Ендометріоз: ознаки, точна діагностика та інноваційні підходи до лікування

Ендометріоз: ознаки, точна діагностика та інноваційні підходи до лікування

17.05.2024

Ознаки ендометріозу

Що це за хвороба, якими можуть бути перші ознаки ендометріозу, як запобігти посиленню захворювання, чи лікується ендометріоз? Спробуємо відповісти на ці запитання.

 

Ендометрій - внутрішній слизовий шар матки, який є гормонозалежним, та змінюється протягом циклу, щомісячно відторгається і виводиться під час менструації. З початку наступного періоду під дією гормону естрогену нарощується новий його шар. Ці цикли повторюються до настання вагітності. В цей час ендометрій забезпечує прикріплення заплідненої яйцеклітини всередині матки і підтримує вагітність до пологів.

Іноді ендометрій починає патологічно рости поза межами матки. В такому разі його циклічне виведення з організму не є можливим, що викликає накопичення тканини в неприродних місцях, призводячи до захворювання - ендометріозу.
Найчастіше таке розростання ендометрію стається в області тазу. Патологічні клітини можуть прикріплюватися до різних органів хворої на ендометріоз, викликаючи симптоми, які можуть відрізнятися між собою.

Причини виникнення ендометріозу

Причини виникнення ендометріозу досліджуються, сучасна медицина має кілька гіпотез його походження:

  • підвищений рівень естрогенів
  • генетична схильність
  • імунні порушення
  • ендокринні чинники

Серед теорій причин виникнення ендометріозу виділяється трансплантаційна, суть якої полягає в можливості зворотного напрямку потоку частини крові і клітин під час менструації. Ендометрій через фаллопієві труби може проникати до тазової порожнини, прикріплюватися до органів і розростатись, викликаючи захворювання. 

Перші ознаки ендометріозу можуть бути характерними для багатьох пацієнток: 

  • Болі та дискомфорт в нижній частині живота. Одним із найпоширеніших проявів ендометріозу є біль (іноді значний) під час або напередодні менструації
  • Нестабільність менструального циклу. Нерегулярні, довготривалі, болісні менструації, що можуть супроводжуватися важкими кровотечами
  • Болі і дискомфорт під час статевих стосунків (диспареунія)

Крім того, в залежності від місця накопичення ендометріоїдної тканини, ступеня її розростання, ендометріоз може викликати і інші симптоми:

Інфертильність та проблеми з вагітністю

Інфертильність - відсутність настання вагітності у пари протягом більш ніж одного року при регулярному статевому житті без застосування контрацепції.
У разі настання бажаної вагітності - невиношування плоду, викидні. Це може слугувати ознаками того, що ендометріоз вразив репродуктивні органи: тіло матки, фаллопієві труби, яєчники.

  • Якщо ендометріоїдна тканина вражає фаллопієві труби, може виникнути їх непрохідність, що перешкоджає заплідненню яйцеклітини
  • Можливий стан аденоміозу, коли клітини ендометрію проникають у м’язовий шар матки, викликаючи утворення вузлів, потовщення стінки матки, збільшення загального її розміру, що зумовлює проблему з настанням вагітності, рясні менструації
  • Інфільтрація ендометріоїдної тканини в яєчник провокує утворення кісти - порожнинного утворення, заповненого рідиною. Це може порушити нормальну функцію яєчника за рахунок запального процесу

Проблеми із сечовим міхуром

Якщо патологічна тканина атакувала сечовивідну систему жінки, можуть з’явитися біль і утруднення під час сечовипускання.

Проблеми з дефекацією

Якщо відбулося ураження кишківника, пацієнтки скаржаться на болючість і складність його випорожнення.

 

Ендометріоз має різноманітні ознаки, тому, у разі підозри на це захворювання, слід невідкладно звернутися до спеціаліста для ретельного обстеження і призначення ефективного лікування.

В Клініці майбутнього UniClinic веде прийом, призначає обстеження, здійснює кольпоскопію лікарка-гінеколог першої категорії Воробйова Юлія Валеріївна. Має значний досвід лікування інфекційно-запальних захворювань жіночої репродуктивної системи. Допомагає при розладах менструального циклу, лікує ендометріоз. Велике значення приділяє профілактиці гінекологічних захворювань.

Діагностика ендометріозу

Клінічне обстеження та анамнез

Перший етап для визначення діагнозу - вивчення  історії хвороби пацієнтки, проведення співбесіди. Надалі спеціаліст здійснює медичний огляд хворої. Якщо у лікаря виникла підозра на ендометріоз, призначаються відповідні діагностичні процедури.

Ультразвукове дослідження органів малого тазу

УЗД розглядається як перша діагностична процедура для виявлення ендометріозу. За допомогою УЗ-обстеження лікар може помітити зміни в структурі органів тазу, аномальний ріст тканин, пухлини, кісти, що може свідчити про це захворювання.

Гінекологічне ультразвукове дослідження входить до складу усіх чекапів, які розроблені спеціалістами UniClinic для профілактичного обстеження жінок, починаючи з 18 років. Діагностика проводиться за допомогою сучасних УЗ-апаратів Siemens, що забезпечують чітку візуалізацію органів і тканин. УЗД обстеження допоможе виявити ендометріоз, вчасно розпочати лікування, запобігти посиленню хвороби.
 

Гістероскопія в діагностиці і лікуванні вогнищевих форм аденоміозу (ендометріозу тіла матки)

До сучасних методів діагностики відносять гістероскопію - процедуру огляду внутрішніх стінок матки за допомогою гістероскопа. Це гнучкий трубчастий інструмент з приладом освітлення і високороздільною камерою на кінці, сигнал від якої виводиться на монітор.

За допомогою гістероскопії лікар може обстежити і оцінити стан тканин цервікального каналу, шийки та порожнини матки, виявити можливий ендометріоз, інші патологічні зміни (фіброматозні вузли, спайки порожнини матки, поліпи ендометрію тощо).

Іноді ендометрій надлишково розростається в порожнині матки, утворюючи “вогнища” патологічної тканини, які можуть проникати в м’язовий шар органу. 

Гістероскопія дозволяє  не тільки виявити вогнищевий ендометріоз тіла матки (аденоміоз), але й провести необхідне хірургічне лікування. Гістероскоп оснащено мініатюрними інструментами, за допомогою яких лікар може видалити уражену частину або весь ендометрій.
Гістероскопія вважається сучасною малоінвазивною хірургічною процедурою для діагностики внутрішнього ендометріозу матки і його лікування.

Лікування ендометріозу

Підбираючи оптимальний метод лікування діагностованого ендометріозу, лікар враховує ступінь захворювання, його локалізацію, вік пацієнтки, її плани на майбутню вагітність.

Медикаментозне лікування

Ендометріальна тканина, розростаючись, викликає запалення тих органів, в яких вона знаходиться, викликаючи дискомфорт і біль. Лікар призначає препарати, які викликають регрес ендометріоїдних вогнищ та стримують прогресування хвороби, усуваючи чи мінімізуючи скарги пацієнта.

Комбіноване лікування: поєднання медикаментозної та хірургічної терапії

В деяких випадках для лікування ендометріозу необхідне застосування комбінованої терапії: медикаментозної у поєднанні з хірургічною для видалення вогнищ захворювання. Це дозволяє контролювати симптоми і запобігає рецидиву патології.

Найчастіше, в якості сучасного методу лікування ендометріозу, застосовують малоінвазивний лапароскопічний спосіб хірургічного втручання. Операція відбувається за допомогою лапароскопу - тонкого трубчастого інструменту, який має на кінці прилад освітлення, високороздільну камеру і мініатюрні інструменти для тонких маніпуляцій хірурга.

Лапароскоп вводиться через невеликий отвір в черевній стінці, сигнал з камери виводиться на монітор і забезпечує точну навігацію в процесі втручання. Лікар може видалити ділянки патологічної тканини механічним способом або із застосуванням методу абляції. За допомогою лапароскопа також можуть бути взяті зразки тканин (біопсія) для гістологічного дослідження.

 

В Клініці майбутнього - UniClinic - зібрана команда фахових хірургів, які досконало володіють сучасними методами мінінвазівних втручань, практикують органозберігаючу хірургію. Операційні Клініки обладнані за останніми вимогами світової медицини.

 

До складу хірургічної команди відноситься лікар вищої категорії, оперуючий гінеколог Цурканенко Андрій Дмитрович. Доктор має надзвичайний досвід проведення органозберігаючих гінекологічних операцій різного ступеню складності. За можливості, застосовує саме лапароскопічний спосіб хірургічного втручання. Член кількох міжнародних і державних профільних асоціацій, лікар впроваджує в свою практику найновітніші методики оперативної допомоги пацієнткам. 
Також здійснює амбулаторний прийом пацієнток, діагностує і лікує ендометріоз.

У разі необхідності проводиться лапаротомія - традиційна операція з розтином шкірних покривів. 

Прогноз та наслідки

Прогноз залежить від ступеню та поширеності захворювання

Тому необхідно не відкладати візит до лікаря у разі появи тривожних симптомів - адже вчасно розпочате лікування покращує прогноз на повне одужання.

Можливі ускладнення, такі як підвищений ризик інфертильності та болю у малому тазі

Ендометріоз характеризується болісним відчуттями, які супроводжують спричинене ним запалення. Їх важко ігнорувати, лікування хвороби може значно полегшити прояви, запобігти їх посиленню, покращить якість життя.

Серед причин, які викликають інфертильність (неможливість зачаття) біля половини припадає на ендометріоз. Тому так важливо вчасно звернутися до спеціалістів.

Профілактика ендометріозу

Підтримання здорового способу життя: регулярна фізична активність, збалансована дієта

Це ті поради, які стануть в нагоді будь якій людині - здоровій і такій, що відчуває погіршення свого загального стану. Ще можна додати: регулярне профілактичне обстеження всього організму попередить настання серйозних проблем із здоров’ям.

Вчасне лікування гінекологічних захворювань та відвідування лікаря при появі симптомів

Не варто довіряти народним методам лікування ендометріозу, це занадто серйозне захворювання, щоб ризикувати. Сучасна медицина має дієві способи його лікування, збереження репродуктивного здоров’я жінки, може запобігти повторній появі небажаних проявів хвороби. Ендометріоз, як складну хворобу, повинен лікувати тільки спеціаліст.

У разі появи будь-яких насторожуючих симптомів - не затягуйте, звертайтесь до лікаря якнайшвидше.

Багато в чому наше здоров’я залежить від нас самих.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!