Хелікобактер пілорі: як бактерія впливає на захворювання шлунку
Що таке хелікобактер пілорі
Helicobacter pylori (хелікобактер пілорі) - це паличко- і спіралеподібна грамнегативна бактерія, яка інфікує різні частини шлунку і дванадцятипалої кишки людини, пошкоджуючи їх слизову оболонку.
Особливістю цього мікроорганізму є його здатність виживати в надзвичайно кислому середовищі шлунку. Спіралеподібна форма бактерії полегшує її рух в слизовому гелі, що покриває стінки травного тракту, сприяючи активному розмноженню.
Вважається, що біля половини населення світу є носіями бактерії хелікобактер пілорі, але саме вона є основною причиною виникнення гастриту, виразкової хвороби шлунка і фактором, що підвищує ризик розвитку злоякісної пухлини шлунка.
Причини та шляхи передачі хелікобактер пілорі
Звідки береться хелікобактер пілорі? Як передається бактерія?
Чи передається хелікобактер пілорі від людини до людини? Так, основними шляхами інфікування є:
- заражена їжа та вода - споживання продуктів, що містять Н. pylori (Helicobacter pylori),може призвести до інфікування
- тісний контакт з носієм - зараження можливе через слину або інші біологічні рідини
- брудні руки та предмети - бактерія виживає на посуді, рушниках та інших поверхнях.
Основні фактори ризику зараження
Як не заразитись хелікобактер пілорі, яка передається, в основному, через рот? Слід враховувати основні фактори ризику інфікування і за можливості уникати їх:
- недотримання правил особистої гігієни
- вживання неякісної води та їжі
- контакту з носіями бактерії без застережних заходів.
Симптоми зараження хелікобактер пілорі
Який фермент продукує хелікобактер пілорі, руйнуючи шлунковий слиз?
Після потрапляння в організм людини через рот бактерія починає активно розмножуватись в слизовій оболонці шлунку і дванадцятипалої кишки. При цьому виділяється фермент уреаза, що перетворює сечовину на аміак, захищаючи Н. pylori від дії шлункової кислоти. Розмножуючись, бактерії викликають ураження тканин, призводячи до виникнення гастриту або виразкової хвороби.
Чи може бути безсимптомне носійство? Як розпізнати інфекцію?
У більшості випадків інфікування має практично безсимптомний перебіг. У разі тривалого перебування хелікобактер пілорі в організмі без належного лікування можуть з’явитися наступні симптоми:
- нудота і блювання
- здуття, метеоризм
- відрижка, неприємний присмак у роті
- печіння в стравоході, ниючі болі в області шлунку
- відсутність апетиту, втрата ваги
- порушення дефекації (закрепи, діарея)
- наявність крові в випорожненнях (чорний або темно-червоний колір стільця)
Характерними для Н. pylori є нічні болі в шлунку, коли він стає порожнім.
Також, специфічною ознакою інфікування є зміна кольору язика (червоний або фіолетовий) і поява на ньому товстого нальоту жовтого відтінку.
Крім того, на обличчі у інфікованої людини можуть з’явитись рожеві вугрі.
Поява таких тривожних симптомів - привід, не зволікаючи, звернутися до спеціаліста - лікаря-гастроентеролога. Він проведе діагностику і, у разі виявлення хелікобактер пілорі, призначить ефективне лікування.
В інноваційному медичному центрі UniClinic здійснює прийом пацієнтів з патологіями шлунково-кишкового тракту лікар-гастроентеролог Нагорна Катерина Вікторівна. Основний напрямок роботи лікарки - діагностика і лікування захворювань органів черевної порожнини. Катерина Вікторівна практикує індивідуальний підхід до кожного пацієнта, керуючись сучасними алгоритмами діагностики і терапії хворих гастроентерологічного профілю.
Діагностика та методи тестування на Helicobacter pylori
Методи виявлення хелікобактер пілорі поділяють на інвазивні (з забором тканин або матеріалу для проведення тесту) і неінвазивні (без втручання в організм). Діагностика дозволяє не тільки підтвердити наявність інфекції, а й оцінити стан слизової оболонки шлунка.
Неінвазивні методи діагностики хелікобактер пілорі
Це методи, які не передбачають проникнення в шлунок:
- Уреазний дихальний тест. Пацієнт випиває розчин сечовини, міченої ізотопом вуглецю. H. pylori розщеплює сечовину з виділенням вуглекислого газу, який визначається у повітрі видиху. Перевагами такого дослідження є висока точність, швидкість і відсутність дискомфорту. Недоліком - неможливість тестування дітей до 6 років.
- Аналіз калу на антиген Helicobacter pylori. Перевага аналізу - можливість проведення дослідження у дітей і здійснення оцінки ефективності лікування. Недоліком є недостатня точність через вплив харчових продуктів на результат.
- Серологічний аналіз крові на антитіла до Helicobacter pylori. Доступний і швидкий метод виявлення H. pylori. Дослідження не відрізняє поточну інфекцію від раніше перенесеної, тому його не використовують для визначення ефективності лікування.
- Молекулярно-генетичний метод. Під час дослідження калу, слини використовується полімеразно-ланцюгова реакція (ПЛР) на H. pylori.
Інвазивні методи виявлення H. pylori
Ці методи застосовуються у разі ендоскопічних втручань:
- Біопсійний уреазний тест. Біоптат слизової оболонки, взятий під час гастроскопії, досліджують на предмет активності ферменту уреази.
- Цитологічне та гістологічне дослідження. Зразок слизової аналізується на наявність бактерій, оцінюється ступінь і характер змін тканин шлунку.
- Бактеріологічний посів H. pylori. Виділена із зразка слизової шлунка бактерія тестується на чутливість до антибіотиків, що дозволяє скласти ефективну стратегію, як лікувати хелікобактер пілорі. Метод дуже інформативний, однак використовується більше в наукових цілях, ніж на практиці.
Лікування хелікобактер пілорі
Ігнорування симптомів зараження H. pylori може призвести до серйозних наслідків у вигляді гастриту, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, а також розвитку онкологічного процесу. Тому захворювання, яке викликається хелікобактер пілорі, - хелікобактеріоз - потребує належного лікування, спрямованого на повне знищення бактерії і відновлення слизової оболонки органів.
Основний методом, який використовується для того, щоб повністю позбутися бактерії хелікобактер пілорі - ерадикаційна терапія, що складається з двох антибіотиків та інгібітора протонної помпи, а також вісмутвмісних препаратів, які захищають слизову оболонку та підсилюють ефект антибактеріальних засобів. Паралельно застосовують пробіотики для підтримки мікрофлори кишківника. У разі болю і диспептичних симптомів - призначається симптоматична терапія спазмолітиками і антацидами.
Важливу роль під час лікування відіграє дотримання належної дієти - виключення гострої, кислої, жирної їжі, алкоголю, кави для зниження подразнення шлунку.
Helicobacter pylori - мікроорганізм, надзвичайно резистентний до антимікробного лікування. Тому, через 4-6 тижнів після завершення терапії проводяться тести для підтвердження успішного знищення бактерії. У разі неефективності першого, базового, курсу лікування може знадобитися альтернативна терапія з використанням інших антибіотиків і комбінацій препаратів.
Профілактика зараження хелікобактер пілорі
З огляду на розповсюдженість хелікобактеріозу, повністю уникнути контакту з бактерією складно. Але дотримання простих правил гігієни та здорового способу життя допоможе зменшити ризик інфікування. Для цього необхідно:
- Дотримуватись особистої гігієни:
- мити руки з милом перед прийомом їжі
- використовувати індивідуальний посуд, рушники, зубні щітки
- уникати спільного використання столових приборів та пляшок з напоями.
- Притримуватись безпечного харчування:
- вживати чисту, термічно оброблену їжу
- пити кип’ячену або фільтровану воду.
- Зміцнювати імунітет:
- дотримуватись здорового, збалансованого харчування
- вести активний спосіб життя з помірними фізичними навантаженнями
- уникати стресу і виснаження організму.
- Звертатися за медичною допомогою вчасно:
- пройти обстеження на H. pylori у разі наявності симптомів можливого інфікування
- виконувати всі призначення лікаря чітко і наполегливо.
Дотримання цих заходів значно знижує ризик інфікування та розвитку ускладнень, пов’язаних із Helicobacter pylori.
Поширені питання
Як довго триває лікування хелікобактер пілорі?
Це залежить від схеми лікування, яку може визначити лише лікар. Зазвичай перший курс лікування займає мінімум 10 днів, оптимально - біля 14 днів.
Чи можливе повторне зараження хелікобактер пілорі після лікування?
Так, можливе. Тому пройти діагностику на хелікобактеріоз, а у разі виявлення бактерії - пролікуватись всім членам родини необхідно одночасно. Для уникнення повторного зараження в подальшому слід ретельно дотримуватись правил особистої гігієни.
Сучасна діагностика і методи лікування Helicobacter pylori допоможуть успішно запобігти розвитку можливих ускладнень. У разі появи симптомів слід невідкладно звернутися до лікаря-гастроентеролога за медичною допомогою.