Перша допомога при інсульті.
Що таке інсульт та чому важлива швидка реакція
Інсульт трапляється внаслідок раптового порушення кровообігу в мозку, що призводить до загибелі його клітин. Це гострий стан, який потребує невідкладної медичної допомоги, де час має вирішальне значення. Чим раніше почнеться терапія, тим кращий прогноз. В іншому випадку можуть статися серйозні безповоротні наслідки, які будуть потребувати довготривалої реабілітації.
Основні типи інсульту
Причиною виникнення порушення кровообігу в мозку - інсульту - може стати:
- Закупорка артерії, яка живить мозкові клітини - через тромб (згусток крові) або ембол (фрагмент тромбу або іншої речовини, яка може переміщатись з кровотоком). Така закупорка викликає ішемічний інсульт, невідкладна медична допомога при ньому полягає у введенні тромболітичних препаратів або ендоваскулярному видаленні тромба. Ця терапія направлена на розблокування артерії і відновлення кровопостачання мозку.
Найчастіше стаються саме ішемічні інсульти, вони складають біля 80 % від загального їх числа.
- Розрив кровоносної судини у мозку, що призводить до витікання крові і підвищення внутрішньочерепного тиску, внаслідок чого мозкові клітини можуть пошкодитися або зруйнуватись. Стається геморагічний інсульт. Найчастіше застосовується хірургічне лікування, паралельно проводиться медикаментозна терапія для попередження спазму судин.
- Також до інсультів відносять транзиторну ішемічну атаку (ТІА) – тимчасове порушення кровообігу в мозку, яке має симптоми, подібні до звичайного інсульту, але вони проходять протягом години і не спричиняють тривалих неврологічних розладів. Цей напад може слугувати тривожним сигналом, який вказує на можливість розвитку справжнього інсульту в майбутньому.
Тому ТІА має ще одну назву - мікроінсульт, першою допомогою в цьому разі має бути негайний виклик “швидкої” - тільки медики можуть відрізнити ТІА від повноцінного інсульту, застосувати невідкладну терапію.
Значення швидкої реакції та ефективного лікування
Якщо ви помітили ознаки інсульту у себе або у людини поряд - першою реакцією і першою допомогою має стати негайний виклик лікаря, “швидкої”. Терапевтичне вікно при інсульті складає 6 годин - протягом цього часу надана медична допомога буде найефективнішою, вчасно розпочате лікування зменшує ймовірність ускладнень.
Симптоми інсульту та методи розпізнавання
Методи розпізнавання інсульту
Симптоми інсульту легко розпізнати за абревіатурою МОЗОК.
Метод дозволяє безпомилково впізнати загрозливі прояви хвороби і надати першу допомогу при можливому інсульті. Ця методика розпізнавання полягає в наступному:
- М - мовлення - нерозбірлива мова постраждалого, нерозуміння слів, звернених до нього
- О - обличчя - раптова асиметрія обличчя, викривлена усмішка
- З - запаморочення - втрата рівноваги, координації рухів при ходьбі, різкий головний біль
- О - очі - раптове погіршення зору, двоїння в очах
- К - кінцівки - раптова слабкість, оніміння, частіше з одного боку, неможливість підняти, потиснути руки
Для розпізнавання інсульту постраждалого слід попросити:
- посміхнутися
- висунути язика
- сказати просте речення ( “мене звати…”)
- підняти обидві руки
У разі інсульту рахунок йде на хвилини. Надважливо надати спеціалізовану допомогу у межах 6 годин після прояву ознак інсульту. Що скоріше її буде надано, то менша ймовірність серйозних ускладнень і летальності. За наявності хоча б одного із перерахованих проявів слід негайно
викликати “швидку” для надання першої медичної допомоги при інсульті, чітко пояснивши диспетчеру симптоми та описати стан постраждалого.
Невідкладна допомога при інсульті
Що робити при інсульті - питання, з яким може стикнутися кожний. При інсульті рахунок йде на хвилини.
Виклик швидкої медичної допомоги негайно
Перш за все - необхідно негайно викликати невідкладну медичну допомогу , сповістити про причину виклику, обумовити терміновість. Не намагатися транспортувати хворого в лікарню самостійно.
Надалі - здійснювати заходи з долікарської допомоги при інсульті, виконуючи поради, надані спеціалістом “швидкої” по телефону.
Від правильності першої допомоги при інсульті в домашніх умовах може залежати подальша ефективність термінової терапії.
Забезпечення спокою та комфорту для постраждалого
- постраждалому слід надати горизонтального положення, голова і плечі при цьому мають бути трохи підняті
- у разі перебування постраждалого без свідомості але з нормальним диханням - перевести його в зручне безпечне положення
- забезпечити доступ свіжого повітря
- не давати постраждалому їсти і пити
- за можливості зафіксувати час появи ознак інсульту
Моніторинг стану постраждалого до прибуття медичного персоналу
- до прибуття медиків слід забезпечити постійний нагляд за станом постраждалого
- при погіршенні стану постраждалого - повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги, пояснити ситуацію
Профілактика розвитку повторного інсульту
Деякі стани і хронічні захворювання можуть становити додатковий ризик можливості розвитку інсульту:
- підвищений кров’яний тиск
- високий рівень холестерину
- порушення серцевого ритму
- надлишкова вага
- цукровий діабет
Ці стани необхідно контролювати - перебувати під наглядом у лікаря, суворо дотримуватись всіх його призначень, компенсувати розлади медикаментозною терапією.
Особи, які вже перенесли інсульт, для запобігання його повторення, мають вести здоровий спосіб життя:
- щадна дієта - виключення з раціону солоних, жирних продуктів
- відмова від шкідливих звичок - куріння, зловживання алкоголем
- достатня фізична активність
Відповідальне ставлення до свого здоров’я попередить розвиток інсульту.
На етапі реабілітації і відновлення після перенесеного інсульту, а також для запобігання повторним нападам, знадобиться допомога спеціаліста-невролога.
В сучасній багатопрофільній Клініці UniClinic практикують досвідчені профільні фахівці:
- Кравченко Наталія Володимирівна- лікарка-невролог вищої категорії, здійснює консультативний прийом, проводить діагностику і призначає лікування неврологічним хворим. Лікарка Кравченко застосовує найновітніші протоколи відновлення і реабілітації пацієнтів з ускладненнями після перенесеного інсульту, досягла успіху в лікуванні наслідків цієї хвороби.
- Мєдвєдкова Світлана Олександрівна- лікарка-невролог вищої категорії, володіє найсучаснішими методами діагностики та надання комплексної допомоги при захворюваннях нервової системи. Докторка Мєдвєдкова має спеціалізацію лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, застосовує комплексні заходи у відновленні хворих після перенесеного інсульту, створює програми первинної та вторинної профілактики інсульту для пацієнтів групи ризику.
- Ковтун Анастасія Володимирівна - лікарка-невролог другої категорії. Має практичний досвід допомоги хворим з гострим порушенням мозкового кровообігу,лікування головного болю, мігрені, тривожних розладів, вертеброгенної патології. Лікарка Ковтун постійно підвищує свій фаховий рівень, практикує сучасні методи лікування захворювань неврологічного спектру.
Поширені питання
- Як впізнати інсульт вчасно?
Звернути увагу на появу симптомів, перерахованих вище, провести тест МОЗОК. У разі виявлення ознак інсульту у себе чи у людини поряд - викликати “швидку” і здійснювати заходи першої допомоги до приїзду медиків.
- Чого не можна робити під час інсульту?
Протипоказані активні рухи, не слід їсти і пити. Також не можна ігнорувати появу симптомів, навіть незначних, це може мати негативні наслідки для здоров’я.