Гіпертонія: класифікація, симптоми, діагностика та лікування

Гіпертонія: класифікація, симптоми, діагностика та лікування

06.09.2024

Що таке гіпертонія?

Циркулюючи по артеріях, кров тисне на їх стінки зсередини, створюючи так званий артеріальний тиск. Для його опису використовують два показники: 

  • систолічний - верхній - той, що створюється на момент скорочення серцевого м’яза
  • діастолічний - нижній - виникає, коли серце перебуває у стані спокою

Нормальним вважається тиск до 120 мм ртутного стовпчика систолічного показника і до 80 мм ртутного стовпчика діастолічного. Якщо під час вимірювання впродовж двох і більше різних днів верхній показник тримається вище позначки 140 мм рт.ст., а нижній - вище 90 мм  - це свідчення надмірно підвищеного артеріального тиску. Якщо такий стан спостерігається постійно, лікарі діагностують у пацієнта  артеріальну гіпертензію (АГ) або гіпертонічну хворобу.
Некомпенсований підвищений артеріальний тиск створює додаткове навантаження на серцево-судинну систему, може призвести до серйозних ускладнень - інфаркту, інсульту, серцевої і ниркової недостатності, погіршення зору тощо. 

Класифікація артеріальної гіпертензії

Артеріальну гіпертензію розрізняють за кількома критеріями:

  • За походженням:

- первинна (есенціальна) артеріальна гіпертензія - найпоширеніший тип захворювання, складає біля 95 % випадків 
- вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія - виникає внаслідок інших захворювань, а також на фоні вагітності

  • За рівнем артеріального тиску:

- м’яка (1й ступінь) - АТ в межах 140-159/90-99 мм рт.ст.
- помірна (2й ступінь) - АТ 160-179/100-109 мм рт.ст.
- важка (3й ступінь) - АТ вище за 180/110 мм рт.ст.

  • За перебігом:

- стабільна - постійно підвищений тиск
- лабільна - показники АТ коливаються
- гіпертонічний криз - раптове різке підвищення АТ

Стадії гіпертонічної хвороби

Також розрізняють стадії гіпертонічної хвороби за ступенем впливу підвищеного тиску на внутрішні органи (органи-мішені):

  • І стадія (неускладнена) - вплив на внутрішні органи не фіксується. Тиск незначно підвищується час від часу, на фоні чого може спостерігатися головний біль, запаморочення, шум у вухах тощо.
  • ІІ стадія (безсимптомна) - постійно підвищений АТ на рівні від 160/100 мм рт.ст. безсимптомно, але негативно впливає на органи-мішені, викликаючи поступові зміни в їх структурі та функціонуванні. Це можуть бути лівошлуночкова гіпертрофія, ангіопатія очного дна, проблеми з нирками, потовщення стінок судин. Клінічно захворювання виявляє себе частим головним болем, зниженням працездатності, порушенням зору, інше.
  • ІІІ стадія (ускладнена) - стійке підвищення АТ більш ніж 180/110 мм рт.ст. Спричиняє явні ураження органів-мішеней з проявами симптоматики. На цій стадії можливий розвиток гіпертонічної хвороби серця - серцева недостатність, потовщення стінок серця, ішемічна хвороба серця, інше. Можуть спостерігатися значні ушкодження судин, ниркова недостатність, порушення мозкового кровообігу, що призводять до інсульту. Ці ускладення виявляють себе характерними для них симптомами.

Гіпертензія, симптоми

Прояви гіпертонічної хвороби залежать від її стадії і форми перебігу.
Стабільна гіпертензія на першій і другій стадії свого розвитку може не проявляти себе ніяким чином протягом тривалого часу. В той же час ризик ускладнень внаслідок гіпертонічної хвороби залишається - органи-мішені піддаються надлишковому навантаженню внаслідок підвищеного АТ.

Коли тиск досягає високих показників, можуть виникнути наступні симптоми:

  • головний біль - особливо в потиличній ділянці, може бути постійним або епізодичним, посилюється вранці, при фізичних і емоційних навантаженнях
  • запаморочення - іноді супроводжується втратою рівноваги
  • шум у вухах - спостерігається відчуття дзвону, гудіння, пульсуючих звуків
  • проблеми з зором - можливе зниження гостроти зору, двоїння, темних плям перед очима
  • біль у грудях - виникає тиснучий біль, схожий на стенокардію
  • задишка - пояснюється неможливістю серцевого м’яза ефективно прокачувати кров під тиском 
  • слабкість, втома, порушення сну - можуть статися на фоні ускладненої роботи серця
  • кровотечі з носа - викликаються розривом дрібних судин у носі через різке підвищення АТ
  • набряки - виникають внаслідок затримки рідини в організмі

Для недопущення безсимптомного розвитку гіпертонічної хвороби не слід ігнорувати будь-які з цих проявів, потрібно регулярно моніторити свій артеріальний тиск. Навіть незначне підвищення показників АТ може викликати ускладнення, нанести шкоду внутрішнім органам і скоротити протяжність життя хворого. Варто відповідально поставитись до свого здоров’я і вчасно звернутися до лікаря у разі появи симптомів артеріальної гіпертензії.

Артеріальна гіпертензія, її причини

У разі первинної гіпертонічної хвороби причина підвищення АТ невідома, але вважається, що до цього виду гіпертензії призводять:

  • генетичні фактори
  • нервове перенапруження, постійний стрес
  • недотримання нормального режиму сну, робота в нічні зміни, важкі умови праці
  • шкідливі звички - зловживання важкою їжею, алкоголем, кавою, паління
  • гіподинамія 

Вторинна АГ може бути діагностована у пацієнтів, що входять до групи ризику розвитку гіпертонічної хвороби на фоні:

  • цукрового діабету
  • ожиріння
  • патології щитоподібної залози
  • захворювань нирок
  • атеросклерозу тощо 

Діагностика гіпертонічної хвороби

Діагностика і лікування артеріальної гіпертензії здійснюється лікарем-терапевтом.

В новітньому медичному центрі UniClinic проводять амбулаторний прийом пацієнтів, призначають діагностичні заходи і здійснюють лікування гіпертонічної хвороби висококваліфіковані лікарі-терапевти:

Смоляр Дар’я Вікторівна - лікарка-терапевт, яка спеціалізується на лікуванні в тому числі серцево-судинних захворювань. Дар’я Вікторівна використовує в своїй практиці сучасні протоколи і методики. Її висока професійність і відданість справі  були відзначені виконавчим комітетом Запорізької міської ради у вигляді “Ордену Пошани”.

Дузенко Ганна Валеріївна- лікарка-терапевт, членкиня Ассоціації превентивної та антиейджинг медицини, серед іншого, спеціалізується на діагностиці і лікуванні захворювань серцево-судинної системи. В своїй роботі керується європейськими схемами і протоколами лікування, постійно підвищує свій професійний рівень.

Онищенко Анастасія Сергіївна - лікарка-терапевт, членкиня представництва міжнародної організації охорони здоров'я та гуманітарної допомоги в Україні "Project HOPE". З лікаркою Онищенко можливо укласти декларацію за стандартами Національної служби здоров'я та у межах договору з НСЗУ отримати медичні послуги. Анастасія Сергіївна орієнтована на індивідуальний підхід до лікування і сучасні методики терапії.

Діагностика гіпертонії базується на комплексному підході, який дозволяє не тільки встановити факт підвищеного артеріального тиску, але й оцінити загальний ризик для здоров’я пацієнта і розробити індивідуальний план лікування. 

Основні етапи діагностики захворювання включають:

  • Анамнез та фізичний огляд - збір інформації про загальний стан здоров’я пацієнта, його сімейну історію гіпертензії, стиль життя. Відбувається вимірювання артеріального тиску, досліджується робота серця, оцінюється наявність набряків.
  • Моніторинг показників АТ - вивчення щоденника регулярних вимірювань тиску пацієнтом. Також лікарем може бути призначений добовий моніторинг артеріального тиску.
  • Лабораторні дослідження - загальні аналізи крові і сечі, глюкоза крові, електроліти крові, ліпідний профіль, інше.
  • Інструментальне обстеження - для оцінки стану органів-мішеней застосовують: ЕКГ, ЕхоКГ, добовий моніторинг ЕКГ, доплерографію судин, УЗД нирок, УЗД щитоподібної залози, огляд очного дна тощо.
  • Консультації суміжних фахівців - кардіолога, невролога, ендокринолога, нефролога, окуліста, інших.

Лікування гіпертонічної хвороби

На основі результатів, отриманих під час повного обстеження пацієнта на предмет артеріальної гіпертензії і її наслідків для організму, лікар може скласти план ефективного комплексного лікування хвороби.
Терапія спрямовується на зниження тиску до нормальних показників і складається із рекомендацій із зміни способу життя і призначення медикаментів.

Зміни в способі життя:

  • контроль маси тіла, дотримання здорової дієти
  • помірна але постійна фізична активність
  • відмова від паління, обмеження вживання алкоголю тощо

Ці прості заходи можуть нормалізувати АТ на початку захворювання. В інших випадках застосовується медикаментозна терапія. 

Медикаментозна терапія

Зазвичай використовується комплексне лікування кількома засобами.  Лікарем здійснюються призначення в залежності від стадії захворювання, з урахуванням всіх особливостей організму пацієнта, ступеню ураження органів-мішеней. Основна мета лікування - нормалізація артеріального тиску для запобігання подальшого розвитку гіпертонічної хвороби і її негативного впливу на організм. 

  • Моніторинг і корекція лікування. Хворий на гіпертензію повинен регулярно приймати призначені ліки, контролювати свій артеріальний тиск, час від часу відвідуючи лікаря. В процесі терапії, в залежності від стану пацієнта, спеціалістом можуть бути внесені корективи в схему лікування. 

Профілактика гіпертонічної хвороби

Артеріальна гіпертензія розвивається поступово і непомітно, наносячи шкоду загальному здоров’ю. 
Профілактика гіпертонічної хвороби включає здоровий спосіб життя, регулярну фізичну активність, відмову від шкідливих звичок та контроль артеріального тиску. Слід уважно ставитись до свого здоров’я, ні в якому разі не ігнорувати підвищення показників АТ і вчасно звертатися до лікаря.

Поширені питання

  • Чи можна вилікувати гіпертонію?

Гіпертонію неможливо вилікувати повністю, але можна контролювати. Сучасні підходи до лікування гіпертензії полягають у призначенні постійної медикаментозної терапії з метою нормалізації АТ та зменшення ризику розвитку ускладнень.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!