Герніопластика: лікування грижі черевної порожнини

Герніопластика: лікування грижі черевної порожнини

07.08.2024

Що таке герніопластика?

Герніопластика - це загальна назва операцій, які застосовуються для хірургічного лікування гриж. 
Грижа - патологічний стан, при якому частина органу чи структури випинається через фізіологічний отвір або слабке місце в передній черевній стінці. Грижа може утворитися в різних частинах тіла, але найчастіше це стається в області живота.
За допомогою герніопластики відбувається усунення грижового випинання, а також зміцнення слабкого місця для запобігання рецидиву захворювання. 

Класифікація гриж

Класифікуються грижі за кількома ознаками - за локалізацією, станом і походженням.

За локалізацією грижі поділяють на:

  • стравохідного отвору діафрагми: в цьому разі частина шлунка випинається через стравохідний отвір діафрагми в грудну порожнину
  • пупкові: локалізуються в ділянці пупкового кільця (зустрічаються у новонароджених, жінок після вагітності і людей з надмірною вагою)
  • білої лінії живота: коли грижове випинання розташовується вздовж середньої лінії живота
  • пахові: частіше зустрічаються у чоловіків, у зв’язку із будовою пахових областей можуть опускатися до калитки 
  • стегнові: спостерігаються в зоні стегнового каналу нижче пахової зв’язки 
  • післяопераційні: найчастіше зустрічаються у пацієнтів, які мали в анамнезі перенесені оперативні втручання

За станом :

  • грижі, що вправляються
  • грижі, що не вправляються
  • защемлені (ускладнені) грижі 

За походженням:

  • вроджені 
  • набуті

Класифікація методів герніопластики, їх особливості

Методи оперативних втручань з герніопластики поділяють за кількома ознаками:

За технікою виконання:

  • Лапароскопічна герніопластика - сучасний малоінвазивний метод оперативного втручання, яке проводиться за допомогою невеликих розрізів, через які вводиться відеокамера і хірургічні інструменти. Керуючись зображенням на моніторі, лікар здійснює необхідні маніпуляції, в тому числі фіксування сітчастого імплантата.

Перевагами методу є менша травматичність, швидший період відновлення та повернення до фізичної активності. Проте, не в кожному медичному закладі є необхідні для проведення лапароскопічної операції інструменти і хірурги, які володіють відповідними знаннями та навичками.

Хірургічний стаціонар нової багатопрофільної клініки UniClinic обладнано найсучаснішим медичним устаткуванням від провідних виробників світу, в тому числі обладнанням для якісного проведення малоінвазивних операцій. В закладі працює команда хірургів, які досконало здійснюють лапароскопічні втручання.

  • Відкрита герніопластика - традиційний метод, під час якого хірург робить розріз над  проєкцією грижового випинання, усуває  грижу, а потім зміцнює м’язи і тканини за допомогою власних тканин пацієнта або сітчастого імплантату.

Перевагами цього методу є простота виконання, можливість використання регіонарної анестезії. Недоліком, порівняно із лапароскопічним способом хірургічного втручання, є довший період післяопераційного відновлення, більш інтенсивний больовий синдром. 

За використанням матеріалів

  • Герніопластика з використанням сітчастих матеріалів - для зміцнення черевної стінки під час операції використовуються сітчасті імплантати з синтетичного гіпоалергенного матеріалу. 
  • Герніопластика з використанням власних тканин пацієнта - для закриття і зміцнення грижового дефекту. Така техніка використовується зазвичай при невеликих грижах та при певних показаннях (вік пацієнта, наявність коморбідної патології).

За ступенем ургентності

  • планова герніопластика - виконується після детального обстеження і підготовки пацієнта
  • невідкладна герніопластика - застосовується у випадку ускладнень, які потребують негайного хірургічного втручання для збереження життя пацієнта

Сучасний медичний центр UniClinic надає фахову ургентну допомогу в цілодобовому режимі у разі необхідності термінового хірургічного втручання.  До таких гострих невідкладних станів відноситься і защемлена грижа. Майстерність високопрофесійних хірургів і унікальне устаткування Хірургічного стаціонару - в UniClinic створені всі умови для збереження життя і відновлення здоров’я пацієнта.

За локалізацією

Оперативне втручання здійснюється за місцем локалізації гриж, згідно їх класифікації. Найчастіше зустрічаються пупкові і пахові грижі.

Герніопластика пупкової грижі - може здійснюватися відкритим і лапароскопічним методами в залежності від ступеню випинання, наявності ускладнень і технічної можливості. 

  • Відкриті операції виконуються у разі значних за розмірами грижових випинань.
  • Лапароскопічна герніопластика лікування пупкової грижі є мінімально інвазивним методом хірургічного втручання. Він включає використання обладнання і невеликих проколів для доступу до грижі та виконання необхідних маніпуляцій.

Герніопластика пахової грижі також здійснюється двома способами - відкритим і лапароскопічним.

  • Відкриті втручання відбуваються з використанням пластики власних тканин пацієнта або сітчастого трансплантату. До останніх відносять герніопластику за Ліхтенштейном. Операція виконується через розріз в паховій області, в її процесі встановлюється сітчастий імплантат, який зміцнює задню стінку пахового каналу і зменшує ризик рецидиву. Така операція є найпоширенішим і одним із найбільш успішних методів герніопластики пахової грижі, яка продовжує активно використовуватись хірургами.
  • Лапароскопічні операції пахової грижі є сучасним і ефективним методом лікування, що забезпечує швидке відновлення і мінімальний післяопераційний дискомфорт.

Після огляду хірург робить вибір між способами проведення операції - це залежить від конкретного випадку, але обидві методики показують високий рівень ефективності.

Показання та протипоказання до герніопластики

Показаннями до хірургічного лікування є наявність грижового випинання. Вчасний візит до хірурга допоможе визначитись з необхідним підходом до втручання. Не варто відкладати звернення до лікаря, адже грижі можуть з часом збільшуватись і защемлюватись.

У разі наступних симптомів медична допомога потрібна якнайшвидше:

  • грижа, що не вправляється
  • відчуття болю в області грижі
  • порушення травлення
  • різке збільшення розміру випинання
  • сильний біль переймоподібного характеру

Жінкам, які мають грижове випинання і планують вагітність, необхідно отримати консультацію хірурга і, за небхідності, здійснити планову операцію.

Відносними протипоказаннями до планової герніопластики є наступні:

  • інфекційні захворювання в активному стані
  • загострення серйозних хронічних хвороб
  • наявність онкопатології у пацієнта

В цих випадках рекомендовано відкласти проведення операції і зробити її пізніше - після одужання, настання ремісії.

Підготовка до герніопластики

Попередньо хірург проводить ретельний огляд пацієнта з фізикальним обстеженням. Крім того, можуть бути призначені:

  • лабораторні дослідження крові і сечі
  • УЗД - для детальної візуалізації грижі та грижових воріт
  • КТ або МРТ для уточнення деталей патології в складних випадках і у разі внутрішніх гриж

Після обстеження лікарем визначається вид хірургічного втручання, призначається день операції.
За кілька днів до планової герніопластики слід відмовитись від продуктів, що викликають газоутворення. Не вечеряти напередодні операції, зранку - не вживати їжу і напої. 
Якщо ускладнена грижа потребує не планового, а негайного втручання, звичайні підготовчі процедури не застосовуються.

Реабілітація після герніопластики

Швидкість відновлення після герніопластики залежить від індивідуальних особливостей організму пацієнта і методу хірургічного втручання, який було застосовано. Більшість людей можуть повернутися до звичайного ритму життя протягом декількох днів після лапароскопічної операції і впродовж кількох тижнів після відкритої. 
Рекомендовано притримуватися дієтичного харчування - не вживати важких для травлення продуктів і таких, що викликають газоутворення і закреп. 
Слід уникати надмірної фізичної активності протягом кількох тижнів, не піднімати важкі предмети, не напружуватись до повного загоєння рубців і відновлення організму.

Переваги хірургічного лікування гриж в UniClinic

UniClinic - нова багатопрофільна клініка, яку побудовано за останніми вимогами і тенденціями світової медицини. Відділення Клініки устатковано обладнанням 2022-2023рр. від визнаних лідерів в сфері виробництва медичної апаратури. Персонал закладу прагне надавати пацієнтам високопрофесійну медичну допомогу найкращої якості. 
Хірургічна команда Клініки володіє необхідними знаннями і вміннями для здійснення операцій будь-якого рівня складності, як відкритих, так і лапароскопічних.

 

Рязанов Дмитро Юрійович - провідний хірург, судинний хірург, лікар вищої категорії, доктор медичних наук, професор, член Європейської спілки хірургів, Європейського венозного форуму.
Надзвичайно досвідчений хірург, проходив стажування в провідних клініках ЄС, володіє найсучаснішими методиками діагностики і оперативного лікування. До компетенцій Дмитра Юрійовича входять лапароскопічні, малоінвазивні операції на органах черевної порожнини, в тому числі реконструктивна та відновлювальна хірургічна допомога при грижах будь-якого рівня складності і локалізації. Доктор Рязанов веде плідну наукову діяльність, застосовує в своїй практиці найновітніші протоколи світової медицини.

 

Захарчук Олександр Валентинович - лікар-хірург вищої категорії, лікар-онкохірург, кандидат медичних наук, доцент, завідувач Хірургічного стаціонару. Олександр Валентинович є активним членом кількох профільних асоціацій державного і європейського рівнів, в тому числі Української асоціації фахівців з малоінвазивних, ендоскопічних і лазерних технологій. В своїй хірургічній практиці використовує найсучасніші методики світової медицини, проводить усі види малоінвазивних лапароскопічних втручань на внутрішніх органах. Олександр Валентинович здійснює всі види відкритих та лапароскопічних операцій при абдомінальних захворюваннях, онкопатологіях, оперує грижі різної локалізації, в тому числі ускладнені. 

 

Сиволап Дмитро Віталійович - практикуючий хірург, хірург-онколог, хірург-мамолог, кандидат медичних наук, доцент. Основний напрямок його роботи - малоінвазивні операції на органах черевної порожнини за допомогою сучасних лапароскопічних методів. Лікар Сиволап досконало володіє малоінвазивними техніками герніопластики, в тому числі оперує ускладнені грижі. Проводить хірургічне лікування новоутворень кишківника, молочних залоз. Будучи членом кількох профільних асоціацій, Дмитро Віталійович використовує у своїй повсякденній практиці найновітніші світові протоколи, займається активною науковою діяльністю.

Поширені питання

  • Скільки часу триває операція з герніопластики?

Тривалість операції залежить від виду і стану грижі, індивідуальних особливостей пацієнта і метода хірургічного втручання. Зазвичай це від 1-ї до 2-х годин.

  • Які можуть бути побічні ефекти або ускладнення після герніопластики?

Після герніопластики інколи можливі стандартні ускладнення, які і при всіх хірургічних втручаннях.  Особливістю герніопластики є потенційний рецидив грижі. Це може статися, в силу індивідуальних особливостей пацієнта, якщо грижовий дефект недостатньо зміцнився. Але відсоток можливих ускладнень дуже незначний, абсолютна більшість операцій проходять успішно.

 

Грижа - поширене захворювання. Відповідальне ставлення до свого здоров’я, своєчасне звернення до лікаря з метою діагностики і ефективного лікування цього стану допоможуть уникнути ускладнень і забезпечити нормальну якість життя пацієнта.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!