Гідраденіт: основні причини запалення потових залоз
Що таке гідраденіт
Гідраденіт (Хвороба Вернейля, гідраденіт гнійний, hidradenitis, hidradenitis suppurativa) - гнійне запалення апокринових потових залоз.
Це особливий вид потових залоз, які виробляють більш густий секрет, ніж звичайні - еккринові. Апокринові залози розташовані в пахвовій, паховій або аногенітальній зонах, де, зазвичай, і виникає гідраденіт. Залози мають вузьку протоку, що легко закупорюється, їх робота інтенсифікується під дією гормонів або стресу, а секрет сприяє розмноженню бактерій, що підвищує ризик розвитку запалення.
Гідраденіт схильний до хронізації, тому потребує уважного ставлення, звернення до лікаря і обов'язкового подальшого лікування.
Причини виникнення запалення потових залоз
Основною причиною гідраденіту є інфікування потових залоз патогенними бактеріями, найчастіше золотистим стафілококом. Зони запалення зазвичай розташовано в шкірних складках, в місцях тертя тіла об одяг, що може призвести до мікротравмування і підвищує ризик проникнення інфекції.
Нижче перераховані фактори, які сприяють розвитку захворювання:
- підвищене потовиділення - гіпергідроз
- закупорені протоки потових залоз
- гормональний дисбаланс - пубертатний період, менопауза
- некомпенсований цукровий діабет
- метаболічний синдром, ожиріння
- знижений імунітет
- спадковий фактор.
Крім того, недотримання особистої гігієни на фоні перерахованих причин може призвести до вторинного інфікування залоз і сприяти розвитку гідраденіту.
Симптоми гідраденіту
Народна назва цього захворювання - “суче вим’я” через характерний вигляд запалення. Патологію супроводжують симптоми, що поступово розвиваються:
- утворення болісного ущільнення в зоні апокринових потових залоз
- поява почервоніння і набряку
- формування абсцесу за кілька днів.
Утворення здатне самостійно спонтанно випорожнюватися, утворювати свищі, рубці, рецидивувати. При цьому загальний стан пацієнта майже не порушується, іноді спостерігається підвищення температури тіла до субфебрильних значень.
Цей процес може поширюватися з однієї залози на інші, приймати затяжний хронічний перебіг з періодами загострення і затихання.
Класифікація гідраденіту
Різні форми гідраденіту розрізняють за кількома критеріями.
За формою перебігу:
- гострий гнійний гідраденіт - швидкий розвиток запальних вузлів, абсцесів, виражений біль
- хронічний гнійний гідраденіт - тривалий перебіг з утворенням свищів, рубців, з періодичними загостреннями.
За тяжкістю ураження:
- I ступінь - поодинокі або множинні абсцеси, без свищів та рубців
- II ступінь - множинні ураження з формуванням свищів, рецидивуючими абсцесами
- III ступінь - дифузне запалення з формуванням свищевих ходів, абсцесів та рубців.
За локалізацією:
- гідраденіт під пахвою - найбільш поширена форма, часто пов'язана з мікротравмами та проникненням інфекції
- гідраденіт статевих губ, паховий гідраденіт - провокується носінням тісної білизни, тертям ділянок з апокриновими залозами об одяг.
Методи діагностики гідраденіту
Рання діагностика і своєчасне лікування гідраденіту попереджають поширення захворювання і його перехід в хронічну форму. Тому, за наявності симптомів, слід звернутися за допомогою до спеціаліста - лікаря-дерматолога.
В інноваційному медичному закладі UniClinic прийом пацієнтів з дерматологічними патологіями здійснюють:
Коваленко Аліна Юріївна- лікарка-дерматовенеролог, трихолог, членкиня Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів. Вміло поєднує протокольне лікування дерматологічних пацієнтів із сучасними косметологічними можливостями. Аліна Юріївна займається науковою діяльністю, використовує новітні підходи до ефективної допомоги пацієнтам дерматологічного і трихологічного профілю.
Яценко Артем Романович - лікар-дерматовенеролог, основний напрямок роботи якого - лікування захворювань шкіри. Артем Романович здійснює прийом пацієнтів, проводить діагностику, в тому числі застосовує дерматоскопію. Призначаючи ефективне лікування, лікар орієнтується на сучасні міжнародні протоколи.
Діагностика захворювання включає клінічний огляд, лабораторні аналізи і, за потреби, ультразвукове дослідження.
Гідраденіт найчастіше зустрічається під пахвою, має характерний вигляд, тому уже після огляду лікар може призначити лікування.
Лабораторні аналізи крові допомагають виявити ознаки запалення, а посів вмісту гідраденітного утворення - визначити збудника і з’ясувати його чутливість до антибактеріальної терапії.
Локальне УЗД м’яких тканин застосовують для оцінки глибини процесу і виявлення прихованих вогнищ.
Як лікувати гідраденіт
Підходи до лікування залежать від стадії захворювання і можуть включати:
- Медикаментозну терапію. Використовуються антибактеріальні лікарські засоби (внутрішнє і місцеве застосування),протизапальні препарати, імуномодулятори для мобілізації організму до подолання інфекції.
- Фізіотерапію. Місцеві процедури УВЧ, УФО, інші призначаються з метою покращення кровообігу і зменшення запалення.
- Хірургічну допомогу. Застосовується при гнійному гідраденіті, у разі необхідності хірургічного лікування - розтину і дренування абсцесу. При великих ураженнях може бути задіяне висічення патологічних ділянок.
У разі переходу захворювання в хронічну форму з періодичними рецидивами і загостреннями, необхідне довготривале комплексне лікування з постійним лікарським супроводом для моніторингу стану пацієнта.
Профілактика запалення потових залоз
Повністю запобігти появі захворювання неможливо - гідраденіт виникає через фізіологічні та анатомічні особливості пацієнта, в його основі лежить аутоімунне запалення. Але можна знизити ризик загострення, виконуючи наступні рекомендації:
- дотримуватись особистої гігієни в зонах зосередження апокринових потових залоз - регулярно мити теплою водою з м’яким миючим засобом
- уникати травмування шкіри - запобігати подразненню та пошкодженню шкіри
- носити вільний одяг - уникати тертя та подразнення шкіри в ризикових ділянках.
При перших симптомах гідраденіту слід звернутися до дерматолога для отримання консультації та призначення відповідного лікування.
Поширені питання
Який лікар лікує запалення потових залоз?
Основний спеціаліст, який лікує гідраденіт - лікар-дерматовенеролог. У разі необхідності розкриття і дренування абсцесу - знадобиться допомога лікаря-хірурга.
Чи заразний гідраденіт?
Ні, гідраденіт не заразний.
Чи може гідраденіт з’явитися повторно?
Так, гідраденіт схильний до рецидивів і тривалого перебігу.
Що буде, якщо не лікувати гідраденіт?
Гідраденіт може перейти в хронічну рецидивуючу форму, яка може тривати місяцями і навіть роками, що знизить якість життя пацієнта.
Гідраденіт може завдавати дискомфорту, але сучасна медицина має ефективні методи його лікування. Вчасна діагностика і ефективна терапія допомагають контролювати перебіг захворювання, запобігаючи його рецидивам.