Холецистит: причини, симптоми, діагностика та сучасні методи лікування

Холецистит: причини, симптоми, діагностика та сучасні методи лікування

19.04.2024

Причини розвитку холециститу

Холецистит - це запалення жовчного міхура, яке може бути викликано різними причинами:

  • застій жовчі
  • жовчнокам’яна хвороба
  • інфекція
  • травма (через хірургічне втручання або зовнішня)
  • порушення харчування

Ці фактори можуть комбінуватися між собою, що збільшує ризик запалення.

Фактори, що сприяють розвитку холециститу: жовчнокам'яна хвороба, інфекції, травми, порушення харчування тощо

Жовчнокам’яна хвороба - захворювання, яке призводить до утворення конкрементів в жовчному міхурі або в жовчних шляхах. Деякі із них можуть блокувати вихід жовчі з міхура, що призводить до застійних явищ.

Запалення жовчного міхура також може бути викликане бактеріальною або вірусною інфекцією, що потрапляє до нього через кров і лімфу. Інфекція зазвичай призводить до гострого холециститу з інтенсивними симптомами - лихоманка, сильний біль в правому підребер’ї.

Холецистит може спричини травма - падіння, удар, автокатастрофа, ускладнення після хірургічного втручання на органах черевної порожнини. В результаті зовнішнього впливу можливе пошкодження стінки міхура, жовчовивідних шляхів, вилив жовчі в черевну порожнину. Це призводить до гострого холециститу, що супроводжується характерними симптомами - сильний біль в правому підребер'ї, нудота, блювота, підвищення температури тіла - і потребує негайного лікування або навіть оперативного втручання.

Запалення жовчного міхура може бути спровокованим неправильним харчуванням, це:

  • зловживання жирною, смаженою, пряною їжею
  • недостатнє споживання води
  • нерегулярне харчування - великі паузи, переїдання
  • шкідливі звички - зловживання алкоголем, куріння

Все це може сприяти застою жовчі і викликати запалення.

Симптоми холециститу

Типові прояви захворювання

Ознаки холециститу залежать від його форми - гострої чи хронічної. 

Гострий стан супроводжують гіркий привкус у роті, жовтуватий відтінок шкіри, свербіж, виражений біль в правому підребер’ї після їжі, нудота, блювота, підвищення температури тіла, прискорення пульсу та дихання. 

Хронічний холецистит має такі симптоми:

  • напади болю в правому підребер'ї різної інтенсивності, що може віддавати в ключицю, лопатку і навіть в шию, в верхню центральну область живота, в ліве підребер'я
  • біль в правому боці після фізичних навантажень, зловживанні в їжі
  • напади супроводжуються потінням, слабкістю, порушеннями сну
  • здуття живота, нудота, блювання, порушення випорожнення кишківника
  • зниження АТ, тахікардія, підвищення температури тіла

Можливі ускладнення: перитоніт, холангіт, панкреатит

Запалення жовчного міхура без лікування може призвести до загрозливих ускладнень. Мова йде про такі гострі захворювання:

  • Холангіт. Це запалення жовчних протоків, викликане проникненням в них інфекції із сусідніх органів. Схильне до переходу в хронічний стан, який призводить до склерозування протоків, внаслідок чого може статися цироз печінки.
  • Панкреатит. Захворювання підшлункової залози, при якому секрет, який вона виробляє, не потрапляє в 12-палу кишку, а починає перетравлювати тканини самого органу. Потребує негайного лікування. Серед причин, здатних викликати панкреатит, — холецистит.
  • Перитоніт. Запалення очеревини, яке може виникнути як ускладнення гострого холециститу внаслідок перфорації жовчного міхура. Перитоніт несе загрозу для життя хворого і потребує термінового оперативного втручання.

Для запобігання таким серйозним ускладненням, у разі проявів симптомів гострого або хронічного холециститу, слід обов’язково звернутися до лікаря. 

В новому сучасному медичному центрі UniClinic веде прийом високопрофесійна лікарка-гастроентеролог Нагорна Катерина Вікторівна. Спеціалізується на діагностиці і лікуванні захворювань органів черевної порожнини. Практикує новітні протоколи терапії гастроентерологічних захворювань.   

Діагностика холециститу

Клінічні методи: анамнез, фізичне обстеження

Під час прийому пацієнта з симптомами, характерними при холециститі, лікар-гастроентеролог збирає анамнез, розпитує про характер болю, його локалізацію, обговорює інші прояви хвороби. 

Лікарем проводиться фізичне обстеження хворого: пальпація черева для виявлення болючості або набряку в області жовчного міхура.

Лабораторні дослідження: загальний аналіз крові, біохімічні показники

У разі ознак гострого або хронічного холециститу, виявлених під час фізичного обстеження, лікар може призначити лабораторні дослідження. Зазвичай проводять аналізи крові (загальний, біохімічний),сечі (загальний, біохімічний),копрограму (аналіз калу),аналіз калу на яйця глистів.

Інструментальні методи: ультразвукове дослідження жовчного міхура, комп'ютерна томографія, холангіопанкреатографія

Гострий або хронічний холецистит можуть підтвердити інструментальні методи діагностики:

  • УЗД органів черевної порожнини, дозволяє визначити розмір, стан тканин, вміст жовчного міхура, наявність жовчних каменів.
  • КТ (комп’ютерна томографія),МРТ (магнітно-резонансна томографія) жовчного міхура і жовчних протоків печінки, підшлункової залози.
  • Холангіопанкреатографія - інформативна процедура, яка заснована на магнітно-резонансному або рентгеноконтрастному обстеженні, дозволяє спостерігати функціонування жовчовидільної системи та підшлункової залози в режимі реального часу.
     

Лікування холециститу

Консервативне лікування: протизапальні препарати, дієта, антибіотики

Після підтвердження холециститу лікар визначається з подальшим його лікуванням. Гостре запалення жовчного міхура, наявність загрозливих для відтоку жовчі каменів можуть потребувати хірургічного втручання.

У разі хронічного холециститу це зазвичай консервативне лікування, яке складається з медикаментозної терапії - протизапальних препаратів і дієти, яка допоможе зменшити навантаження на жовчний міхур. Іноді, у разі підозри на бактеріальну причину запалення, можуть бути призначені антибіотики.

Хірургічне втручання: холецистектомія - видалення жовчного міхура

Якщо діагностика виявила гостре запалення жовчного міхура, симптоми свідчать про можливість розвитку ускладнень, а також в наявності конкременти, що утруднюють відтік жовчі - це привід застосувати хірургію. Оперативне втручання полягає у видаленні міхура - холецистектомія. 

Якщо хронічний холецистит рецидивує, а консервативне лікування не допомагає, в якості ефективної терапії також може бути запропонована операція. 

UniClinic має в своєму розпорядженні надсучасний хірургічний стаціонар, який включає:

  • 2 потужних операційних блоки, обладнаних по світовим стандартам медицини
  • блок інтенсивної терапії
  • власну кисневу станцію
  • клінічну лабораторію
  • центральну стерилізаційну

В UniClinic притримуються філософії мінімального нанесення шкоди пацієнту під час хірургічного втручання. Тому, за можливості, всі операції проводяться малоінвазивним лапароскопічним способом. Працює висококваліфікована команда хірургів та анестезіологів із застосуванням новітніх методик органозберігаючої хірургії, за допомогою сучасного обладнання. 

Реабілітація після операції: дієта, лікування ускладнень, фізичні вправи

Реабілітація після холецистектомії складається з дієти, попередження і лікування можливих ускладнень, виконання фізичних вправ:

  • Дієта. Перші кілька діб після хірургічного втручання їжа має бути максимально легка і нежирна. Надалі до раціону потроху вводяться продукти з низьким рівнем жирів.
  • Можливі ускладнення. Виходячи з анамнезу і причин, що викликали запалення жовчного міхура лікар може призначити післяопераційне лікування з профілактичною метою: антибіотики, знеболюючі препарати.
  • Легкі фізичні вправи. Потрібні для покращення кровообігу, що сприяє пришвидшенню загоєння, відновленню еластичності тканин.   

Профілактика холециститу

Чим лікувати холецистит, що уже з’явився, краще попередити його розвиток, дотримуючись простих правил здорової організації свого життя.

Збалансоване харчування з помірним обмеженням жирної, солодкої та важкої їжі

Харчування має бути збалансованим і не перевантаженими продуктами з великим вмістом жиру, особливо тваринного походження. Не слід захоплюватися солодощами.
Їжа має включати:

  • продукти, що містять ненасичені жирні кислоти
  • білки, які легко засвоюються
  • складні вуглеводи
  • достатньо волокнистих продуктів (овочі, фрукти)

Лікарка-дієтолог, що здійснює прийом в UniClinic Михайлик Олена Анатоліївна - консультує пацієнтів з проблемами ШКТ. Відповідно до індивідуальних потреб пацієнта фахово розробляє збалансований раціон харчування, у тому числі і такий, що може запобігти розвитку запалення жовчного міхура, появі його симптомів.    

Уникнення переїдання та стресових ситуацій

Відомо, що стрес впливає на режим харчування, знервована людина схильна до переїдання, або навпаки, перестає нормально їсти.
Якщо стресу уникнути неможливо, слід змінити своє ставлення до нього. Наприклад, зосередитись на звичайному розпорядку життя, в тому числі, дотримуватися нормального режиму харчування.

Регулярні медичні огляди і контроль за станом жовчного міхура

Людина, що піклується про своє здоров’я, має регулярно проходити медичні огляди з профілактичною метою. Практично до всіх чек-апів для дорослих, розроблених фахівцями UniClinic, входить УЗД органів черевної порожнини, яке може виявити проблеми з жовчним міхуром.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic