Геморой при вагітності та після пологів

Геморой при вагітності та після пологів

06.12.2024

Геморой під час вагітності

Геморой - варикозне розширення вен в зоні прямої кишки та заднього проходу - часто розвивається у вагітних. Це зумовлено фізіологічними змінами, які відбуваються в організмі жінки - збільшенням тиску в тазовій області, зміною гормонального фону та інше.

Симптоми геморою у вагітних

Геморой вагітних викликає характерні для захворювання симптоми:

  • біль, який може бути короткостроковим, гострим або постійним, ниючим, дає про себе знати під час дефекації
  • дискомфорт, з’являється у вигляді свербежу відповідної зони, її печіння або подразнення 
  • кровотеча або сліди крові на туалетному папері після випорожнення
  • вузли, що випинаються і стають помітними біля заднього проходу 
  • відчуття неповного випорожнення, тиску, присутності стороннього тіла.

Фактори ризику під час вагітності

  • тиск матки - збільшений орган може затримувати відтік крові у венах малого тазу
  • зміни в гормональному фоні - високий рівень прогестерону призводить до зниження тонусу судин і м’язів, що сприяє розвитку варикозу
  • закрепи часто супроводжують вагітність, внаслідок уповільнення процесу травлення, та збільшують навантаження на вени під час дефекації
  • зменшення фізичної активності протягом виношування дитини сприяє застою крові у венах
  • підвищення маси тіла створює додаткове навантаження на судини.

Самолікування геморою у вагітних небезпечне - адже використання деяких ліків може бути небажаним в цей період. Слід звернутися за допомогою до лікаря - він проведе необхідне обстеження і призначить ефективну і безпечну терапію.

Діагностика геморою у вагітних

Діагностика геморою у вагітних має свої особливості - всі маніпуляції під час фізикального огляду або обстеження за допомогою аноскопа (приладу для огляду нижньої частини прямої кишки і ануса) проводяться з максимальною делікатністю, щоб уникнути зайвого тиску на матку. З метою діагностики геморою, його ступеню, виключення інших патологій, лікарем проводяться звичайні діагностичні заходи:

  • ретельний збір анамнезу - з’ясовуються наявні симптоми, попередні епізоди геморою або варикозу
  • фізикальний огляд - відбувається візуальне обстеження, пальпація внутрішніх гемороїдальних вузлів, огляд за допомогою аноскопа
  • інструментальні дослідження - використовуються тільки за крайньої потреби, якщо це не загрожує здоров'ю матері та дитини
  • лабораторні аналізи - проводяться у разі необхідності, наприклад, для виключення анемії на фоні кровотеч.

Лікування геморою під час вагітності

Чим лікувати геморой у вагітних, визначає тільки спеціаліст, маючи на меті зменшення симптомів, уникнення ускладнень і покращення якості життя жінки.

Консервативні методи лікування, медикаментозне лікування

До консервативних методів лікування геморою вагітних відносяться:

  • корекція раціону харчування на користь продуктів, багатих на клітковину, уникнення гострої і смаженої їжі, дотримання водного балансу
  • підтримка регулярної фізичної активності у вигляді прогулянок, легких вправ тощо
  • застосування спеціальних прийомів гігієни - ванночок з відварами трав з антисептичними властивостями
  • місцеві засоби - свічки, креми з натуральними компонентами для зняття запалення і болю, венотонізуючі препарати
  • легкі проносні засоби для попередження закрепів.

Терапія геморою під час вагітності потребує від лікарів обережного підходу, враховуючи особливості стану майбутньої матері та дитини.

В багатопрофільному медичному закладі UniClinic здійснює прийом, проводить діагностику, призначає і застосовує лікування проктологічних хворих Маслєнніков Володимир Володимирович - досвідчений лікар-уролог, лікар-проктолог вищої категорії. Доктор Маслєнніков має кілька споріднених спеціалізацій - загальна хірургія, урологія, проктологія, що дозволяє Володимиру Володимировичу оцінити загальний стан пацієнта для надання найбільш ефективної допомоги. Доктор постійно підвищує свій професійний рівень, володіє найсучаснішими протоколами і методиками консервативної терапії хворих на геморой.

Хірургічні методи лікування

До хірургічних методів лікування геморою вдаються в крайніх виняткових випадках, наприклад,  у разі виникнення ускладнень - тромбозу гемороїдальних вузлів, кровотечі, іншого. Все інвазивне лікування здійснюється уже в післяпологовий період.

Геморой після пологів

Прояви геморою, що супроводжував вагітність, під час пологів можуть значно посилитись. До загострення стану призводять інтенсивні потуги, підвищення тиску в тазовій області, що іноді викликає значну кровотечу. Також геморой під час пологів іноді посилює больові відчуття породіллі. На гемороїдальних вузлах можуть виникнути тріщинки і ранки, що підвищує ризик інфікування.
Загалом, загострення геморою під час пологів не є критично небезпечним станом, але потребує уваги і належного лікування, щоб уникнути ускладнень і забезпечити комфорт матері в післяпологовий період.

Симптоми та прояви після пологів

В післяпологовий період геморой може значно зменшитись або зникнути зовсім. Якщо ж підвищене навантаження на органи малого тазу під час пологів призвело до ускладнень - кровотечі, тромбозу гемороїдальних вен тощо - потрібне  додаткове лікування геморою після пологів.
Характерні ознаки захворювання такі самі, як і в інших випадках:

  • біль, дискомфорт, свербіж, печіння в анальній зоні 
  • ознаки кровотечі, особливо під час дефекації
  • набряки та вузли, іноді болісні
  • відчуття неповного випорожнення.

Внаслідок загострення геморою після пологів, жінці важко сидіти, що ускладнює грудне вигодовування.

Причини розвитку геморою після пологів

До вже зазначених причин розвитку захворювання під час вагітності і пологів, в післяпологовий період доєднуються:

  • сидячий спосіб життя, зумовлений вигодовуванням і доглядом за дитиною
  • хронічні закрепи внаслідок гормональних зрушень і зміни раціону жінки, що вигодовує малюка.

Діагностика геморою після пологів

Діагностика післяпологового геморою складається з тих же етапів, що і зазвичай. В цей період важливо виключити інші захворювання, які мають схожу симптоматику - анальні тріщини, проктит тощо, для чого використовується диференційна діагностика.

Лікування геморою після пологів

Вибір лікувальної стратегії

Як і чим лікувати геморой після пологів, визначає лікар, беручи до уваги ступінь захворювання, загальний стан матері, її фізіологічні особливості, наявність супутніх патологій. Також, при виборі стратегії лікування, велике значення має факт грудного вигодовування під час терапії. 

Незалежно від того, чи проходять ознаки геморою після пологів, чи симптоми захворювання залишаються помітними, за станом жінки, яка стикалась з хворобою під час вагітності і пологів, має спостерігати спеціаліст. Особливістю післяпологового геморою є його перехід в хронічну форму, яка лікується важче. Для запобігання такому розвитку патології, лікар-проктолог призначить безпечне і ефективне лікування захворювання.

Безпечні методи лікування для матерів у післяпологовому періоді

Основною метою призначеного лікування є зменшення проявів захворювання, запобігання можливим ускладненням. Зазвичай, для комфортного відновлення стану жінки вистачає застосування консервативних методів терапії. З урахуванням грудного вигодовування, можуть бути призначені ліки, які повністю безпечні для малюка.
До інвазивних методів лікування, у тому числі хірургічних, вдаються тільки за наявності тяжких ускладнень від геморою, коли консервативна терапія не має ефекту.

Профілактика геморою під час вагітності та після пологів

Профілактичні заходи для запобігання геморою під час вагітності та після пологів спрямовані на усунення факторів ризику, підтримання нормального кровообігу в малому тазі і попередження закрепів. Це прості і дієві рекомендації:

  • підтримка оптимального водного балансу і збалансованого раціону харчування з достатньою кількістю клітковини для запобігання закрепам
  • дотримання режиму помірної але регулярної фізичної активності, уникнення тривалих статичних поз
  • запобігання підйому важких предметів
  • носіння вільного зручного одягу, який не викликає застою крові в судинах малого тазу
  • звернення до лікаря у разі появи можливих симптомів геморою.

Геморой під час вагітності і в післяпологовий період не загрожує життю матері і дитини, але може значно ускладнити життя жінки своїми проявами. Самолікування небезпечне завжди, а особливо в такий делікатний період, коли можна нашкодити дитині. Тільки професійна медична допомога з боку спеціаліста - лікаря-проктолога вчасно зупинить розвиток захворювання, попередить ускладнення і призведе до повного одужання пацієнтки.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic