Відновлення серцевого ритму в Запоріжжі. Електрокардіоверсія.
Що таке відновлення серцевого ритму
Відновлення ритму серця - медична процедура, спрямована на повернення нормального биття серця при його порушеннях (аритміях). Відхилення з боку регуляції серцевого ритму можуть викликати:
- прискорений ритм - тахікардію
- уповільнений - брадикардію
- нерегулярний цикл серцебиття.
Причини порушення ритму серця
Причинами порушення серцевого ритму можуть стати різноманітні фактори, які впливають на електричну систему серця (синусовий вузол - водій ритму, електропровідну здатність серцевого м’яза),що контролює скорочення міокарда:
Серцево-судинні:
- ішемічна хвороба серця
- серцева недостатність
- гострий інфаркт міокарда
- вроджені вади серця
- кардіоміопатії
- гостре або хронічне запалення серцевого м’яза.
Ендокринні та метаболічні:
- надмірна або недостатня активність щитоподібної залози
- цукровий діабет
- електролітні дисбаланси
- метаболічні захворювання.
Лікарські препарати та токсини:
- стимулятори (кофеїн, нікотин, амфетамін тощо)
- антидепресанти, нейролептики
- алкоголь
- важкі метали, інші токсини.
Зовнішні фактори:
- стрес, тривога
- фізичне виснаження
- гострі інфекції
- порушення сну
- втрата вологи організмом
Інші:
- тромбоемболія легеневої артерії
- пухлини серця і середостіння
- вегетативна дисфункція
- післяопераційні ускладнення
- спадкові порушення провідності міокарду.
Симптоми аритмії
Ознаки аритмії можуть відрізнятися залежно від її виду, причини виникнення і тяжкості проявів:
- порушення серцевого ритму
- задишка, утруднене дихання
- запаморочення, втрата свідомості
- слабкість, зниження продуктивності
- потемніння в очах
- підвищене потовиділення
- відчуття здавлювання в грудях тощо.
У разі підозри на аритмію необхідно невідкладно звернутися до лікаря, адже захворювання загрозливе своїми можливими наслідками, в першу чергу підвищеним ризиком утворення тромбів, що може призвести до інсульту.
Порушення серцевого ритму сприяють розвитку серцевої недостатності, кардіоміопатії, атеросклерозу, гіпертонічної хвороби, можуть викликати раптову зупинку серця.
Раннє звернення до спеціаліста мінімізує можливість наслідків цього захворювання.
В сучасній багатопрофільній клініці UniClinic здійснюють лікарську практику спеціалісти з кардіології:
Назарова Інна Леонідівна - досвідчена лікарка-кардіолог вищої категорії, здійснює прийом кардіологічних хворих, проводить фахову діагностику та призначає лікування. Лікарка Назарова бере активну роботу в професійних івентах державного і європейського рівнів, в своїй роботі керується новітніми терапевтичними протоколами. Інна Леонідівна успішно суміщує лікарську роботу з адміністративною - під її керівництвом була створена і успішно працює Поліклініка UniClinic.
Лісова Оксана Олександрівна - лікарка-кардіолог вищої категорії, кандидатка медичних наук, доцентка, основний напрямок роботи якої - консультативний прийом кардіологічних хворих, розшифровка діагностичних процедур, призначення ефективної терапії. В своїй повсякденній практиці Оксана Олександрівна керується найновітнішими протоколами лікування серцево-судинних захворювань, некоронарогенних хвороб серця, серцевої недостатності.
Мирошнікова Тетяна Володимирівна- лікарка-кардіолог, основний напрямок роботи - діагностика, лікування і профілактика захворювань серця і судин. Лікарка Мирошнікова здійснює консультативний прийом кардіолога, проводить обстеження пацієнтів, призначає дієву терапію. В своїй роботі Тетяна Володимирівна керується найсучаснішими протоколами лікування від європейських та американських медичних товариств, постійно підвищує свій професійний рівень.
Діагностика аритмії
Для встановлення діагнозу “аритмія” кардіологом застосовуються різноманітні методи:
- ретельний збір анамнезу - симптоми пацієнта, фактори ризику можливого розвитку захворювання
- фізикальне обстеження пацієнта - артеріальний тиск, частота серцевих скорочень, їх ритмічність тощо
- електрографічні методи обстеження - електрокардіографія, холтерівське моніторування, стрес-тестування (велоергометрія, тредміл-тест)
- візуальні способи дослідження - ехокардіографія, рентген грудної клітки, МРТ, КТ серця і судин
- лабораторні аналізи - дослідження електролітів крові, гормонів щитоподібної залози, інших можливих ендокринних або метаболічних причин аритмії.
На підставі результатів проведеного обстеження пацієнта лікар визначається з подальшою стратегією лікування захворювання та відновлення ритму серця.
Методи відновлення серцевого ритму
Порушення ритму серцебиття можуть бути тимчасовими або стійкими та потребувати різних підходів до лікування. Метод відновлення нормального серцевого ритму залежить від типу аритмії, причини її виникнення, стану пацієнта, можливих супутніх захворювань. Це може бути медикаментозне лікування, електрокардіостимуляція, електрична кардіоверсія або хірургічне втручання.
Медикаментозне лікування аритмій
Перш за все, лікарем розглядається можливість медикаментозного лікування (медикаментозної кардіоверсії),для чого призначаються:
- антиаритмічні препарати для стабілізації електричної активності серцевого м’яза
- лікарські засоби для контролю частоти серцевих скорочень
- антикоагулянти та антиагреганти з метою профілактики тромбозів.
Кардіоверсія
При небезпечних для життя пацієнта аритміях, наприклад, фібриляції передсердь, може бути застосована електрична кардіоверсія. Ця процедура проводиться із застосуванням спеціального апарату - кардіовертера-дефібрилятора, який коротким електричним розрядом через грудну клітку синхронізує серцеву активність. Електрокардіоверсія призначається для лікування тахіаритмій - фібриляції або тріпотіння передсердь.
Процес відновлення серцевого ритму за допомогою електрокардіоверсії
Діагностика та підготовка
Для підтвердження необхідності застосування електрокардіоверсії і гарантування безпеки хворого, попередньо проводиться ЕКГ, аналізи крові. У разі ризику виникнення тромбів в передсердях, може бути призначений курс антикоагулянтів.
Процедура здійснюється натщесерце, з останнього прийому їжі має пройти не менше 6-8 годин.
Проведення процедури
Зазвичай проведення електричної кардіоверсії проходить в умовах стаціонару із застосуванням седації або медикаментозного сну.
Вплив електричного імпульсу на серце хворого відбувається через два великі електроди, які прикріплюються до грудної клітки спереду і ззаду або спереду з боків.
Надісланий імпульс на короткий час припиняє електричні сигнали в міокарді. Після цього природний водій ритму (синусовий вузол) відновлює координацію роботи різних відділів органу. Таким чином відбувається своєрідне “перезавантаження” серця, яке починає працювати в нормальному ритмі.
Іноді одного електричного розряду може виявитися недостатньо, в такому разі силу току дещо збільшують і надсилають ще один імпульс.
Реабілітація та післяопераційний догляд
Зазвичай процедура займає кілька хвилин. Після відновлення ритму пацієнт пробуджується протягом короткого часу.
Надалі пацієнт деякий час знаходиться під контролем лікарів, які спостерігають за частотою та ритмом серцебиття, контролюють артеріальний тиск та рівень кисню в крові тощо.
В перші дні після процедури хворий іноді може відчувати легкий дискомфорт на місці аплікації електродів, який згодом проходить.
В подальшому пацієнту рекомендовані:
- систематичні консультації кардіолога
- регулярний моніторинг ЕКГ
- поступове відновлення фізичної активності
- здоровий спосіб життя.
Лікарем також може бути призначена медикаментозна підтримка: антиаритмічні препарати, антикоагулянти для профілактики тромбозів та інші лікарські засоби.
Переваги проведення відновлення ритму серця в UniClinic
Сучасна багатопрофільна клініка UniClinic має в своєму складі Хірургічний Стаціонар, обладнаний за останніми вимогами світової медицини, що забезпечує надання послуг найвищої якості.
Високопрофесійні спеціалісти UniClinic орієнтовані на новітні протоколи і методики допомоги хворим. Пацієнти Клініки, в тому числі і кардіологічного профілю, можуть розраховувати на найефективнішу медичну допомогу.
Ціна електрокардіоверсії
Базову ціну електрокардіоверсії зазначено в прайсі Клініки. Вартість може змінюватись в залежності від складності підготовчого періоду, задіяної анестезії, іншого. За уточненнями можна звернутися до адміністратора Клініки.
Запис на процедуру електрокардіоверсії
Записатися на процедуру електрокардіоверсії, а також на прийом до лікаря-кардіолога можливо, зв’язавшись з адміністратором Клініки одним із зазначених способів:
- зателефонувавши за номером 9-103 (безкоштовно з мобільних)
- залишивши заявку в електронній формі безпосередньо на сайті
- за допомогою месенджера.
Поширені питання
Як можна запобігти порушенням ритму серця?
Основні рекомендації для зменшення ризику виникнення порушень ритму серця включають підтримку здорового способу життя, контроль супутніх захворювань та регулярні обстеження.
Як впливає електрокардіоверсія на якість життя пацієнта?
Електрокардіоверсія є високоефективним методом лікування аритмії у хворих із гострими порушеннями. Ретельна підготовка, проведення процедури під контролем фахівців і належний подальший догляд мінімізують ризики повернення розладів ритму і суттєво покращують якість життя пацієнта.
Відновлення серцевого ритму - це важливий крок у лікуванні аритмій, який допомагає покращити самопочуття пацієнта та запобігти серйозним ускладненням, таким як серцева недостатність чи інсульт.