Як відрізнити застуду від алергії?

Як відрізнити застуду від алергії?

15.04.2024

Симптоми та прояви застуди

Природа застуди інфекційна - вона викликається вірусами. Проникнення патогенів в організм людини з повітрям в процесі дихання провокує характерні симптоми, з якими всі добре знайомі.

Загальні симптоми: 

  • біль у горлі - дискомфорт, особливо при ковтанні, що виникає внаслідок запалення носоглотки і гортані
  • нежить - роздратування і набряк слизових оболонок викликає надмірні виділення з носа, відчуття закладеності
  • кашель - з'являється утруднене дихання, кашель, що виникає через запалення верхніх дихальних шляхів
  • підвищена температура тіла - таким чином імунна система реагує на проникнення інфекції в організм
  • слабкість, головний біль

Симптоми та прояви алергії

Ознаки алергії бувають схожими на симптоми застуди. Людина, яка вперше переживає алергічну реакцію, може сплутати характерні для неї прояви із початком простудного захворювання.

Що таке алергія і чим вона спричиняється?
Алергія - це реакція імунної системи організму на алергени. Алергеном може бути звичайна речовина, небезпека від нього виникає тільки для людей, які до нього чутливі. 

Чому виникає алергія?
Внаслідок специфічної реакції імунної системи, організм сприймає алерген як загрозу і продукує для боротьби з ним антитіла. Цей процес викликає низку хімічних реакцій, які призводять до виникнення характерних ознак. Алергія може виникнути в дитячому віці, а також з’явитися з віком і у дорослих.

Як проявлється алергія?
В залежності від причин, що викликали алергію, будуть відрізнятись її специфічні прояви. 

Нежить, чхання, утруднене дихання, набряклість

Деякі алергени викликають респіраторні реакції організму: нежить, чхання, утруднене дихання, набряклість слизової носа і верхніх дихальних шляхів, сльозотечу. Таку алергію називають сезонною, тому що найчастіше вона виникає у відповідь на пилок деяких рослин під час їх цвітіння.
Шерсть тварин, присутня у повітрі - це також частий чинник, від чого може бути алергія.  
Не слід ігнорувати будь-які прояви алергії,  з часом вона може перерости у хронічні хвороби астматичного характеру.

Висип, червоні плями на шкірі

Алергія може проявитися симптомами, що свідчать про реакцію на, так звані, контактні алергени. До таких відносяться фактори, зовсім різного походження, а об'єднує їх патологічна відповідь з боку шкіри - висипи, червоні плями, подразнення, набряклість в місцях контакту з алергеном. До речовин, які здатні викликати ці симптоми відносять:

  • шерсть і мікроскопічні шматочки шкіри тварин 
  • пилові кліщі, що можуть бути присутні в килимах, матрацах, в домашньому пилу 
  • хімічні речовини, у тому числі косметичні засоби, барвники, деякі метали (елементи одягу - пряжки, кнопки, тощо)
  • латекс
  • сік деяких рослин

Алергічний набряк, свербіж, сльозотеча

Такі симптоми можуть виникнути у відповідь на харчові алергени, до яких відносять білкові продукти: молоко, яйця, мучні вироби, горіхи, гриби, морепродукти.
Можлива гостра реакція з боку ШКТ - нудота, блювання, діарея. Також спостерігаються шкірні прояви - висип, атопічний дерматит.

Це досить умовна класифікація, симптоми можуть комбінуватися між собою, проявлятися у різний спосіб у кожному окремому випадку. Реакція суто індивідуальна. 

Ознаки, що допомагають відрізнити застуду від алергії

Хоча симптоматика застуди і респіраторної алергії багато в чому схожа, є ознаки, які допоможуть їх розрізнити. Це важливо для призначення ефективного лікування, адекватної допомоги хворому.

Тривалість симптомів: застуда зазвичай триває коротший час, в той час як алергічні реакції можуть тривати довше

Це пояснюється тим, що у разі застуди організм відповідає комплексом заходів з боку імунної системи, на боротьбу з інфекцією і запаленнями,  викликаними нею, є адекватна реакція. Алергія триває довше, особливо у разі, якщо контакт з алергеном не усунутий.

Наприклад, лихоманка під час застуди - це приклад активної боротьби імунітету із збудниками захворювання. Підвищення температури при алергії нетипове. На питання: “чи може алергія давати температуру?”, відповідь - “ні”. Але вона може бути викликана супутнім запаленням. Така змішана симптоматика вводить в оману і потребує подальшого визначення причини хворобливого стану. 

Сезонність: алергія може з’являтись в певні пори року або при контакті з алергенами

Людям, які страждають на сезонні реакції, не треба пояснювати, що таке алергія. Така прив’язка до певної пори року свідчить саме про неї. Якщо немає можливості тимчасово покинути регіон, в якому відбувається цвітіння рослини, доводиться активно лікувати симптоми, що виникають. 
Застуда ж може статися будь-коли, незалежно від сезону.

Алергічна реакція при усуненні контакту з алергеном згодом може пройти сама по собі.
Застуда і її прояви викликаються інфекційним чинником і не залежать від наявності якогось алергену.

Реакція на ліки: алергія може виникати як реакція на прийом певних ліків

Деякі ліки - антибіотики групи пеніциліну, аспірин, наприклад, можуть викликати алергічну реакцію. Іноді вона настільки гостра, що може серйозно загрожувати життю пацієнта і вимагає негайної допомоги лікарів.  

Діагностика та лікування алергії

Підтвердити і визначити, як правильно лікувати алергію може тільки лікар.

В новому медичному центрі UniClinic веде прийом Курілець Лілія Олегівна - лікарка-алерголог-пульмонолог, яка має значний досвід лікування алергії. Надзвичайно фаховий спеціаліст, кандидатка медичних наук, має багато друкованих робіт в сфері алергології. Членкиня кількох профільних асоціацій державного і міжнародного рівнів, впроваджує в свою повсякденну практику найсучасніші протоколи допомоги пацієнтам. Спеціалізується на хворобах верхніх дихальних шляхів з використанням алерген-специфічної імунотерапії.

В процесі прийому хворих, лікар, перш за все, знайомиться з його медичною історією, вислуховує скарги, проводить фізичний огляд. Для визначення подальшої ефективної терапії, лікарем призначаються лабораторні аналізи і тести.

Лабораторні тести: алергологічні шкірні тести, аналіз крові на специфічні IgE

Існують специфічні тести, які вказують на алергію і її ступінь. Це, перш за все, аналіз крові на специфічні IgE  - окремий клас імуноглобулінів, підвищений рівень якого вказує на атопічну алергічну реакцію. 

Сучасна автоматизована Лабораторія UniClinic відповідає останнім вимогам світового рівня. В стислі терміни проводить клінічні, біохімічні, імунологічні, гормональні, бактеріологічні, гістологічні та цитологічні дослідження будь якого рівня складності.

Для визначення алергена, що спричиняє патологічну реакцію, алергологом проводяться шкірні тести. Вони полягають у введенні мікродоз потенціальних алергенів під шкіру пацієнта, зазвичай на передпліччі. Через 15-20 хвилин лікар аналізує, який із них викликав місцеву реакцію. 

Проведені специфічні алергічні тести допоможуть лікарю визначитись з подальшою ефективною терапією.

Симптоматичне лікування: антигістамінні, протизапальні препарати проти алергії, симптоматичні засоби проти застуди

Гострі стадії застуди і алергії лікуються симптоматично. 

Якщо мова про застуду - призначаються протизапальні та інші засоби згідно наявних симптомів. 

Симптоми алергії виникають через вивільнення деяких хімічних речовин в процесі патологічної реакції, таких як гістамін. Тому, в першу чергу, застосовують антигістамінні препарати, у разі потреби - протизапальні. Використовують також місцеву терапію - мазі, креми, які полегшують симптоми.

Окреме питання - чим лікувати алергію на холод, чи вона справді існує? Так, у деяких людей виникає неадекватна реакція на контакт із холодом - може з’явитися висип, почервоніння. Зазвичай ці прояви щезають самі по собі через 1-2 години. Також можливе застосування антигістамінної терапії.

Профілактика: уникнення алергенів

  • Найкращий метод профілактики алергії - запобігання контакту з алергеном. Наприклад, знаючи про реакцію на якісь ліки - попередити про це лікаря, він зробить заміну при призначенні.
  • Не вживати продукти, які можуть викликати алергічну реакцію. 
  • У разі сезонної алергії на цвітіння визначених рослин - бути готовим до застосування антигістамінних засобів.
  • Маючи алергічну реакцію на шерсть тварин - намагатися уникати контакту з ними.

Алергія - це дуже специфічне захворювання, яке потребує індивідуального підходу. Спеціаліст-алерголог зможе підібрати належне ефективне лікування в кожному конкретному випадку.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!