Біль у кульшовому суглобі. Чи потрібна операція?
Причини болю у кульшовому суглобі
Кульшовий (тазостегновий) суглоб - це рухоме з'єднання головки стегнової кістки із западиною тазової кістки. Суглоб забезпечує різноспрямовані рухи: згинання-розгинання, відведення-приведення, внутрішнє та зовнішнє обертання (ротацію),надає людині можливість пересування в вертикальному положенні.
В процесі будь-якої фізичної активності людини, цей суглоб несе значні динамічні навантаження, а також витримує вагу тіла. Не дивно, що він частіше травмується, швидше зношується і нагадує про себе.
Характер болю може різнитися в залежності від причини, яка його викликала.
Остеоартрит
Найчастіше болить кульшовий суглоб внаслідок його запалення, що може бути викликане асептичними причинами:
- аутоімунної природи - ревмоостеоартрит
- метаболічними розладами - подагра тощо
Асептичне (неінфекційне) запалення кульшового суглобу має характерні симптоми:
- набряк в області суглобу, болючість при пальпації
- хвилеподібний характер болю - гострий і інтенсивний або помірний, що посилюється в нічний час
- скутість рухів
Також має місце інфекційний остеоартрит.
Запалення тазостегнового суглобу інфекційного походження має інші симптоми:
- смикаючий пекучий біль, що поширюється, починаючи із суглобу
- посилення болю з часом
- поява відчуття розпирання кульшового суглобу
Інфекційний остеоартрит потребує негайного лікування, в іншому разі запалення може перейти в панартрит, який охоплює всі тканини кульшового суглобу - внутрішні і розташовані навколо нього.
Травматичні ушкодження
Причиною болю іноді є травматичні ушкодження. Це можуть бути - розтягнення зв’язок, м’язів, забиття м’яких тканин в ділянці кульшового суглобу.
В літньому віці, внаслідок остеопорозу (патологічної втрати кальцію кістковою тканиною) може статися перелом шийки стегна. В такому разі виникає різкий біль, неможливість стояти, ходити.
Лікування складається із заходів щодо відновлення цілісності суглобу і повернення його функціональності, для цього застосовуються консервативні і хірургічні методи, можливо із застосуванням елементів остеосинтезу.
Лікування переломів в сучасній багатопрофільній Клініці UniClinic здійснюється в Хірургічному стаціонарі. Створені всі умови для професійного надання хірургічної допомоги пацієнтам, що її потребують, в тому числі в ургентному (терміновому) порядку - в режимі 24/7.
Дисплазія кульшового суглобу
Дисплазія - стан при якому суглоб недостатньо сформований або втратив свої анатомічні особливості внаслідок захворювання або травми і не може нормально функціонувати. Таким чином, дисплазія може бути вродженою або набутою, характеризується нестабільністю суглобу, схильністю до вивихів і підвивихів і пов’язаного з ними болю.
Існує багато методів того, як лікувати кульшовий суглоб. Терапія залежить від кожного конкретного випадку і ступеню дисплазії. Лікування направлене на збереження функції суглобу, для чого застосовуються:
- різноманітні ортопедичні пристрої для стабілізації суглобу
- медикаментозну терапію для зменшення запалення і болю
- фізіотерапевтичні процедури для зміцнення м’язів навколо суглобу
- хірургічне втручання для виправлення структури суглобу в складних випадках
Захворювання суглобової капсули
Захворювання суглобової капсули відносяться до запальних захворювань суглобів:
- синовіт - запалення синовіальної оболонки, що вистилає суглобову капсулу, внаслідок інфекції або аутоімунного захворювання або травми. Характеризується болем, набряком і обмеженням рухливості суглобу
- бурсит - запалення слизових сумок, що оточують суглобову капсулу. Супроводжується набряком, болем, обмеженням рухів і локальною чутливістю
- періартрит - запалення структур, що оточують суглоб. Виявляє себе набряком, болем, обмеженням рухливості
Зважаючи на такі схожі симптоми, важливо правильно визначитися із захворюванням суглобової капсули, адже подальше лікування може відрізнятися в залежності від діагнозу.
Дегенеративні захворювання кульшового суглобу
Дегенеративні захворювання кульшового суглобу - це група патологій, що характеризуються руйнуванням суглобового хряща і прилеглих до нього тканин.
- Остеоартроз кульшового суглобу (коксартроз) - найпоширеніше дегенеративне захворювання тазостегнового суглобу - поступове зношування хряща, який вкриває його поверхні.
Артроз кульшового суглобу, крім болю, що поширюється на пах, сідницю або в стегно з зовнішнього боку, виявляє себе іншими характерними симптомами - скутість, особливо після тривалого відпочинку, можливий хрускіт, скрип при рухах суглобу.
Причинами коксартрозу кульшового суглобу є вікові зміни, наслідки травм, дисплазії, надлишкова вага, надмірні навантаження на суглоб при виконанні фізичних вправ.
- Остеонекроз - відмирання (некроз) стегнової кістки внаслідок порушення кровопостачання її головки, що викликає подальше руйнування тазостегнового суглобу. Характеризується раптовим або наростаючим болем в паху, сідниці або стегні, обмеженням рухливості, кульгавістю. Виникає через травму, аутоімунні захворювання тощо.
Діагностика болю у кульшовому суглобі
Клінічні ознаки та симптоми
Діагностика у разі скарг на болі в тазостегновому суглобі починається зі збору анамнезу і фізичного огляду хворого із застосуванням ортопедичних тестів і рухових проб.
Проводиться опитування пацієнта - коли і як саме болить кульшовий суглоб та визначається локалізація болю. За потреби проводиться гоніометрія - визначення рухливості суглобу за допомогою спеціального пристосування - гоніометра.
Якщо симптоми свідчать про аутоімунний або інфекційний характер запалення, призначаються лабораторні аналізи - загальний крові, сечі, біохімія крові, кров на ревмокомплекс. Не виключене направлення пацієнта на консультацію до ревматолога.
У разі сильного набряку лікарем може бути проведена пункція суглобу для подальшого лабораторного дослідження випоту - біохімічного, бакпосіву синовіальної рідини, тесту на антитіла, імуноферментні аналізи.
Інструментальні методи діагностики: рентген, МРТ, УЗД
Для детальної оцінки стану суглобу і його компонентів використовуються інструментальні методи обстеження:
- рентген (проводиться в прямій і бічній проєкції) - дозволяє діагностувати травми, дегенеративні зміни в кульшовому суглобі, наявність остеофітів, новоутворень
- УЗД - ультразвукове дослідження - з його допомогою можливо діагностувати травми, запальні і дегенеративні процеси в суглобі, надлишок рідини в його порожнині, товщину хряща, дефекти суглобових поверхонь
- МРТ - магнітно-резонансна томографія - використовується для діагностики захворювань суглобової капсули, хронічного артриту, коксартрозу тазостегнового суглобу, асептичного остеонекрозу головки стегнової кістки
- КТ - комп’ютерна томографія - проводиться з контрастом та без контраста. З її допомогою діагностують артрит, артроз, травми, ушкодження кульшового суглобу
Консультація з лікарем
Сучасні методи діагностики дозволяють виявити ознаки захворювання на ранній стадії, вчасно розпочати ефективну терапію, попередити розвиток серйозних ускладнень, таких як деформуючий артроз кульшових суглобів у разі дегенеративних процесів.
Після проведеного обстеження лікар визначається з причиною болю у тазостегновому суглобі і проводить консультацію з пацієнтом, на якій пропонує подальшу тактику лікування.
Методи лікування болю у кульшовому суглобі
Консервативне лікування
Для лікування хвороб кульшового суглобу використовується медикаментозне лікування, яке включає протизапальні і знеболюючі засоби, хондропротектори. У разі інфекційної природи захворювання призначається дієва антибіотикотерапія тощо.
Для підтримки суглобу і корекції навантажень застосовуються ортопедичні засоби - ортези, тростини.
Фізіотерапевтичні процедури - здатні зняти запалення, стимулювати вироблення синовіальної рідини в суглобі, у разі травми - покращити відновлення тканин.
ЛФК - спеціальні вправи покращують рухливість суглобу, зміцнюють м’язи, що підтримують його.
Хірургічне лікування
Складні травми можуть потребувати оперативної реконструкції кістково-суглобового апарату, іноді з елементами остеосинтезу. Зусилля хірургів направлені на повне відновлення його нормального функціонування.
Хірургічне лікування застосовується і у разі коксартрозу, який призвів до значної деформації кульшового суглобу. Можуть бути застосовані:
- Малоінвазивне хірургічне втручання - артроскопія. Операція проводиться за допомогою спеціального інструменту - артроскопу, що уявляє собою тонку трубку з системою освітлення і камерою на кінці, який вводиться через невеликий розріз в ділянці кульшового суглобу. Дозволяє хірургу провести детальний його огляд, а також забезпечує навігацію лапароскопічного хірургічного втручання. Таким чином можуть бути проведені: видалення ушкоджених тканин суглобу, відновлення його хрящового шару, артропластичні заходи з реконструкції форми та розміру суглобових поверхонь.
- Ендопротезування - порожнинна операція з розрізом шкірних покривів для забезпечення широкого доступу до суглобу. Втручання передбачає заміну ураженого суглобу на ендопротез, який бере на себе всі функції рідного суглобу. Це радикальне вирішення проблем з кульшовим суглобом, що настали внаслідок таких захворювань як коксартроз, некроз головки стегнової кістки, значної дисплазії тощо.
Індивідуалізований підхід до вибору методу лікування
При виборі тактики лікування, спеціаліст використовує індивідуальний підхід в кожному окремому випадку. Має значення вік і стать пацієнта, його фізіологічні особливості, супутні захворювання, ступінь ураження кульшового суглобу.
Показання та протипоказання до операції на кульшовому суглобі
Ступінь тяжкості захворювання
Оперативне втручання на кульшовому суглобі застосовують у разі, коли консервативне лікування не має бажаного ефекту. Якщо стан суглобу дозволяє - корекцію патологій починають з малоінвазивних втручань - артропластика, коригуюча остеотомія. Ендопротезування застосовують в крайньому випадку, якщо інші методи недостатньо дієві.
Супутні патології та загальний стан пацієнта
Приймаючи рішення щодо хірургічного лікування кульшового суглобу, а особливо ендопротезування, лікар враховує загальний стан пацієнта і його супутні патології - деякі можуть бути відносними протипоказаннями до операції:
- активний запальний процес - слід провести попередню терапію, вилікувати гострий стан
- загострення хронічних захворювань - терапевтичними заходами добитися переведення хвороби в стан ремісії
- прогресуючий остеопороз - необхідно зміцнити структуру кісткової тканини до операції
- ожиріння 3-го ступеню - перед втручанням пацієнту треба скинути надмірну вагу
- варикозне розширення вен нижніх кінцівок - необхідно провести попереднє лікування вен
До абсолютних протипоказань відносять серйозні стани, які не підлягають корекції:
- дихальна, серцева, ниркова, печінкова недостатності значного ступеню
- ВІЛ, СНІД
- розлад психіки, несумісний з адекватним сприйняттям лікування
- технічна неможливість встановлення ендопротезу
Переваги оперативного втручання
Зважуючи можливі ризики проведення оперативного втручання на кульшовому суглобі, лікар бере до уваги переваги, що надає пацієнту хірургічне лікування - усунення больового синдрому, повернення рухливості суглобу, відновлення нормального способу життя.
Ризики оперативного втручання
Ризики проведення оперативного втручання залежать від загального стану пацієнта, його схильності до тромбоутворення, виконання ним лікарських рекомендацій в післяопераційний реабілітаційний період.
Технічні ризики, що можуть виникнути після хірургічного втручання - вивих ендопротезу, перелам кістки, що кріпиться до протезу тощо - напряму залежать від якості використаного ендопротезу, рівня медичного закладу, де проводиться операція. Але в першу чергу - від досвідченості, фаховості і майстерності спеціаліста, що здійснював хірургічне втручання.
В надсучасному медичному центрі UniClinic лікування кульшового суглобу проводять досвідчені високопрофесійні лікарі ортопеди-травматологи:
Максименко Володимир Вікторович, лікар ортопед-травматолог вищої категорії. Основний напрямок роботи доктора Максименка - хірургічна ортопедія і травматологія з елементами нейрохірургії. Член кількох профільний асоціацій державного і міжнародного рівнів, лікар впроваджує в свою повсякденну практику найсучасніші методики світових клінік. Має надзвичайний досвід проведення понад 10 000 операцій з остеосинтезу і ендопротезування. Один із найкомпетентніших спеціалістів в Україні.
Каганець Станіслав Вікторович - лікар ортопед-травматолог другої категорії. Основний напрямок роботи - надання фахової допомоги пацієнтам з травмами опорно-рухової системи. Здійснює консервативне і оперативне лікування травм кінцівок, застосовує хірургічний остеосинтез під час їх відновлення. Активно підвищує свій професійний рівень, постійно навчається, здобуті знання впроваджує в повсякденну практику.
Поширені питання
- Який лікар лікує коксартроз?
Біль у кульшовому суглобі лікує ортопед-травматолог. В деяких випадках, в залежності від причини виникнення захворювання суглобу, потрібна консультація невролога, ревматолога, ендокринолога, фтизіатра.
Людина має рухатись вільно і без болю. Час, зусилля, кошти, витрачені на відновлення і навіть заміну тазового суглобу - ця ціна несумірна з радістю повернення почуття свободи руху.