Міокардит: сучасні методи лікування запального захворювання серця
Що таке міокардит
Міокардит - це запалення серцевого м’яза (міокарда),який виникає внаслідок інфекційних, імунних або токсичних факторів. Патологія розвивається в будь-якому віці, вражає м’язові волокна, що може порушити нормальну роботу серця.
Види міокардиту. Причини виникнення міокардиту.
Існує кілька видів міокардиту, які розрізняють за клінікою і причинами, які його викликали.
- інфекційний - спричинений вірусами (аденовірусами, інше),бактеріями (стрептококами, стафілококами),грибками і паразитами - це найпоширеніша форма запалення міокарду
- токсичний - викликаний шкідливими речовинами (алкоголем, наркотиками, деякими медикаментами тощо)
- аутоімунний - спровокований патологічною реакцією імунної системи, яка помилково атакує тканини серця, може виникнути на фоні ревматичних захворювань (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, інше)
- ідіопатичний - міокардит, викликаний невідомою причиною, діагноз встановлюється після виключення інших провокуючих факторів
- перипортальний - спричинений вагітністю, виникає в третьому її триместрі і продовжується після пологів
Особливими формами міокардиту за гістологічними ознаками є його рідкісні види - гігантоклітинний і еозинофільний.
Класифікація міокардиту в залежності від перебігу
Крім причин, які викликають запальні захворювання серця, для класифікації їх різновидів беруть також перебіг захворювання. За цим критерієм розрізняють наступні його види:
- гострий - розвивається раптово, супроводжується вираженими симптомами, часто потребує невідкладної медичної допомоги, триває біля 4 тижнів
- підгострий - характеризується хвилеподібним перебігом, означеним гострим початком, надалі ознаки захворювання слабшають, продовжується від 1 до 3 місяців
- хронічний - виникає через недоліковану гостру форму або є наслідком аутоімунного міокардиту, відрізняється тривалим запаленням, може тривати місяцями і навіть роками
Також існує класифікація за ступенем тяжкості перебігу захворювання:
- легкий - відрізняється слабкими симптомами і стабільним станом пацієнта
- середньої тяжкості - супроводжується помітними проявами, але стан хворого не є критичним
- тяжкий - характеризується важким станом пацієнта, який потребує інтенсивної терапії
Існуюча класифікація допомагає лікарям передбачати можливий перебіг захворювання і визначити найбільш ефективну стратегію його лікування.
Симптоми міокардиту
Міокардит може мати різноманітні симптоми, в залежності від його виду і тяжкості перебігу. Найчастіше захворювання супроводжують:
- біль у грудях, який посилюється при фізичних навантаженнях
- задишка, відчуття нестачі повітря, навіть у стані спокою
- підвищена стомлюваність, слабкість
- нерегулярне або прискорене серцебиття
- набряки нижніх кінцівок
- лихоманка або інші ознаки інфекції (у разі інфекційної, зокрема вірусної форми захворювання)
Ці прояви мають стати приводом звернення до спеціаліста - лікаря-кардіолога. Вчасно розпочата терапія попередить розвиток ускладнень і перехід в хронічну форму захворювання.
В багатопрофільному медичному закладі UniClinic здійснюють прийом пацієнтів досвідчені лікарі-кардіологи:
Назарова Інна Леонідівна - лікарка-кардіолог вищої категорії, досвід в діагностиці і лікуванні серцевих захворювань складає більш, ніж 20 років. Інна Леонідівна постійно вдосконалює свої професійні знання, приймає участь в фахових заходах державного і європейського рівнів. В своїй медичній практиці керується сучасними протоколами лікування кардіопатологій. Також займає посаду Заступника медичного директора UniClinic.
Лісова Оксана Олександрівна - лікарка-кардіолог вищої категорії, кандидатка медичних наук, досвід якої в кардіології складає більше 20 років. Спеціалізується на діагностиці і лікуванні серцево-судинних захворювань, некоронарогенних хворобах серця, серцевій недостатності. Оксана Олександрівна регулярно підвищує свій фаховий рівень, впроваджує в повсякденну практику новітні протоколи допомоги пацієнтам.
Мирошнікова Тетяна Володимирівна - лікарка-кардіолог, основний напрямок роботи якої - діагностика, лікування і профілактика захворювань серця і судин. Тетяна Володимирівна постійно поглиблює професійні знання, використовує в своїй практиці сучасні протоколи діагностики і лікування кардіо-судинних захворювань від європейських і американських медичних товариств.
Наслідки й ускладнення міокардиту
В більшості випадків міокардит має сприятливий прогноз на одужання у разі своєчасного початку лікування. Не варто ігнорувати прояви захворювання, адже важкі або не діагностовані випадки запалення міокарду можуть призвести до хронічної серцевої недостатності, кардіоміопатії або раптової смерті від серцевого нападу.
Діагностика міокардиту
Лікар-кардіолог вислуховує скарги хворого, вивчає анамнез, аналізує результати попередніх обстежень.
У разі підозри на запалення м’язу серця, про що свідчать характерні симптоми, лікар проводить фізикальний огляд хворого, вимірює артеріальний тиск (АТ), частоту серцевих скорочень (ЧСС).
Для підтвердження міокардиту призначається інструментальна діагностика:
- електрокардіографія (ЕКГ) - оцінка електричної активності серцевого м’яза - при міокардиті електрокардіограма має характерні ознаки
- ехокардіографія (УЗД серця) - аналіз структури серцевого м’язу і оцінка його функції
- МРТ серця - дослідження, яке може дати детальне зображення пошкоджень серцевого м’язу
Крім того, лікарем призначаються лабораторні аналізи крові для виявлення запальних або інфекційних процесів в організмі пацієнта.
Лікування міокардиту
Керуючись результатами діагностичних заходів, орієнтуючись на виявлену причину, що викликала міокардит, та ступінь тяжкості захворювання, фахівець розробляє стратегію дієвого лікування.
Медикаментозна терапія може включати:
- противірусні, антибактеріальні, протигрибкові та протипаразитарні засоби відповідно інфекційної природи запалення серця
- протизапальні ліки для усунення запалення - нестероїдні протизапальні препарати, в важких випадках можуть бути призначені глюкокортикоїди
- цитостатики при аутоімунній формі міокардиту
Також застосовується симптоматична терапія, що полегшує прояви серцевої недостатності, що виникла внаслідок захворювання:
- діуретики (знижують навантаження на серце)
- бета-блокатори (зменшують ЧСС, розвантажуючи серцевий м’яз)
- інгібітори АПФ (покращують скоротливу здатність серця)
- антиаритмічні препарати (відновлюють нормальний ритм)
- серцеві глікозиди (посилюють роботу серця)
Профілактика міокардиту
Профілактика захворювання направлена на зниження розвитку інфекцій та зміцнення імунної системи для запобігання запалення серцевого м'яза. До профілактичних заходів відносять:
- зміцнення імунітету
- відмова від шкідливих звичок
- попередження інфекцій
- контроль за вживанням ліків, особливо тривалим
- своєчасне звернення до лікаря у разі появи ознак захворювання
- контроль стану серця у разі аутоімунних захворювань
Поширені питання
Що не можна при міокардиті?
Захворювання потребує деяких обмежень. Це попередить ускладнення і буде сприяти відновленню серцевого м’яза. Хворому рекомендовано уникати:
- надмірного вживання солі і рідини
- жирної важкої їжі
- вживання алкоголю, паління
- безконтрольного прийому ліків
- інтенсивних фізичних навантажень
- перегріву і переохолодження тіла
- стресу і нервового напруження
Лікарем можуть бути поступово зняті деякі обмеження після стабілізації стану пацієнта.
Важливо дотримуватись рекомендованих заходів профілактики захворювання. У разі перших ознак міокардиту, необхідно як скоріше звернутися до лікаря і вчасно розпочати необхідну терапію. В цьому разі патологія добре піддається лікуванню, і здоров’я вашого серця буде відновлене.