Біль у кульшовому суглобі. Чи потрібна операція?

Біль у кульшовому суглобі. Чи потрібна операція?

02.07.2024

Причини болю у кульшовому суглобі

Кульшовий (тазостегновий) суглоб - це рухоме з'єднання головки стегнової кістки із западиною тазової кістки. Суглоб забезпечує різноспрямовані рухи: згинання-розгинання, відведення-приведення, внутрішнє та зовнішнє обертання (ротацію),надає людині можливість пересування в вертикальному положенні.

В процесі будь-якої фізичної активності людини, цей суглоб несе значні динамічні навантаження, а також витримує вагу тіла. Не дивно, що він частіше травмується, швидше зношується і нагадує про себе.
Характер болю може різнитися в залежності від причини, яка його викликала. 

Остеоартрит

Найчастіше болить кульшовий суглоб внаслідок його запалення, що може бути викликане асептичними причинами:

 • аутоімунної природи - ревмоостеоартрит
 • метаболічними розладами - подагра тощо 

Асептичне (неінфекційне) запалення кульшового суглобу має характерні симптоми:

 • набряк в області суглобу, болючість при пальпації
 • хвилеподібний характер болю - гострий і інтенсивний або помірний, що посилюється в нічний час
 • скутість рухів

Також має місце інфекційний остеоартрит.

Запалення тазостегнового суглобу інфекційного походження має інші симптоми:

 • смикаючий пекучий біль, що поширюється, починаючи із суглобу
 • посилення болю з часом
 • поява відчуття розпирання кульшового суглобу

Інфекційний остеоартрит потребує негайного лікування, в іншому разі запалення може перейти в панартрит, який охоплює всі тканини кульшового суглобу - внутрішні і розташовані навколо нього. 

Травматичні ушкодження

Причиною болю іноді є травматичні ушкодження. Це можуть бути - розтягнення зв’язок, м’язів, забиття м’яких тканин в ділянці кульшового суглобу. 
В літньому віці, внаслідок остеопорозу (патологічної втрати кальцію кістковою тканиною) може статися перелом шийки стегна. В такому разі виникає різкий біль, неможливість стояти, ходити.

Лікування складається із заходів щодо відновлення цілісності суглобу і повернення його функціональності, для цього застосовуються консервативні і хірургічні методи, можливо із застосуванням елементів остеосинтезу. 

 

Лікування переломів в сучасній багатопрофільній Клініці UniClinic здійснюється в Хірургічному стаціонарі. Створені всі умови для професійного надання хірургічної допомоги пацієнтам, що її потребують, в тому числі в ургентному (терміновому) порядку - в режимі 24/7.

Дисплазія кульшового суглобу

Дисплазія - стан при якому суглоб недостатньо сформований або втратив свої анатомічні особливості внаслідок захворювання або травми і не може нормально функціонувати. Таким чином, дисплазія може бути вродженою або набутою, характеризується нестабільністю суглобу, схильністю до вивихів і підвивихів і пов’язаного з ними болю. 

Існує багато методів того, як лікувати кульшовий суглоб. Терапія залежить від кожного конкретного випадку і ступеню дисплазії. Лікування направлене на збереження функції суглобу, для чого застосовуються:

 • різноманітні ортопедичні пристрої для стабілізації суглобу
 • медикаментозну терапію для зменшення запалення і болю
 • фізіотерапевтичні процедури для зміцнення м’язів навколо суглобу
 • хірургічне втручання для виправлення структури суглобу в складних випадках

Захворювання суглобової капсули

Захворювання суглобової капсули відносяться до запальних захворювань суглобів:

 • синовіт - запалення синовіальної оболонки, що вистилає суглобову капсулу, внаслідок інфекції або аутоімунного захворювання або травми. Характеризується болем, набряком і обмеженням рухливості суглобу
 • бурсит - запалення слизових сумок, що оточують суглобову капсулу. Супроводжується набряком, болем, обмеженням рухів і локальною чутливістю
 • періартрит - запалення структур, що оточують суглоб. Виявляє себе набряком, болем, обмеженням рухливості

Зважаючи на такі схожі симптоми, важливо правильно визначитися  із захворюванням суглобової капсули, адже подальше лікування може відрізнятися в залежності від діагнозу. 

Дегенеративні захворювання кульшового суглобу

Дегенеративні захворювання кульшового суглобу - це група патологій, що характеризуються руйнуванням суглобового хряща і прилеглих до нього тканин.

 • Остеоартроз кульшового суглобу (коксартроз) - найпоширеніше дегенеративне захворювання тазостегнового суглобу - поступове зношування хряща, який вкриває його поверхні.
  Артроз кульшового суглобу, крім болю, що поширюється на пах, сідницю або в стегно з зовнішнього боку, виявляє себе іншими характерними симптомами - скутість, особливо після тривалого відпочинку, можливий хрускіт, скрип при рухах суглобу.

Причинами коксартрозу кульшового суглобу є вікові зміни, наслідки травм, дисплазії, надлишкова вага, надмірні навантаження на суглоб при виконанні фізичних вправ. 

 • Остеонекроз - відмирання (некроз) стегнової кістки внаслідок порушення кровопостачання її головки, що викликає подальше руйнування тазостегнового суглобу. Характеризується раптовим або наростаючим болем в паху, сідниці або стегні, обмеженням рухливості, кульгавістю. Виникає через травму, аутоімунні захворювання тощо. 

Діагностика болю у кульшовому суглобі

Клінічні ознаки та симптоми

Діагностика у разі скарг на болі в тазостегновому суглобі починається зі збору анамнезу і фізичного огляду хворого із застосуванням ортопедичних тестів і рухових проб. 
Проводиться опитування пацієнта - коли і як саме болить кульшовий суглоб та визначається локалізація болю. За потреби проводиться гоніометрія - визначення рухливості суглобу за допомогою спеціального пристосування - гоніометра.

Якщо симптоми свідчать про аутоімунний або інфекційний характер запалення, призначаються лабораторні аналізи - загальний крові, сечі, біохімія крові, кров на ревмокомплекс. Не виключене направлення пацієнта на консультацію до ревматолога.
У разі сильного набряку лікарем може бути проведена пункція суглобу для подальшого лабораторного дослідження випоту - біохімічного, бакпосіву синовіальної рідини, тесту на антитіла, імуноферментні аналізи. 

Інструментальні методи діагностики: рентген, МРТ, УЗД

Для детальної оцінки стану суглобу і його компонентів використовуються інструментальні методи обстеження:

 • рентген (проводиться в прямій і бічній проєкції) - дозволяє діагностувати травми, дегенеративні зміни в кульшовому суглобі, наявність остеофітів, новоутворень
 • УЗД - ультразвукове дослідження - з його допомогою можливо діагностувати травми, запальні і дегенеративні процеси в суглобі, надлишок рідини в його порожнині, товщину хряща, дефекти суглобових поверхонь
 • МРТ - магнітно-резонансна томографія - використовується для діагностики захворювань суглобової капсули, хронічного артриту, коксартрозу тазостегнового суглобу, асептичного остеонекрозу головки стегнової кістки 
 • КТ - комп’ютерна томографія - проводиться з контрастом та без контраста. З її допомогою діагностують артрит, артроз, травми, ушкодження кульшового суглобу 

Консультація з лікарем

Сучасні методи діагностики дозволяють виявити ознаки захворювання на ранній стадії, вчасно розпочати ефективну терапію, попередити розвиток серйозних ускладнень, таких як деформуючий артроз кульшових суглобів у разі дегенеративних процесів. 
Після проведеного обстеження лікар визначається з причиною болю у тазостегновому суглобі і проводить консультацію з пацієнтом, на якій пропонує подальшу тактику лікування. 

Методи лікування болю у кульшовому суглобі

Консервативне лікування

Для лікування хвороб кульшового суглобу використовується медикаментозне лікування, яке включає протизапальні і знеболюючі засоби, хондропротектори. У разі інфекційної природи захворювання призначається дієва антибіотикотерапія тощо.
Для підтримки суглобу і корекції навантажень застосовуються ортопедичні засоби - ортези, тростини.

Фізіотерапевтичні процедури - здатні зняти запалення, стимулювати вироблення синовіальної рідини в суглобі, у разі травми - покращити відновлення тканин.
ЛФК - спеціальні вправи покращують рухливість суглобу, зміцнюють м’язи, що підтримують його.

Хірургічне лікування 

Складні травми можуть потребувати оперативної реконструкції кістково-суглобового апарату, іноді з елементами остеосинтезу. Зусилля хірургів направлені на повне відновлення його нормального функціонування.

Хірургічне лікування застосовується і у разі коксартрозу, який призвів до значної деформації кульшового суглобу. Можуть бути застосовані:

 • Малоінвазивне хірургічне втручання - артроскопія. Операція проводиться за допомогою спеціального інструменту - артроскопу, що уявляє собою тонку трубку з системою освітлення і камерою на кінці, який вводиться через невеликий розріз в ділянці кульшового суглобу. Дозволяє хірургу провести детальний його огляд, а також забезпечує навігацію лапароскопічного хірургічного втручання. Таким чином можуть бути проведені: видалення ушкоджених тканин суглобу, відновлення його хрящового шару, артропластичні заходи з реконструкції форми та розміру суглобових поверхонь.
 • Ендопротезування - порожнинна операція з розрізом шкірних покривів для забезпечення широкого доступу до суглобу. Втручання передбачає заміну ураженого суглобу на ендопротез, який бере на себе всі функції рідного суглобу. Це радикальне вирішення проблем з кульшовим суглобом, що настали внаслідок таких захворювань як коксартроз, некроз головки стегнової кістки, значної дисплазії тощо.

Індивідуалізований підхід до вибору методу лікування

При виборі тактики лікування, спеціаліст використовує індивідуальний підхід в кожному окремому випадку. Має значення вік і стать пацієнта, його фізіологічні особливості, супутні захворювання, ступінь ураження кульшового суглобу.

Показання та протипоказання до операції на кульшовому суглобі

Ступінь тяжкості захворювання

Оперативне втручання на кульшовому суглобі застосовують у разі, коли консервативне лікування не має бажаного ефекту. Якщо стан суглобу дозволяє - корекцію патологій починають з малоінвазивних втручань - артропластика, коригуюча остеотомія. Ендопротезування застосовують в крайньому випадку, якщо інші методи недостатньо дієві.

Супутні патології та загальний стан пацієнта

Приймаючи рішення щодо хірургічного лікування кульшового суглобу, а особливо ендопротезування, лікар враховує загальний стан пацієнта і його супутні патології - деякі можуть бути відносними протипоказаннями до операції:

 • активний запальний процес - слід провести попередню терапію, вилікувати гострий стан
 • загострення хронічних захворювань - терапевтичними заходами добитися переведення хвороби в стан ремісії
 • прогресуючий остеопороз - необхідно зміцнити структуру кісткової тканини до операції
 • ожиріння 3-го ступеню - перед втручанням пацієнту треба скинути надмірну вагу
 • варикозне розширення вен нижніх кінцівок - необхідно провести попереднє лікування вен

До абсолютних протипоказань відносять серйозні стани, які не підлягають корекції:

 • дихальна, серцева, ниркова, печінкова недостатності значного ступеню
 • ВІЛ, СНІД
 • розлад психіки, несумісний з адекватним сприйняттям лікування
 • технічна неможливість встановлення ендопротезу

Переваги оперативного втручання

Зважуючи можливі ризики проведення оперативного втручання на кульшовому суглобі, лікар бере до уваги переваги, що надає пацієнту хірургічне лікування - усунення больового синдрому, повернення рухливості суглобу, відновлення нормального способу життя.

Ризики оперативного втручання

Ризики проведення оперативного втручання залежать від загального стану пацієнта, його схильності до тромбоутворення, виконання ним лікарських рекомендацій в післяопераційний реабілітаційний період.
Технічні ризики, що можуть виникнути після хірургічного втручання - вивих ендопротезу, перелам кістки, що кріпиться до протезу тощо - напряму залежать від якості використаного ендопротезу, рівня медичного закладу, де проводиться операція. Але в першу чергу - від досвідченості, фаховості  і майстерності спеціаліста, що здійснював хірургічне втручання.

 

В надсучасному медичному центрі UniClinic лікування кульшового суглобу проводять досвідчені високопрофесійні лікарі ортопеди-травматологи:

Максименко Володимир Вікторович, лікар ортопед-травматолог вищої категорії. Основний напрямок роботи доктора Максименка - хірургічна ортопедія і травматологія з елементами нейрохірургії. Член кількох профільний асоціацій державного і міжнародного рівнів, лікар впроваджує в свою повсякденну практику найсучасніші методики світових клінік. Має надзвичайний досвід проведення понад 10 000 операцій з остеосинтезу і ендопротезування. Один із найкомпетентніших спеціалістів в Україні.

Каганець Станіслав Вікторович - лікар ортопед-травматолог другої категорії. Основний напрямок роботи - надання фахової допомоги пацієнтам з травмами опорно-рухової системи. Здійснює консервативне і оперативне лікування травм кінцівок, застосовує хірургічний остеосинтез під час їх відновлення. Активно підвищує свій професійний рівень, постійно навчається, здобуті знання впроваджує в повсякденну практику.

Поширені питання

 • Який лікар лікує коксартроз?

Біль у кульшовому суглобі лікує ортопед-травматолог. В деяких випадках, в залежності від причини виникнення захворювання суглобу, потрібна консультація невролога, ревматолога, ендокринолога, фтизіатра.

 

Людина має рухатись вільно і без болю. Час, зусилля, кошти, витрачені на відновлення і навіть заміну тазового суглобу - ця ціна несумірна з радістю повернення почуття свободи руху.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!