму життя.

В новітній Клініці майбутнього UniClinic здійснює амбулаторний прийом і надає допомогу проктологічним пацієнтам досвідчений лікар-хірург вищої категорії Маслєнніков Володимир Володимирович. Доктор має кілька споріднених спеціалізацій - загальна хірургія, урологія, проктологія, що дозволяє йому об’єктивно оцінювати загальний стан пацієнта для надання найбільш ефективного лікування. Постійно вдосконалюючи свій фаховий рівень, лікар практикує сучасні методики і протоколи в призначеннях і хірургічній допомозі. 

Також в UniClinic працює висококваліфікований хірург-проктолог Колісник Сергій Олександрович. Здійснює амбулаторний прийом проктологічних пацієнтів, проводить діагностичні процедури, призначає лікування. Спеціалізується на хірургії органів черевної порожнини і товстого кишківника. Має кілька споріднених спеціалізацій - хірургія, проктологія, сонологія (УЗД),що допомагає Сергію Олександровичу бути надзвичайно ефективним лікарем. Практикує найсучасніші методики і протоколи допомоги хворим. Постійно удосконалює свій професійний рівень.

Рекомендації: як швидко очистити кишківник перед оглядом проктолога

Якщо потрібно швидко очистити кишківник перед оглядом проктолога - слід скористатися клізмою. Існують також зручні способи за допомогою місцевих проносних препаратів у вигляді мікроклізм, свічок або розчинів. Вони здатні викликати швидке і ефективне випорожнення кишківника. Найкращу пораду з цього питання надасть лікар - ваш терапевт або проктолог.
Ці процедури треба проводити не раніше, ніж за 1-2 години до огляду проктолога.

Поширені питання

Ми з’ясували, як проходить огляд у проктолога, а тепер ще кілька поширених питань.

  • Чи можна йти до проктолога без процедур з очищення кишківника?

Якщо візит був не запланованим і ви не встигли як слід підготуватися до нього, скористайтесь нашими рекомендаціями, як можна швидко очистити кишківник. 

  • Чи можна йти на прийом до проктолога під час менструації?

Якщо раптом не вдалося узгодити візит до проктолога з місячним циклом, слід мати на увазі, що менструація ніяким чином не вплине на достовірність огляду і правильність постановки проктологічного діагнозу. Це не привід для хвилювань.

  • Коли можна йти до проктолога після пологів?

Якщо пацієнтка відчуває гострі симптоми (біль, кровотеча),візит до проктолога не слід відкладати, він можливий одразу після пологів.
У разі відсутності тривожних проявів перший плановий візит до проктолога варто намітити десь за два місяці після пологів - за цей час всі мікротріщини і травми промежини мають загоїтися і не будуть доставляти жінці додаткового дискомфорту під час огляду.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!