Велоергометрія в діагностиці хвороб серця

Велоергометрія в діагностиці хвороб серця

02.05.2024

Велоергометрія - це діагностичне електрографічне дослідження роботи серця і коронарних судин, яке відбувається під час фізичного навантаження. Проводиться за допомогою спеціального велоергометра, що дозволяє поступово збільшувати напруження пацієнта, що крутить педалі, під час чого фіксуються покази роботи його серцево-судинної системи. 

За допомогою велоергометрії діагностуються приховані серцево-судинні захворювання, які не вдається виявити звичайною ЕКГ: аритмія, стенокардія, серцева недостатність.

Принципи проведення навантажень на велоергометрі

Під час обстеження спеціалісти дотримуються принципів навантажень, що забезпечують ефективне та безпечне проведення процедури:

  • Поступове їх збільшення, що дозволяє діагностувати можливі відхилення в роботі серця і коронарних судин на фоні зростання фізичних зусиль пацієнта.
  • Одночасно здійснюється моніторинг показників функціонування серцево-судинної системи: серцевий ритм, артеріальний тиск.
  • Під час проведення велоергометрії, пацієнта просять озвучувати свої відчуття (наприклад - біль в грудях, задишка) для оцінки реакції серцево-судинної системи на фізичні навантаження.
  • Також, велоергометрія може надати додаткову інформацію про стан здоров’я пацієнта, методика проведення процедури дозволяє фіксувати його функціональні параметри. Це такі показники, як максимальне споживання кисню (VO2max),аеробна потужність, час до втоми.

Оцінка показників фізичного навантаження

Зібрані під час проведення процедури дані аналізуються з метою оцінки функціонального стану серцево-судинної системи. Порівняння показників в спокої та під час навантаження, що зростає, надає лікарю інформацію, яку неможливо зібрати під час стандартної ЕКГ. Аналізуються такі показники:

  • частота серцевих скорочень
  • артеріальний тиск
  • електрокардіограма
  • час до втоми
  • витрата кисню, або аеробна потужність

Їх оцінка допомагає в діагностуванні серцево-судинних захворювань.

Використання велоергометрії для визначення функціонального стану серця

З метою фахової оцінки функціонального стану серцево-судинної системи пацієнта велоергометрію призначає кардіолог.

В сучасному медичному центрі UniClinic прийом ведуть досвідчені лікарі-кардіологи:
Назарова Інна Леонідівна, лікарка-кардіологиня вищої категорії. Здійснює консультативний прийом дорослих пацієнтів, призначає обстеження для встановлення точного діагнозу, здійснює супровід хронічних хворих. Як членкиня Української Асоціації кардіологів, володіє новітніми протоколами допомоги хворим, активно впроваджує їх в свою повсякденну практику. 
Маючи значний досвід роботи в своїй спеціальності, не перестає постійно підвищувати свій фаховий рівень, беручи активну участь в профільних заходах державного і європейського рівнів.

Лісова Оксана Олександрівна, лікарка-кардіологиня вищої категорії. Досвідчений спеціаліст, має науковий ступінь. Спеціалізується на діагностиці та лікуванні серцево-судинних захворювань. Регулярно навчається, поглиблює свої професійні знання, що дозволяє Оксані Олександрівні практикувати сучасні підходи в призначенні ефективної терапії кардіологічним хворим. 

Діагностика коронарної хвороби: виявлення ішемії міокарда

Велоергометрія може бути застосована в комплексі діагностичних процедур для підтвердження ішемії міокарда, тому що методика її проведення передбачає фізичні навантаження. Ішемічна хвороба серця виявляє себе саме під час збільшення напруги організму, коли серце починає працювати інтенсивніше і потребує більшого притоку крові.   

В UniClinic працює Торія Раміні Гіглаєвич, серцево-судинний хірург, інтервенційний кардіолог. Один із небагатьох спеціалістів в Україні, що здійснює унікальні малоінвазивні операції з метою діагностики і лікування серцево-судинних патологій. Представляючи нашу країну на світовому рівні, регулярно демонструє практичні методики хірургічної допомоги кардіологічним хворим на європейських і американських профільних конференціях. Має вражаючий досвід проведення коронарографій і стентування судин будь-якої складності. Здійснює амбулаторний прийом хворих на стенокардію, ішемічну хворобу серця, надає консультації як ендоваскулярний хірург.

Оцінка функціональної здатності серцево-судинної системи

Порівняльний аналіз показників пацієнта до початку процедури та протягом навантажень, що збільшуються, дозволяє лікарю провести оцінку відповідної реакції серцево-судинної системи. Наприклад, контрольний графік ЕКГ може свідчити про ішемічні зміни та вказувати на ішемічну хворобу серця. 
Аналіз результатів велоергометрії допомагає лікарю розробляти подальші рекомендації щодо додаткових обстежень і дієвої терапії.

Визначення ефективності лікування та реабілітаційних заходів

Велоергометрія - це також метод контролю ефективності призначеного лікування. В такому разі процедура проводиться на фоні запровадженої терапії та дає можливість лікарю вчасно її зкоригувати або змінити тактику на більш дієву.

Індикації для проведення велоергометрії

Діагностика скарг на біль у серці

Більшість проблем в роботі серця можливо виявити за допомогою звичайної ЕКГ. Велоергометрія може бути призначена в комплексі з іншими діагностичними процедурами, якщо пацієнт скаржиться на болі в області серця на фоні нормальної кардіограми. 
Також, у разі наявності ознак стенокардії або ішемічної хвороби серця, які неможливо підтвердити стандартними методами обстеження, кардіолог може звернутися до цієї процедури для остаточного діагнозу.

Перевірка функціонального стану серця перед навантаженням або спортивною активністю

Велоергометрію також проводять людям, професійна діяльність яких пов’язана із фізичними навантаженнями у якості профілактичного обстеження. Це такі групи як: водолази, космонавти, пілоти, а також професійні водії.
Крім того, періодичні обстеження, які включають велоергометрію, обов’язкові для професійних спортсменів, альпіністів, тощо. 

Спеціалістами UniClinic розроблений спеціальний спортивний чек-ап “Uni-Спорт”для оцінки стану організму людей, що ведуть активний спосіб життя і займаються спортом, до складу якого обов'язково входить тестування на велоергометрі. 

Оцінка стану серцево-судинної системи у пацієнтів після інфаркту міокарда або інших серцевих захворювань

Велоергометрія може бути інформативною процедурою для аналізу функціонального стану серцево-судинної системи пацієнта після перенесеного інфаркту міокарда. Лікар може оцінити ступінь ураження серця хворого, призначити ефективну медикаментозну корекцію.
Також, у разі наявності у пацієнта стенокардії, атеросклерозу коронарних судин, ішемічної хвороби серця, на підставі аналізу результатів велоергометрії лікар надає дієві рекомендації щодо контролю фізичних навантажень.

Підготовка до велоергометрії та проведення процедури

Підготовка пацієнта до тестування: збір анамнезу, фізичне обстеження

Перед проведенням велоергометрії лікар проводить фізичне обстеження пацієнта: 

  • вимірює артеріальний тиск, пульс
  • фіксує антропологічні параметри - зріст, вага, індекс маси тіла
  • проводить огляд для оцінки стану серця, легенів

Також збирається анамнез: медична історія пацієнта і його сім’ї, дані про симптоми, що свідчать про можливі відхилення в роботі серця. 
Це робиться для підготовки плану безпечного для пацієнта тестування.

Проведення велоергометрії: навантаження на велоергометрі, моніторинг показників серцево-судинної системи

Велоергометрія - це неінвазивна процедура обстеження з простою і зрозумілою методикою її проведення.

  • Перед початком тесту готується обладнання - згідно рекомендацій лікаря, встановлюється початковий рівень навантаження.
  • Безпосереднє тестування. Пацієнт виконує вправу на велоергометрі, інтенсивність навантажень поступово збільшується.
  • Під час тесту і деякий час після закінчення виконання вправи, проводиться моніторинг і фіксування показників пацієнта, його симптомів.

Переваги та обмеження велоергометрії

Переваги: невисока інвазивність, можливість оцінки функціонального стану серця за умови фізичного навантаження

Велоергометрія - це неінвазивне, тим не менш інформативне обстеження, яке дає можливість кардіологу провести якісну оцінку функціонального стану серцево-судинної системи пацієнта за умови фізичного навантаження.
Також до переваг цього тесту можна віднести доступність велоергометрії, невисоку ціну процедури.

Обмеження: неможливість проведення у пацієнтів з важкими порушеннями рухової активності або іншими медичними обмеженнями

Процедура має обмеження для призначення:

  • низький артеріальний тиск пацієнта, схильність до втрати свідомості
  • серйозні психічні розлади
  • гострі хвороби серця - інфаркт міокарда, міокардит, перикардит
  • важкі системні патології - печінкова, ниркова недостатності, тощо
  • наявність аневризми, тромбоемболії легеневої артерії

У разі важких порушень рухової активності, які призводять до неможливості виконання тестової вправи на велоергометрі, процедура також не може бути призначена. 
Велоергометрія має обмеження за віком: тест не проводиться пацієнтам молодшим за 17 і старшим за 70 років.

Велоергометрія - це неінвазивний метод функціональної діагностики стану серця і коронарних судин, інформативний та доступний.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!