Профілактика раку молочної залози

Профілактика раку молочної залози

15.05.2024

Жіночі груди — символ краси, жіночності і материнства. З іншого боку — привід для постійної тривоги за їх здоров’я. Адже серед усіх видів онкологічних захворювань саме рак грудей у жінок посідає перше місце. Така тенденція спостерігається по всьому світі. Що призводить до такої сумної статистики, як запобігти онкохворобам грудей, чи існують надійні профілактичні заходи? Про все це йде мова у нашій статті. 

Знання ризикових факторів

Генетична схильність та родинна історія

Один із найважливіших факторів ризику розвитку онкології грудей — випадки захворювання в сім’ї (рак молочних залоз, рак яєчок, простати, рак підшлункової залози, меланома). Якщо мова йде про близький родинний зв’язок, можливість захворіти на рак молочної залози зростає, необхідно приділити всебічну увагу профілактиці.

Вплив віку та статевих гормонів

Жінки мають потурбуватися про профілактикураку грудної залози. Можливість виникнення онкологічного захворювання зростає з віком, що пов’язане з фізіологічними змінами в організмі, погіршенням стану імунної системи, накопиченням з віком мутованих ДНК . 
Підвищений рівень статевих гормонів — прогестерону та естрогену — також привід занепокоїтися і потурбуватися про профілактику раку молочної залози. Засоби сучасної медицини здатні відновити бажаний баланс гормонів в організмі, але треба звернутися до лікаря.

Вплив навколишнього середовища та стилю  життя

  • Навколишнє середовище — забруднене повітря, вживання погано очищеної води, на жаль, негативно впливають на організм жінки, ведуть до збільшення кількості мутованих ДНК, що може викликати захворювання грудей. 
  • Нездоровий спосіб життя: недостатня фізична активність, надмірна вага, зловживання алкоголем, фастфудом і їжею з великою кількістю жирів, паління — це також фактори, що підвищують ризики онкологічної хвороби грудей у жінок.
  • До факторів ризику також відносять пізні перші пологи і ранній початок менструації (у віці до 12 років).

Самоперевірка та рання діагностика

Самоперевірка молочної залози не захистить від онкозахворювання.
Але будь-які помічені зміни в формі, кольорі грудей, наявність виразок, затвердінь  чи незвичайного секрету із сосків — привід негайного звернення до лікаря для виключення можливого раку грудної залози, зважаючи на виявлені симптоми.

Регулярні медичні огляди та мамографія

Починаючи з моменту досягнення статевого дозрівання і до глибокої старості кожна жінка, яка відповідально ставиться до здоров’я, має проходити регулярні медичні огляди, що включають перевірку грудей. Це треба робити з метою профілактики раку молочної залози. Зазвичай обстеження грудей проводить гінеколог під час щорічного профілактичного огляду. Залежно від віку пацієнтки, лікар може призначити УЗД грудей. 

 

Починаючи з 40 річного віку, кожен рік жінкам рекомендоване проходження мамографії. Мамографія — це метод цифрової рентгенографії, який допомагає виявити рак грудей на ранніх стадіях, задовго до появи видимих симптомів. Регулярне обстеження за допомогою цієї процедури визнане сучасною медициною як дуже дієвий і головний скринінговий метод діагностики раку молочної залози. 

 

Нова сучасна клініка UniClinic має в своєму розпорядженні новітню мамографічну систему преміум-класу Siemens Mammomat Fusion (Німеччина) з 3D-приставкою, що надає надточні знімки з високою роздільною здатністю. Регулярний скринінг грудей за допомогою такого обладнання дає можливість виявити онкозахворювання на ранній стадії,  коли лікування дає найкращі результати.

Профілактичне лікування

Зміни у способі життя та харчуванні

Здоровий спосіб життя і харчування буде корисним не тільки в якості профілактики раку грудної залози, але й в цілому, для всього організму.
Помірні, але обов’язкові, фізичні навантаження, здорове харчування, збалансований режим сну і денної активності — все це призведе до зміцнення імунітету, покращення загального самопочуття.

Скринінгові програми

Найкращим засобом виявлення раку грудної залози на ранніх його стадіях є регулярне проходження скринінгових програм: 

Ефективність скринінгових програм залежить від регулярності їх проведення. Жінкам варто узгодити з лікарем індивідуальний графік такої періодичної перевірки і суворо його дотримуватись, особливо у разі наявності підвищеного ризику появи онкозахворювання.

Профілактична хірургія

Іноді лікарі, у якості профілактики раку грудей, змушені вдатися до повного видалення молочних залоз. 
Для такої операції мають бути безумовні підстави. Деякі види мутацій генів з дуже великою ймовірністю призводять до онкозахворювання жіночих грудей. 
В цих випадках пацієнтці пропонується розглянути можливість мастектомії, не очікуючи появи симптомів раку грудей. Операція потребує здачі аналізів на мутації в генах методикою NGS.
Крім того, така операція застосовується у разі можливості подальшого розвитку онкозахворювання на підставі результатів поточного лікування раку молочної залози

Для повернення естетичного вигляду, може бути застосована пластична реконструкція грудей.

 

В новому медичному центрі UniClinic веде практику досвідчена лікарка - мамолог - онкохірург, пластичний хірург Стан Наталія Вікторівна.
Наталія Вікторівна є спеціалістом в усіх аспектах хірургії молочних залоз: від онкопластичних операцій до естетичних корекцій об’єму і форми грудей. Членкиня багатьох профільних Асоціацій європейського і державного рівня, впроваджує надсучасні протоколи і методики оперативного лікування. 

Психологічна підтримка та освіта

Важливість психологічної підтримки для жінок у процесі профілактики

Розгляд профілактичної мастектомії або інших запобіжних методів попередження онкозахворювання молочної залози для жінок може бути емоційно складним. В цей період надзвичайно важливою стане психологічна підтримка пацієнтки, якою не варто нехтувати. Психолог може допомогти віднайти емоційну рівновагу, впоратися зі стресом, успішно подолати це випробування.

Роль обізнаності про рак молочної залози у своєчасному виявленні та лікуванні

Обізнаність щодо діагностики, симптоматики і методів лікування раку молочної залози дуже важлива. 

  • Саме обізнана жінка, яка уважно ставиться до свого здоров’я, може вчасно помітити і розпізнати тривожні симптоми. 
  • Обізнані пацієнтки з високим рівнем ризику захворювання відповідальніше ставляться до регулярних профілактичних оглядів і скринінгів. 
  • У разі виявлення хвороби, обізнаність допоможе жінці спокійніше поставитись до запропонованого лікування і краще його перенести.

Таким чином, просвіта і знання про суть онкозахворювання молочної залози зменшує загрозу для життя жінки, покращує її здоров’я.

Діагностичні методи сучасної медицини постійно вдосконалюються. Виявлення онкозахворювання грудей на ранніх стадіях, вчасний початок лікування — це запорука повного одужання пацієнтки. Головне — регулярність обстеження.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!