Ендоскопічна поліпектомія: видалення поліпів прямої кишки
Що таке ендоскопічна поліпектомія?
Ендоскопічна поліпектомія є мінімально інвазивною процедурою з видалення поліпів із органів шлунково-кишківникового тракту за допомогою спеціального інструмента - ендоскопа. Це тонка гнучка трубка з камерою і системою освітлення на кінці, яка вводиться через природні отвори організму - рот або анус - з метою обстеження внутрішніх органів, а також здійснення лікувальних маніпуляцій.
Під час проведення ендоскопічного дослідження товстого кишківника - колоноскопії - лікарем можуть бути виявлені поліпи - доброякісні утворення, які іноді мають тенденцію до переродження на злоякісні. Видалення поліпів в прямій кишці, а також в інших відділах товстого кишківника здійснюється за допомогою маніпуляторів на кінці ендоскопа. Найчастіше це відбувається уже в процесі діагностичної колоноскопії або під час спеціальної ендоскопічної процедури - поліпектомії.
Як виконується ендоскопічне видалення поліпів прямої кишки?
Зазвичай поліпектомія прямої кишки, як і колоноскопія, потребує спеціальної попередньої підготовки, яка полягає в максимальному очищенні кишківника. Найчастіше процедура проводиться із застосуванням седативних засобів для переведення пацієнта в медикаментозний сон.
В пряму кишку через анус вводиться ендоскоп. За допомогою камери інструмента, яка передає зображення на монітор, лікар-ендоскопіст виявляє поліпозні утворення.
Видалення поліпів в товстому кишківнику, в тому числі в прямій кишці (до 45% неоплазій знаходять саме в ній) відбувається за допомогою спеціальних хірургічних інструментів, які підводяться до новоутворення за допомогою ендоскопа. В залежності від розміру поліпа, застосовуються такі механізми видалення:
- новоутворення діаметром до 5 мм - біопсійними щипцями
- поліпи, діаметр яких не перевищує 1 см - холодною ендоскопічною петлею
- неоплазії великих розмірів - до 3 см в діаметрі - гарячою ендоскопічною петлею (ендоскопічним електродом),за допомогою якої одночасно зупиняється кровотеча на місці видалення
Чим більший розмір поліпу, тим більша вірогідність можливої його малігнізації (злоякісного переродження). Зазвичай всі видалені поліпи у якості біоматеріалу піддаються патогістологічному дослідженню на предмет такої трансформації.
У разі множинних епітеліальних і неепітеліальних новоутворень слизової товстого кишківника, а також великих розмірів виявлених поліпів, може бути застосовано ендоскопічну резекцію слизової оболонки товстого кишківника. Ця процедура вважається одним із найбільш ефективних і малоінвазивних методів лікування новоутворень в поверхневих шарах кишок.
Поліпектомія проводиться лікарем-ендоскопістом, який має хірургічну кваліфікацію, володіє відповідними знаннями і навичками.
В новому медичному центрі UniClinic ендоскопію з діагностичною і лікувальною метою здійснюють досвідчені спеціалісти:
Колісник Ігор Олександрович - лікар-хірург вищої категорії, лікар-ендоскопіст. Основний напрямок його роботи - проведення хірургічних маніпуляцій під час ендоскопічних процедур - гастроскопії і колоноскопії. Надзвичайно досвідчений спеціаліст, Ігор Олександрович продовжує постійно підвищувати свій фаховий рівень. В своїй повсякденній лікарській практиці керується найсучаснішими протоколами і методиками світової медицини.
Білай Андрій Іванович - лікар-ендоскопіст, хірург-онколог, кандидат медичних наук, член профільних асоціацій європейського рівня. Здійснює діагностичну і оперативну ендоскопію, проводить поліпектомію ШКТ. Практикує ендоскопічне видалення новоутворень товстого кишківника і шлунку, в тому числі із застосуванням передових методик EMR та ESD. Як лікар-онколог, призначає хіміотерапію, забезпечує фаховий супровід лікування онкохворих.
Після видалення поліпів лікар проводить повторний огляд ділянки, щоб переконатися у відсутності новоутворень і можливої кровотечі.
Медичні показання до видалення поліпів прямої кишки
- підозра на злоякісне переродження
- великі розміри (більше 1 см в діаметрі) поліпа
- кровотеча з прямої кишки
- множинний поліпоз кишківника
- наявність симптомів - болю та дискомфорту
- запальні новоутворення (хвороба Крона, коліт)
- наявність спадкового фактору
До переваг ендоскопічної поліпектомії відносять мінімальну травматичність, короткий період відновлення. Процедура вважається максимально безпечною і широко використовується для попередження онкологічних захворювань кишківника.
Протипоказання до видалення поліпів прямої кишки
- гострі інфекційні захворювання
- загострення запальних захворювань кишківника
- тяжкі порушення згортання крові
- ниркова, печінкова, серцева недостатності в некомпенсованому стані
- вагітність - є відносним протипоказанням, поліпектомія може бути відкладена на післяпологовий період
У кожному випадку рішення про видалення поліпів приймається індивідуально, з урахуванням загального стану здоров'я пацієнта та потенційних ризиків.
Підготовка до видалення поліпів в прямій кишці
Успішне проведення колоноскопії і ендоскопічної поліпектомії потребує ретельної підготовки з боку пацієнта - кишківник має бути максимально очищено від залишкової їжі на його стінках.
Для цього, мінімум за три дні до призначеної процедури, слід перейти на безшлакову дієту: з раціону мають бути виключені продукти, що містять клітковину, харчові волокна, які викликають газоутворення - зернові, фрукти і овочі в будь-якому вигляді. Вони можуть стимулювати перистальтику і залишати шлаки в складках кишок.
Рекомендовано вживати легкозасвоювану їжу - кисломолочні продукти, відварені або запечені пісне м’ясо і рибу, варені яйця, омлети, прозорі бульйони, соки, киселі і компоти без м’якоті, чай тощо. Також під забороною алкоголь, каву можна пити тільки з молоком.
Крім того, кишківник має бути очищений за допомогою спеціальних проносних засобів, прийом яких розпочинається напередодні процедури.
Пацієнт має узгодити з лікарем прийом постійних ліків. На період підготовки до поліпектомії слід відмовитись від лікарських засобів, що розріджують кров.
Поширені питання
- Скільки часу триває ендоскопічне видалення поліпів прямої кишки?
Тривалість операції з ендоскопічного видалення поліпа товстої кишки залежить від його розміру, місця розташування тощо. В середньому це займає 30-60 хвилин, у разі великого діаметру новоутворення - понад 90 хвилин.
- Що не можна робити після видалення поліпа прямої кишки?
Після поліпектомії не рекомендовано:
- піддаватись значним фізичним навантаженням, піднімати важкі предмети
- приймати ванну, відвідувати лазню, сауну, бассейн, плавати у відкритих водоймах
- не дотримуватись дієти, рекомендованої лікарем
- перегріватись і переохолоджуватись
- вживати алкоголь, бажано відмовитись від паління
- Яка тривалість післяопераційного періоду після ендоскопічної поліпектомії?
Тривалість відновлювального періоду після видалення поліпа кишківника, в залежності від віку пацієнта, загального стану його здоров’я тощо, а також від методу хірургічного втручання, зазвичай становить від 2 тижнів до 2 місяців.
Ендоскопічна поліпектомія є поширеною малоінвазивною процедурою, за допомогою якою можливо суттєво знизити ризик розвитку онкозахворювань товстого кишківника.