Причини носової кровотечі. Як іі зупинити

Причини носової кровотечі. Як іі зупинити

06.05.2024

Причини носової кровотечі

Травма: удари, викривлення носа, вплив зовнішніх факторів

Причиною кровотечі з носа може стати травма. Наприклад, попадання м’яча в обличчя під час спортивної гри, або інший удар можуть викликати викривлення перегородки носа, пошкодження його слизової оболонки, судин і, як наслідок, кровотечу. Викривлення носа може бути не тільки травматичним, а й вродженим. І в тому, і в іншому випадку цю патологію, у якості одного із симптомів, супроводжують часті носові кровотечі. Лікування викривлення - хірургічне.

Травма здатна викликати кровотечу з носа у дитини. Діти можуть поранити слизову стороннім предметом, пальцем. В більшості випадків така подія не несе подальшої загрози для здоров’я. 
Якщо ви помітили, що з будь-якої причини часто пускається кров з носа у дитини - це привід звернутися до лікаря для з’ясування джерела проблеми.
Також на слизову можуть негативно впливати зовнішні фактори - механічне її пошкодження, різка зміна тиску повітря, що також може викликати кровотечу.

Сухість слизової оболонки: викликана низькою вологістю повітря, вживанням деяких лікарських препаратів

Погана зволоженість слизової оболонки носа внаслідок надмірної сухості оточуючого повітря може призвести до розривів капілярів в порожнині носа. 
Деякі лікарські засоби мають побічну дію - сухість слизових, їх прийом також може викликати кровотечу з носа з тих самих причин. 

Судинні захворювання: розширені судини, атеросклероз, гіпертензія

Розширення судин - купероз - робить їх стінки тоншими і більш проникливими, може викликати кровотечу.
Атеросклероз - ця хвороба призводить до відкладення жирових бляшок на внутрішніх стінках судин, що утруднює кровоток і може призвести до крововиливів.
Гіпертензія - підвищений артеріальний тиск, може зруйнувати крихкі стінки судин і викликати кровотечу.
Ці проблеми посилюються з віком. Якщо вони зосереджені в судинах носу - це пояснення, чому йде кров з носа у дорослих.

Перші дії при носовій кровотечі

Основні правила, як зупинити носову кровотечу в домашніх умовах, корисно знати кожному. Адже така ситуація може статися несподівано і з ким завгодно.

Прийняти зручне положення

Перша допомога при носовій кровотечі складається з кількох прийомів.

Треба прийняти зручне положення тіла, заспокоїтись, не робити різких рухів, при цьому дихати ротом.
Існує уявлення, що для зупинки носової кровотечі необхідно закинути голову назад. Цього не слід робити - це не допоможе, але таким чином легко наковтатися крові.

Затиснути носову хрящову перегородку та тримати протягом 10-15 хвилин

Треба затиснути ніздрю, яка кровоточить. Для цього бажано використовувати середній і вказівний пальці - вони здатні міцно, але не занадто, стиснути потрібне місце: нижче носової кістки, над крилами носа. Так потримати 10-15 хвилин, цього часу достатньо, щоб зупинити кровотечу з носа. Великий палець при цьому не задіюється, щоб не створити занадто сильного тиску - це може збільшити витік крові.

Нанести холод на область носа

Ще одна дієва порада, як швидко зупинити кровотечу з носа - накласти холодний компрес для звуження судин.

Якщо протягом 20 хвилин не вдається зупинити кровотечу самостійно, слід звернутися за медичною допомогою. 

Медичні методи зупинення носової кровотечі

Людині, у якої час від часу повторюються носові кровотечі, слід звернутися до спеціаліста з метою визначення причини проблеми і призначення ефективного лікування. В залежності від того, чому саме тече кров з носа, лікар рекомендує відповідну терапію.

В новітній медичній клініці UniClinic ведуть прийом і надають фахову допомогу досвідчені лікарі-отоларингологи:

Бойко Олександра Юріївна, лікарка першої категорії. Консультує, призначає терапію і здійснює амбулаторне лікування ЛОР-хворих, як дорослих, так і дітей.

Костровський Олександр Миколайович, лікар вищої категорії. Практикуючий хірург-оториноларинголог, допомагає дорослим і дітям з захворюваннями ЛОР-органів. Проводить до і післяопераційний прийом пацієнтів, здійснює хірургічні втручання різного ступеню складності.

Використання вазоконстрикторних крапель або спреїв

З цими препаратами ми всі знайомі, бо часто їх застосовуємо для зняття закладеності носа під час застуди - нафтизин, фармазолін, ксилометазолін, інші. Вазоконстриктори застосовуються місцево у вигляді назальних крапель або спреїв і викликають звуження судин, таким чином запобігаючи кровотечам. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і не використовувати ці ліки безконтрольно.  

Каутеризація судин у носі

Якщо причина кровотеч, що повторюються - патологічна судина в носі, лікар може прийняти рішення про її каутеризацію - закриття судини інвазивним способом.
Яким методом цієї процедури - хірургічним, криогенним або хімічним - необхідно скористатися, вирішує спеціаліст з огляду на конкретний випадок. 
Після каутеризації пацієнту знадобиться деякий час для відновлення.

Встановлення тампонади для зупинення кровотечі

Встановлення тампонади - медична процедура, яку може задіяти лікар у разі сильної кровотечі, якщо інші методи не допомагають, а також після оперативного втручання у носі. Для цього  використовується щільно змотана марля або спеціальні силіконові назальні тампони, що попередньо обробляються антисептиком для зменшення ризику інфікування. Тампонада накладається на декілька годин, протягом яких лікар контролює стан пацієнта. Звільнення носу від цієї пов’язки проводиться спеціалістом, який діє максимально обережно, щоб не порушити тромб, що утворився. 
 

Як уникнути носових кровотеч

Уникати травматичних ситуацій: обережне чищення носа, уникнення ударів у носову область

Людям, схильним до кровотеч з носа, треба за можливості оберігати себе від дій, які можуть спричинити відповідних травм.
Також, під час гігієнічного очищення носа, намагатися поводитись обережніше: не застосовувати різких рухів, сильного сморкання.

Контроль артеріального тиску та захворювань, які можуть спричиняти кровотечі

Людям, що страждають на атеросклероз, гіпертензію, купероз, допомогою в разі носової кровотечі буде лікування основної хвороби. Це: контроль артеріального тиску при гіпертензії, прийом ліків, що зміцнюють стінки судин у разі куперозу, зниження рівня холестерину у хворих на атеросклероз. 

Коли потрібно шукати медичну допомогу

Періодичні носові кровотечі без зрозумілих причин

Треба з’ясувати, чим викликані носові кровотечі, адже це може бути симптомом серйознішої проблеми, виявити яку може тільки лікар.

Неспроможність зупинити кровотечу вдома після застосування першої допомоги

Іноді кровотеча може бути настільки сильною, що в домашніх умовах її не вдається зупинити. Якщо протягом 20 хвилин застосовані прийоми першої допомоги не діють - слід звернутися до медиків.

Повторні кровотечі після процедур зупинення

Інший випадок - кровотечу вдалося зупинити, але через деякий час кров пускається знову. Це привід звернутися до лікаря, можливо, пошкоджена достатньо велика судина і потрібна більш дієва допомога.

Знання прийомів першої допомоги при носових кровотечах можуть допомогти у потрібний момент як вам, так і людям поряд. У разі, якщо, не дивлячись на зусилля, кров не зупиняється - зверніться до лікаря.

Слід знати прийоми першої допомоги при носових кровотечах, щоб зуміти допомогти, якщо треба, собі і людям поряд. Також треба розуміти, коли проблема потребує звернення до лікаря.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!