Закладеність вух: причини та ефективні способи позбавлення

Закладеність вух: причини та ефективні способи позбавлення

08.05.2024

Симптоми закладеності вуха

Відчуття важкості вуха

Відчуття, коли заклало вухо характеризують як “вата у вусі”, “важкість у вусі”. Воно може бути спричинене різними факторами і статися внаслідок сірчаних пробок, набряку, запалення, алергічної реакції. Закладає вуха при пірнанні або в літаку під час набору висоти, з причини коливання тиску в навколишньому середовищі.   

Погіршення слуху

Коли закладає вуха, може пропасти або погіршитись слух - звуки сприймаються приглушеними. Такий стан не варто ігнорувати - слід звернутися до лікаря для з’ясування його походження і призначення терапії.

Біль у вухах

Біль у вусі може свідчити про наявність запалення - отиту. В цьому разі може виникнути і відчуття, коли заклало вухо, що з цим робити? Однозначно - запалення треба лікувати, необхідно звернутися до спеціаліста. Оториноларинголог проведе обстеження, поставить діагноз і призначить лікування.

Причини виникнення закладеності вуха 

Відчуття закладеності вуха може виникнути з різних причин. Іноді це зовнішні фактори, які викликають відповідну реакцію слухового апарата людини. В інших випадках причиною цього може слугувати якесь захворювання. Яким має бути лікування, якщо закладає вуха, залежить від того, чому саме це відбувається.

Загрозливий вплив зовнішніх факторів: шум, вібрація

Якщо закладає вуха на фоні шуму і вібрації - це викликано коливаннями атмосферного тиску, які вони спричиняють. Такі зміни в навколишньому середовищі впливають на внутрішні елементи органу слуху - середнє вухо і слухову трубу і ускладнюють їх вентиляцію. Якщо тривалість зовнішніх загрозливих факторів тимчасова, відчуття закладеності пройде саме по собі. 

Запалення середнього вуха

Середнє вухо - простір, що знаходиться за барабанною перетинкою. Його запалення (отит) може бути викликане інфекцією і характеризується сильним, стріляючим болем, лихоманкою. За перетинкою накопичується гноїста рідина, створюючи механічну блокаду, що і є причиною, чому закладає вуха в цьому випадку. Згодом рідина вивільняється через прорив в барабанній перетинці, закладеність проходить. 

Присутність отиту може пояснити, чому закладає вуха. Треба звернути увагу на цей симптом і вчасно почати  лікування запалення. Адже природа отиту - інфекційна, може виникнути ризик інфекційних ускладнень.

У разі дієвої терапії, хвороба проходить доволі швидко, барабанна перетинка відновлюється самостійно. При не досить ефективному лікуванні процес може перейти в хронічний, що загрожує ураженням слухового нерву і стійким зниженням слуху. Якщо після перенесеного гострого отиту у хворого закладає вуха - треба з’ясувати причини, щоб не пропустити можливого розвитку подальших ускладнень.

Запалення слухового нерву

Неврит слухового нерву - це стан, який характеризується ураженням нерву, що проводить звукові імпульси від вуха до мозку, де проходить їх інтерпретація. Може бути викликане інфекцією, травмою, порушенням кровообігу тощо.

Одним із симптомів, якими виказує себе хвороба - поступова або раптова втрата слуху в одному або в обох вухах. Виникає відчуття - заклало вухо, але не болить, що робити в такому випадку? Якщо тільки виникає підозра на неврит - потрібна негайна лікарська допомога, яка попередить повну втрату слуху внаслідок захворювання.

Методи лікування та позбавлення від закладеності вуха

Процедури чистки вуха

Процедура чистки вуха може бути використана, якщо заклало вуха внаслідок накопичення у вушному каналі сірки, що загусла і утворила пробку. Спроби її самостійного видалення можуть призвести до погіршення ситуації. Краще звернутися за допомогою до фахівця, який точно знає, що робити, якщо заклало вуха через сірчану пробку.

Зазвичай застосовуються:

  • промивання вуха теплою водою або розчинами для пом'якшення сірчаних нагромаджень за допомогою спеціальних пристроїв
  • відсмоктування вмісту вуха з використанням невеликого аспіратора
  • маніпуляції з видалення пробки за допомогою медичних інструментів - лопатки, пінцета 
  • використання спеціальних крапель, які пом’якшують пробку і сприяють її відходженню

Застосування крапель для зменшення запалення

Основна причина, чому закладає вуха при застуді - набряк, викликаний запаленням слухового проходу. Застосування протизапальних крапель, які містять засоби, здатні зменшити набряк, допоможуть усунути симптом закладенності. Зазвичай, краплі призначає лікар в комплексі протизастудних заходів. 

Лікування антибіотиками для боротьби з інфекціями вуха

Якщо заклало вухо внаслідок гострого отиту, спричиненого бактеріальною інфекцією, в залежності від тяжкості протікання захворювання, поряд з протизапальними засобами лікарем можуть бути призначені антибіотики.

Хірургічні втручання у випадках, коли інші методи неефективні

У разі, якщо гнійні накопичення за барабанною перетинкою під час гострого отиту значні, і існує загроза подальшого розповсюдження інфекції, ураження слухового нерву, а звичайна терапія виявилась недієвою, лікар-оториноларинголог може вдатися до хірургічних методів лікування. 

Це можуть бути:

  • мірінготомія (розріз) або парацентез (прокол) барабанної перетинки з метою надати вихід ексудату, що скупчився за нею
  • мірингопластика - відновлення пошкодженої внаслідок травми барабанної перетинки

Вирішуючи, що саме робити, якщо у пацієнта заклало вухо внаслідок гострого отиту, лікар враховує його індивідуальні особливості, ступінь патології та інші фактори, перш, ніж призначити оперативне лікування.

В новому сучасному медичному центрі UniClinic проводять прийом пацієнтів з ЛОР-патологіями досвідчені спеціалісти-оториноларингологи:

Бойко Олександра Юріївна, лікарка першої категорії.  Здійснює консультаційний прийом пацієнтів, проводить обстеження, призначає лікування. Застосовує малоінвазивні процедури в амбулаторних умовах для полегшення стану хворих. Лікує дорослих і дітей.

Костровський Олександр Миколайович, лікар вищої категорії. 
Здійснює хірургічну допомогу різного ступеню складності пацієнтам з ЛОР-захворюваннями, проводить перед- і післяопераційний прийом. Лікує дорослих і дітей.

Профілактика закладеності вуха

Уникнення впливу шкідливих чинників

За можливості, щоб не думати, що робити, якщо заклало вуха, варто уникати впливу шкідливих чинників, які викликають це відчуття. В іншому випадку - слід захистити вуха. 

Наприклад, під час занять плаванням - скористатись спеціальними пристосуваннями, які захистять від проникнення води вглиб вуха. А що робити, якщо це таки сталося, і заклало вухо від води? Нахилити голову вбік закладеності, поковзати долонею вздовж голови, створюючи коливання тиску у вушній раковині, що допоможе воді вийти, застосувати сухий рушник або фен, щоб висушити вологу.  

Якщо в літаку періодично закладає вуха - можна жувати жуйку або здійснювати легке видування повітря через майже закритий ніс. Ці прийоми допоможуть попередити або усунути дискомфорт. 

Регулярне очищення вух 

Для запобігання утворенню сірчаних пробок, треба проводити регулярне очищення вух. Не рекомендоване при цьому використання вушних паличок, які можуть ще більше ущільнити сірку. Вушна раковина має здатність до самоочищення, слід просто скористатися сухим рушником після душу для очищення зовнішніх її частин. У разі схильності до утворення сірчаних пробок рекомендоване використання спеціальних пом’якшувальних крапель. 

Слід враховувати, що утворенню сірчаних пробок може сприяти постійне носіння навушників. В такому разі треба приділити більше уваги гігієні вушних раковин і частому очищенню самих навушників. 

Носіння захисних пристроїв під час роботи в умовах шуму або вібрації

У разі частого впливу шуму і вібрації (внаслідок робочих умов, наприклад),з часом можуть виникнути серйозні проблеми зі слухом. Щоб запобігти можливій шкоді, потрібно використовувати спеціальні захисні засоби.

Коли потрібно шукати медичну допомогу

Звісно, якщо закладеність вух виникла тимчасово і з видимих причин, одразу звертатися до лікаря не потрібно. Але це відчуття може слугувати симптомом серйозніших проблем у разі:

  • постійної закладеності вуха без видимих причин
  • погіршення або втрати слуху
  • появи болю в вухах, особливо якщо він посилюється

Все це - привід відвідати лікаря-оториноларинголога, не очікуючи появи ще більших проблем. Тільки спеціаліст може визначити причину проявів цих симптомів, поставити діагноз і призначити ефективне лікування. 

Збереження власного здоров’я багато в чому залежить безпосередньо від нас.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!