МРТ-колонографія або колоноскопія: що ефективніше?

МРТ-колонографія або колоноскопія: що ефективніше?

02.10.2024

МРТ-колонографія

Магнітно-резонансна томографія або МРТ-колонографія - це неінвазивний діагностичний метод обстеження, який дозволяє отримати зображення структур і органів черевної порожнини - кишківника і навколишніх тканин. Використовується для оцінки патологій товстого кишківника, його стінок, які складно діагностувати за допомогою інших методів дослідження - рентгенографії, УЗД тощо. Інша назва цього обстеження - віртуальна колоноскопія, яка може бути застосована замість традиційної.

Що показує МРТ-колонографія?

Для покращення якості зображення, посилення деталізації структур, що обстежуються, МРТ-колонографія зазвичай відбувається з використанням контрастної речовини. Дослідження може виявити:

  • ознаки запального процесу - набряки, потовщення стінок кишок тощо
  • абсцеси (гнійні утворення) і фістули (патологічні канали) - наслідки запалення і інфекції
  • наявність і ступінь стриктур (звужень) і обструкцій (непрохідності)
  • порушення кровообігу - тромбози, судинні аномалії, джерела можливої кровотечі
  • новоутворення в стінках кишківника або прилеглих структурах і органах, ступінь розповсюдження пухлинного процесу

Опис результатів МРТ-досліджень в UniClinic здійснюється досвідченими фахівцями з діагностики:

Власенко Олександр Григорович - лікар-рентгенолог вищої категорії, спеціалізується на проведенні і описі результатів досліджень за допомогою КТ і МРТ. Лікар Власенко входив до складу команди лікарів, які першими в Україні освоїли і почали використовувати віртуальну колоноскопію як метод діагностики. Олександр Григорович успішно застосовує в повсякденній практиці свої унікальні знання в цій сфері.

Зоренко Василь Володимирович - лікар-рентгенолог вищої категорії, що спеціалізується на магнітно-резонансній томографії. Лікар Зоренко має надзвичайний досвід в МРТ-діагностиці, до його компетенцій входить весь спектр цього виду обстеження. В своїй роботі керується сучасними методиками і протоколами, визнаними світовою медициною.

Підготовка до МРТ-колонографії

Для отримання якісного результату обстеження до процедури слід підготуватися, при цьому необхідно керуватися інструкцією і рекомендаціями лікаря. Зазвичай до підготовчих заходів відносять:

  • Дотримання дієти - за 1-2 доби до МРТ виключити з раціону продукти, що викликають газоутворення. Процедура проводиться натщесерце, допускається вживання невеликої кількості негазованої води.
  • Очищення кишківника - для якісної МРТ-колонографії, як і у випадку традиційної колоноскопії, проводиться ретельне очищення кишківника за допомогою спеціальних проносних засобів. 
  • Консультація з лікарем - необхідно повідомити лікаря про наявність можливих хронічних захворювань, узгодити з ним прийом постійних ліків. У разі застосування контрастної речовини під час процедури слід виключити можливість алергічної реакції.
  • Безпосередньо перед обстеженням - позбутися всіх металевих аксесуарів, електронних пристроїв, які можуть вплинути на магнітне поле томографа.

Колоноскопія

Колоноскопія - це медична процедура, що здійснюється з діагностичною і лікувальною метою і дозволяє дослідити внутрішню поверхню товстого кишківника і, зокрема, прямої кишки за допомогою спеціального інструмента - ендоскопа. Його трубка, забезпечена відеокамерою і системою освітлення, вводиться в пряму кишку пацієнта, зображення тканин епітелію кишківника виводиться на монітор.

Колоноскопія, яка зазвичай проводиться під наркозом, надає можливість лікарю не тільки детально обстежити стан товстого кишківника, але й, за потреби, здійснити деякі маніпуляції - видалення поліпів, взяття біоптату для подальшого гістологічного дослідження тощо.

Що показує колоноскопія?

Колоноскопія є надзвичайно інформативною процедурою, яка дозволяє діагностувати захворювання кишківника на ранніх стадіях, не допускаючи їх розвитку. За допомогою цього дослідження можливо виявити:

  • поліпи - їх видалення під час проведення колоноскопії під наркозом є надійним методом профілактики онкозахворювання кишківника
  • пухлини - різних розмірів і природи - ранній початок лікування неопластичного процесу є запорукою успішної терапії
  • стриктури - звуження просвіту кишківника, викликане рубцюванням після запалення або пухлинним процесом, у разі виявлення визначається подальша терапія
  • дивертикули - невеликі випинання на стінках кишківника, що можуть запалюватись, викликаючи захворювання диверкуліт
  • джерело кровотечі - визначення навіть невеликих вогнищ кровотечі, їх лікування можуть бути визначальними для здоров’я пацієнта
  • запалення - специфічні запальні захворювання кишківника - хвороба Крона, виразковий коліт викликають появу виразок та ерозій на слизовій оболонці 
  • внутрішній геморой - виявлення збільшених гемороїдальних вузлів, яким необхідне лікування
  • ознаки інфекції та ішемії - призводять до запалення кишківника, виявлення його причини дозволяє застосувати відповідне лікуваня

Ефективність проведення колоноскопії, зважаючи на інвазивність процедури, багато в чому залежить від досвіду і майстерності лікаря, що її здійснює.

Саме такі спеціалісти проводять ендоскопічні процедури в новітньому медичному центрі UniClinic. Серед них:

Колісник Ігор Олександрович- лікар-хірург вищої категорії, лікар-ендоскопіст, основний напрямок роботи якого - здійснення хірургічних маніпуляцій під час ендоскопічних процедур. Лікар проводить гастро- і колоноскопію, професійно трактує результати обстеження. Ігор Олександрович постійно підвищує рівень своїх професійних знань і навичок, втілює в повсякденну практику найсучасніші рекомендації і хірургічні техніки світової медицини.

Білай Андрій Іванович - лікар-ендоскопіст, хірург-онколог, кандидат медичних наук, член профільних асоціацій європейського рівня. Здійснює діагностичну і оперативну ендоскопію, проводить поліпектомію ШКТ. Практикує ендоскопічне видалення новоутворень товстого кишківника і шлунку, в тому числі із застосуванням передових методик EMR та ESD. Як лікар-онколог, призначає хіміотерапію, забезпечує фаховий супровід лікування онкохворих.

Підготовка до колоноскопії

Успішність проведення процедури колоноскопії потребує відповідальної підготовки з боку пацієнта:

  • Попередня консультація з лікарем - на ній обговорюються супутні хронічні захворювання пацієнта, узгоджується прийом постійних ліків, з’ясовується можливість виникнення алергічної реакції на анестезію, інше.
  • Дотримання спеціальної дієти - за 3-5 днів до процедури із раціону слід виключити продукти, що містять клітковину: сирі овочі, фрукти, насіння, горіхи, зернові тощо. За 24 години до колоноскопії рекомендована рідка дієта: бульйони, чай, прозорі соки без м’якоті.
  • Очищення кишківника - прийом спеціальних проносних препаратів згідно рекомендацій, наданих лікарем. Одночасно вживається велика кількість рідини для запобігання зневодненню і покращенню очищення кишківника.
  • В день процедури - колоноскопія проводиться натщесерце, невелика кількість рідини з дозволу лікаря може вживатися за кілька годин до початку обстеження.

Плюси та мінуси МРТ-колонографії та колоноскопії

Кожен із методів обстеження кишківника має свої переваги і недоліки, вибір між ними залежить від індивідуальної медичної ситуації і фізіологічних особливостей організму пацієнта.

МРТ-колонографію іноді називають “колоноскопією без наркозу”, що підкреслює її основні переваги:

  • неінвазивність - відсутність прямого втручання в організм, що зменшує дискомфорт для пацієнта і знижує ризик виникнення ускладнень від процедури
  • безпечність - МРТ не використовує іонізуючого опромінення, що важливо у разі необхідності повторних обстежень
  • візуалізація навколишніх тканин - під час процедури лікар може дослідити не тільки слизову кишківника, але й прилеглих органів і структур, що є важливим для комплексної оцінки стану пацієнта  

Діагностичний центр нового багатопрофільного медичного центру UniClinic має в своєму розпорядженні ультрасучасну сканер-систему MAGNETOM Amira німецького бренду Siemens, завдяки якій здійснюються надточні МРТ-дослідження органів черевної порожнини з контрастом і без.

Порівняно із колоноскопією МРТ має і деякі недоліки:

  • менша деталізація огляду - процедура не дозволяє настільки ж докладно розглянути слизову, помітити дрібні поліпи і поверхневі зміни кишківника
  • відсутність можливості застосування лікувальних маніпуляцій - МРТ є виключно діагностичною процедурою
  • наявність відповідного обладнання - якість обстеження багато в чому залежить від досконалості апарату, що здійснює МРТ 

Не дивлячись на інвазивність і складність підготовки до процедури, традиційна колоноскопія має низку переваг перед МРТ-колонографією:

  • детальна візуалізація - дозволяє виявити найдрібніші патологічні зміни на поверхні слизової товстого кишківника під час огляду
  • лікувальні можливості - безпосередній доступ до виявлених патологій дозволяє лікарю застосувати терапевтичні маніпуляції уже під час діагностики: видалення поліпів, зупинка невеликих кровотеч тощо
  • проведення біопсії - можливість взяття біоптату для подальшої лабораторної діагностики безпосередньо під час огляду кишківника 

Спеціалістами UniClinic з урахуванням статі і віку пацієнтів, можливих ризиків виникнення серйозних захворювань, з метою їх виявлення на ранніх стадіях, розроблено фахові скрінінгові чек-апи. До їх складу входить і відеоколоноскопія, яка рекомендована і чоловікам, і жінкам у якості профілактичного обстеження кишківника починаючи з 40 років. 

 

Також, можливо пройти колоноскопію окремо від усіх інших досліджень. Обстеження здійснюється за допомогою надсучасної гастро-дуодено-колоновідеоскопічної системи ELUXEO 760 японського бренду FUJINON, яка надає безліч переваг лікарю і пацієнту під час процедури.

До недоліків колоноскопії можна віднести:

  • інвазивність процедури - колоноскопія може викликати деякий дискомфорт, існують також ризики ускладнень (перфорація стінки кишківника, кровотеча)
  • необхідність анестезії - в більшості випадків процедура проводиться із застосуванням анестезуючих препаратів або седації 

Таким чином, який метод дослідження кишківника обрати, залежить від кожної конкретної медичної ситуації і цілей дослідження. Головне - не відкладати обстеження, навіть у відсутності насторожуючих симптомів.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic