Холтерівське моніторування: добовий контроль серця ЕКГ

Холтерівське моніторування: добовий контроль серця ЕКГ

22.05.2024

Що таке холтерівське моніторування ЕКГ?

Під час своєї роботи людське серце продукує різноманітні електричні сигнали, які можуть бути використані лікарями для оцінки його стану. Для цього проводиться електрокардіографія (ЕКГ) - діагностична процедура, під час якої відбувається запис електричних сигналів, що генерує серце. 

Результат відображається в електрокардіограмі - графіку, який демонструє різні фази серцевого ритму. Завдяки ЕКГ лікарі можуть оцінити загальний функціональний стан серця, виявити аномалії в його роботі. 

 

Для більш коректного і інформативного дослідження проводять добовий моніторинг ЕКГ. Принцип цієї процедури зрозумілий із його назви - електрична активність серця вивчається протягом доби під час щоденних справ і відпочинку пацієнта. Для запису даних використовується невеликий пристрій - холтер, який супроводжує людину протягом всього обстеження.

Таким чином, холтерівське моніторування ЕКГ (ХМ ЕКГ) - це процедура, яка дозволяє проводити електрокардіографію протягом тривалого часу (24, іноді 48 годин).

Показання для проведення холтерівського моніторування

Проведення холтерівського моніторингу призначається лікарем-кардіологом у разі:

  • порушень серцевого ритму
  • частих змін рівню артеріального тиску (добовий моніторинг АТ)
  • слабкості, запамороченні, втомі при відсутності фізичних навантажень
  • задишці, треморі, пітливості тощо

В новітньому медичному центрі UniClinic ведуть амбулаторний прийом досвідчені лікарі-кардіологи:

Лікарка-кардіологиня вищої категорії, членкиня державних і міжнародних профільних асоціацій Назарова Інна Леонідівна. В своїй повсякденній практиці лікарка користується сучасними протоколами лікування кардіологічних хворих. Постійно підвищує свій фаховий рівень, приймаючи участь в спеціалізованих заходах - конференціях, семінарах. 

 

Лікарка-кардіологиня вищої категорії Лісова Оксана Олександрівна. Науковиця, має вчений ступінь, лікарка постійно поглиблює свої професійні знання, які запроваджує в свою повсякденну практику у вигляді сучасних дієвих методик допомоги кардіологічним хворим. 

Крім того, за допомогою холтеру, лікар може дослідити ЕКГ хворих на ішемічну хворобу серця, серцеву недостатність, оцінити ефективність призначеної терапії, проаналізувати роботу електрокардіостимулятора. 

 

Холтерівське моніторування також використовується для уточнення діагнозу або у випадках, коли у хворого характерні “серцеві” скарги не підтверджуються звичайною ЕКГ і УЗД серця.

У лікаря може виникнути потреба провести холтерівське моніторування артеріального тиску. Принцип процедури той же - протягом доби, на фоні звичайного ритму життя, у пацієнта через невеликі проміжки часу відбувається вимірювання АТ.
Результати дослідження забезпечать лікаря вичерпною інформацією про реакцію серцево-судинної системи людини на фізичні і емоційні навантаження, що відбувається з нею під час відпочинку, сну. 

Як проводиться холтерівське моніторування?

Процедура зрозуміла і проста. Лікар або медсестра прикріплює на шкірний покрив в області серця пацієнта електроди, які з’єднуються з холтер монітором. Сам пристрій фіксується на поясі.
Під час моніторингу АТ на передпліччі пацієнта закріплюється манжета, схожа на ту, за допомогою якої зазвичай вимірюють тиск. Холтер фіксується безпосередньо на манжеті або ж на поясі.

Протягом денної активності пацієнт веде щоденник, в який записує свої дії із зазначенням часу. Під час нічного відпочинку пристрій також веде запис ЕКГ/АТ.

Після закінчення доби медик звільняє пацієнта від електродів, манжети і монітору, далі проводиться порівняльний аналіз даних, що показує холтер з щоденником пацієнта.

 

Розшифровку і аналіз отриманих даних в Клініці майбутнього UniClinic проводить досвідчена лікарка функціональної діагностики Куцерова Ольга Єгорівна. Вона досконало володіє методами дослідження функцій внутрішніх органів дорослих і дітей за допомогою сучасних технологій і способів діагностики. Працює ретельно і уважно, враховуючи вік і фізіологічні особливості кожного пацієнта в результатах аналізу даних. 

Підготовка до холтерівського моніторування

Перед проведенням процедури пацієнту слід обговорити з лікарем прийом своїх звичайних ліків, які можуть вплинути на результати дослідження, отримати від нього інструкції щодо правил проведення моніторингу. Варто уникати використання будь-яких косметичних засобів на ділянці шкіри, де будуть кріпитися електроди.

Чим холтерівське моніторування відрізняється від електрокардіографії

Недоліком електрокардіографії є надто короткий час діагностики, адже не всі патології можуть виявити себе саме в цей момент.
Холтерівський моніторинг - це можливість відслідкувати функціональний стан серцево-судинної системи протягом доби: під час фізичних навантажень, відпочинку, сну. Таким чином можна виявити аритмії, екстрасистоли, приховані аномалії, проаналізувати варіабельність (стійкість до навантажень) серцево-судинної системи, оцінити дієвість призначеної терапії.

Які переваги та обмеження холтерівського моніторування?

Холтерівське моніторування - це неінвазивна інформативна діагностична процедура, доступна за своєю ціною і проста у виконанні.
Вона має незаперечні переваги:

  • за допомогою моніторування ЕКГ виявляються аритмії і аномалії, які неможливо діагностувати іншим чином
  • пацієнт веде свій звичайний спосіб життя, що дозволяє отримати більш достовірні дані про стан його серцево-судинної системи

Обмеження при цьому незначні:

  • деякі незручності носіння монітору (під час занять спортом або сну)
  • необхідність вести щоденник подій і симптомів

Правила та умови під час проведення обстеження

Під час холтерівського моніторування слід дотримуватися звичайного розпорядку доби, намагатися не хвилюватися і уникати надмірних фізичних навантажень. І не забувати ретельно вести щоденник - від нього будуть залежати майбутні призначення лікаря. 

Як аналізуються результати холтерівського моніторування?

Результати, зібрані під час процедури, розшифровуються за допомогою спеціального програмного забезпечення. Лікар аналізує отриману інформацію, порівнюючи її зі щоденником пацієнта та робить заключення. Далі вже лікуючий складає терапевтичний план з точним урахуванням потреб і особливостей серцево-судинної системи пацієнта.

Знижка 3% назавжди!
для тих, хто приєднався
до боту UniClinic