Лікар-невролог: які захворювання він лікує та як допомагає пацієнтам

Лікар-невролог: які захворювання він лікує та як допомагає пацієнтам

14.05.2024

Захворювання, які лікує лікар-невролог

Лікар-невролог - це фахівець, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань нервової системи. 
Нервова система людини забезпечує комунікацію між різними частинами тіла і реагує на зовнішні та внутрішні подразники. Часом, внаслідок патологічних процесів, у системі стається збій, який викликає захворювання, що і лікує лікар-невролог. Невролог має володіти широким колом знань для точної діагностики і призначення ефективної терапії цих захворювань.

Іноді люди запитують: яка різниця між неврологом і невропатологом? В нашій країні це дві назви одного і того ж фахівця. Невролог - це сучасне, більш правильне означення, невропатолог - трохи застаріле, яке прийшло із минулого, але досі використовується. В цій статті ми будемо оперувати обома поняттями.

Розладів, що лікує невролог, дуже багато, перерахуємо тільки деякі з них. 

Мігрень та головні болі

Мігрень - форма головного болю, яка зумовлена патологічною динамікою тонусу судин мозку, що викликає подразнення нервових закінчень. Мігрень характеризується нападами, які можуть супроводжуватись нудотою, підвищеною чутливістю до зовнішніх подразників (світло, запах, звук),порушенням зору.

Схожі між собою симптоми мають відмінний механізм походження у різних людей. Тому лікар-невролог, що лікує мігрень і інші види головного болю, практикує індивідуальний підхід до кожного пацієнта, допомагаючи управляти мігренозними нападами, полегшуючи їх прояви.
 

Епілепсія та інші судоми

Це патологічні стани, що також лікують в неврології. Однією із причин виникнення судом є надмірна активність деяких ділянок мозку, що викликає неадекватне збудження нейронів. Воно може розповсюджуватись і провокувати скорочення м’язів, що викликають спонтанні рухи, відомі як судоми.
Епілепсія характеризується регулярними нападами судом, які можуть спровокувати будь-які фактори - світло, звук, стрес, алкоголь, тощо.
Напади судом закінчуються, як тільки нейрони мозку повертаються до нормальної активності. 

Невролог, що лікує судоми, зазвичай призначає препарати, які запобігають епілептичним нападам. В деяких складних випадках може бути застосована хірургічна корекція, стимуляція глибоких структур мозку або інші методи лікування. Для призначення ефективної терапії невропатолог обов’язково бере до уваги всі дані про кожного пацієнта, спирається на історію його хвороби - це запорука успішного лікування.

Паркінсонізм та рухові порушення

Паркінсонізм - це патологічний стан, який характеризується руховими і моторними порушеннями:

  • періодичним тремтінням голови або кінцівок
  • утрудненою моторикою
  • високим м’язовим тонусом

Немоторні порушення:

  • аносмія
  • гіпосмія
  • закрепи
  • депресія
  • тривога
  • болі в м'язах вздовж хребта
  • поведінкові порушення уві сні 

Паркінсонізм виникає на фоні загибелі клітин мозку, що призводить до зниження рівню дофаміну - нейромедіатору, який відповідає за регулювання різноманітних функцій в організмі, в тому числі рухових, когнітивних. Паркінсонізм з’являється і розвивається поступово і добре піддається терапії, можливе значне, навіть повне відновлення рухової активності.

Деменція та хвороба Альцгеймера

Деменція - це поступове погіршення когнітивних функцій людини. На відміну від хвороби Альцгеймера, не є самостійним захворюванням, а уявляє собою сукупність симптомів, спричинених різними факторами або хворобами.

Хвороба Альцгеймера - є однією із найпоширеніших причин виникнення деменції як її наслідку. Це прогресуюче нейродегенеративне захворювання, яке розпочинається зі змін в корі головного мозку та розповсюджується, приводячи до стійкої втрати пам’яті, особливо короткочасної.

На сьогоднішній день хворобу неможливо вилікувати, але її прогресування можна значно сповільнити. Лікар-невропатолог, що лікує таких хворих, призначає терапію з урахуванням індивідуального підходу до кожного пацієнта. Крім того, хворим з деменцією знадобиться  догляд з боку близьких, а невропатолог - це той, хто надасть їм в такій непростій ситуації підтримку та корисні рекомендації, складе план лікування та інше.

Розлади сну та інші порушення

Невропатолог - це лікар, який також лікує різноманітні розлади сну. До таких відносять:

  • безсоння
  • синдром обструктивного апное уві сні
  • рухові розлади уві сні, сомнамбулізм
  • нарколепсія, інші

Лікування може бути індивідуальним в кожному окремому випадку, лікар-невролог, що лікує ці розлади, підбирає терапію, виходячи з причин, які викликали ці стани. 

Діагностика неврологічних захворювань

З метою встановлення точної причини появи неврологічних розладів у пацієнта використовуються різноманітні методи і процедури. Діагностика зазвичай включає:

Клінічний огляд та анамнез

Лікар уважно вивчає медичну історію пацієнта, вислуховує скарги хворого, здійснює фізичний огляд. Також оцінює функціональний стан нервової системи, використовуючи спеціальні неврологічні тести, які можуть виявити патологію нервової системи: тест на координацію, рефлекси, сенсорність, тощо.

Лабораторні дослідження: кров, сеча, спинномозкова рідина

Деякі неврологічні захворювання супроводжуються змінами рівнів хімічних речовин, наявними запаленнями. Тому лікар-невропатолог, що лікує такі розлади, може призначити специфічні лабораторні дослідження рідин організму: крові, сечі, спинномозкової рідини.

Інструментальні методи: магнітно-резонансна томографія (МРТ),комп'ютерна томографія (КТ),електроенцефалографія (ЕЕГ), електронейроміографія (ЕНМГ)

Існує ряд неврологічних захворювань, які потребують більш детального обстеження структур мозку, інших частин нервової системи з метою виявлення аномалій. Для цього застосовують МРТКТ, ЕЕГ, тощо.

Методи лікування

Кожна неврологічна хвороба має свій специфічний план лікування. Призначаючи терапію, лікар-невропатолог враховує це і фізіологічні особливості та потреби кожного пацієнта. Тому у лікуванні неврологічних розладів існує абсолютно індивідуальний підхід в кожному окремому випадку.

Існуючі методи терапії неврологічних хвороб можна поділити таким чином:

  • фармакотерапія - ліки для зменшення болю, зниження ризику судом, покращення функцій нервової системи
  • фізіотерапія - масаж, фізична терапія, реабілітаційні процедури
  • хірургічне лікування - у випадках, коли необхідна хірургічна корекція порушень нервової системи

Коли потрібно звертатися до невролога?

  • якщо вас турбують неврологічні симптоми - головний біль, запаморочення, мурашки, втрата чутливості якихось ділянок тіла, проблеми з рухами, тремор
  • якщо ви маєте болі, які трапляються іноді або носять хронічний характер - головний біль, напади мігрені, болі в суглобах, спині, в кінцівках
  • якщо ви помічаєте проблеми з рухами і їх координацією, запаморочення
  • якщо присутня підозра на спадкове неврологічне захворювання
  • порушення сну, хронічна втома
  • неврози, депресії, неврастенії, погіршення пам'яті

У будь-якому випадку, у разі сумнівів щодо вашого неврологічного стану, слід звернутися за консультацією до спеціаліста, отримати фахову допомогу і рекомендації.

 

В новітньому медичному центрі UniClinic ведуть прийом досвідчені фахівці- неврологи:

Мєдвєдкова Світлана Олександрівна - лікарка вищої категорії, докторка медичних наук, членкиня кількох профільних асоціацій державного і міжнародного рівнів. Володіє найновітнішими методами допомоги неврологічним хворим.

Кравченко Наталія Володимирівна - лікарка вищої категорії, членкиня профільної асоціації державного рівня. Надає фахову допомогу неврологічним пацієнтам із застосуванням сучасних протоколів лікування.

Ковтун Анастасія Володимирівна - лікарка другої категорії. Допомагає пацієнтам з неврологічними розладами, практикує індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Застосовує сучасні методи терапії.

Як підготуватися до візиту до лікаря-невролога?

Готуючись до візиту невролога, треба, в першу черу, впорядкувати медичну історію, не забути додати результати всіх попередніх обстежень. Можна приготувати невеличкий план запитань, що вас турбують.

Якщо вас непокоїть стан вашої нервової системи - не відкладайте візит до лікаря. Вчасно розпочате лікування дає кращі результати.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!