Нетримання сечі у жінок: причини та особливості лікування
Що таке нетримання сечі
Нетримання сечі - це мимовільне несвідоме підтікання сечі, яке неможливо контролювати. Внаслідок анатомічних і фізіологічних особливостей жіночого організму, саме жінки частіше страждають на цю патологію, особливо з віком, на фоні гормональних змін та після пологів.
Причини виникнення нетримання сечі у жінок
Є кілька основних причин, які зумовлюють цю патологію у жінок:
- Втрата еластичності м’язів тазового дна, сфінктера уретри. Це може статися через вагітність, особливо багатоплідну, після пологів, переважно стрімких або, навпаки, занадто затяжних, що призводить до розтягнення м’язово-зв’язувального апарату малого тазу. В більшості випадків його еластичність відновлюється протягом деякого часу, проте іноді нетримання сечі у жінок після пологів може турбувати роками.
- Зниження еластичності м’язів малого тазу відбувається і з віком - цим пояснюється нетримання сечі у літніх жінок, старших за 50-60 років. В період менопаузи через гормональну перебудову організму слизові оболонки, м’язи і зв’язки тоншають, що призводить до ускладнення контролю сечовипускання.
- Наявність деяких хронічних захворювань або їх наслідків можуть призводити до втрати можливості контролювати акт сечовипускання:
- вроджені анатомічні аномалії
- інфекційно-запальні патології сечовивідних шляхів, синдром гіперактивного сечового міхура
- перенесені травми хребта і органів малого тазу, їх опущення
- цукровий діабет, зайва вага
- пухлинні процеси в малому тазу, перенесені хірургічні втручання.
- Порушення роботи нервових центрів, що мають контролювати процес сечовипускання. Причиною такого розладу можуть стати неврологічні захворювання - перенесений інсульт, розсіяний склероз, хвороба Паркінсона.
Ризик появи нетримання сечі підвищується у разі:
- малорухливого способу життя або навпаки - надмірних фізичних навантажень
- значних психоемоційних травм
- шкідливих звичок - зловживання алкоголем.
Основні симптоми нетримання сечі у жінок. Види нетримання.
Патологія має три основні види:
Стресове нетримання сечі у жінок
Це найпоширеніший вид, нетримання виникає при напрузі - кашлі, чханні, сміху, фізичному навантаженні. Зумовлений ослабленням м’язів тазового дна або уретрального сфінктера, що викликає недостатність замикального механізму.
Ургентне (імперативне, невідкладне) нетримання сечі у жінок
Мимовільному сечовипусканню при цьому виді патології передує раптовий нестерпний позив. Це може статися без фізичної напруги, будь-де і в будь-який час. Найчастіше такий розлад викликають інфекції сечовивідної системи, гіперактивний сечовий міхур, неврологічні розлади.
Змішане нетримання сечі
Цей вид поєднує стресове і ургентне нетримання.
Також, дорослі жінки можуть страждати на енурез, який характеризується неконтрольованою повною втратою сечі уві сні.
Нічне нетримання сечі у жінок
Мимовільне повне сечовипускання під час сну. Таке нетримання сечі частіше спостерігається у дітей, але може траплятися і у дорослих, в тому числі у жінок, особливо похилого віку. Енурез у жінок може бути як нічним, так і денним Пояснюється фізіологічними, анатомічними і психологічними факторами, у дорослих потребує обов’язкової медичної оцінки і відповідного лікування.
Діагностика нетримання сечі у жінок
Статистика свідчить, що біля третини всіх жінок середнього і похилого віку страждають на нетримання сечі. Часто ця патологія супроводжується психоемоційними порушеннями - пригніченістю, самоізоляцією, небажанням визнати проблему. До такого стану призводить почуття невпевненості в тому, що їх захворювання можливо вилікувати.
Але сучасна медицина має дієві засоби і знає, чим ефективно лікувати нетримання сечі у жінок. Перш за все - потрібно звернутися до спеціаліста, лікаря-уролога.
В мультифункціональному медичному закладі UniClinic прийом пацієнтів з розладами сечовипускання здійснює Маслєнніков Володимир Володимирович - лікар-уролог вищої категорії, член профільної української асоціації. Основний напрямок роботи доктора Маслєннікова - діагностика і лікування гострих і хронічних захворювань сечостатевої системи у чоловіків і жінок, в тому числі нетримання сечі. Володимир Володимирович практикує застосування малоінвазивних втручань з використанням найсучасніших світових методик.
У разі нетримання сечі у жінок розробка ефективного плану лікування грунтується на з’ясуванні причин, що його викликали. Основні підходи до діагностики зазвичай включають:
- Суб’єктивні методи:
- збір анамнезу (історія хвороби, спадковість, коморбідні патології, фактори ризику)
- опитування пацієнтки (скарги, частота і обставини нетримання, кількість втрати сечі, супутні симптоми)
- ведення щоденника сечовипускання (за потреби).
- Об’єктивні методи:
- лабораторні аналізи (сечі - рівень креатиніну та азоту сечовини, бактеріологічне дослідження сечі - визначення можливого збудника хронічних захворювань сечовидільної системи).
- інструментальні методи (УЗД органів малого таза, в тому числі трансвагінальним способом - виключення цистоцеле, уретроскопія, цистоскопія - дослідження стану уретри і стінок сечового міхура).
Найчастіше пацієнтці призначається консультація лікаря-гінеколога. Він проведе огляд на гінекологічному кріслі для виключення можливого опущення матки і стінок піхви як першопричини нетримання. Також призначаються лабораторні дослідження на гормони - розлад сечовипускання може бути викликаний зниженням рівню естрогену в організмі.
Для виключення неврологічних причин нетримання потрібна консультація лікаря-невролога.
Методи лікування нетримання сечі у жінок
Як лікувати нетримання сечі у жінок? Це залежить від виду і тяжкості розладу, план терапії має на меті усунення першопричини патології. Для цього застосовуються різні підходи і методи.
Консервативне лікування нетримання сечі
Використовується у разі ургентного (імперативного) виду нетримання. Для зміцнення м’язів тазового дна в першу чергу призначаються спеціальна гімнастика і фізіотерапевтичні процедури. Рекомендується зменшення споживання кофеїну і рідини в другій половині дня. Бажаний контроль ваги для зниження навантаження на м’язи тазового дна.
Може бути також застосоване медикаментозне лікування нетримання сечі, особливо у літніх жінок. Найчастіше причиною розладу в похилому віці є гормональний дисбаланс, замісна гормональна терапія здатна значно покращити стан пацієнтки.
Як проходить хірургічне лікування нетримання сечі у жінок
Консервативне лікування найбільш ефективне на початку розладу і в молодому віці. Якщо ж такі методи виявились недостатньо ефективними, а також у разі стресового типу нетримання найбільш дієвим є хірургічне втручання.
Найпоширенішим способом такої допомоги є слінгова операція TVT-O. В процесі лапароскопічного втручання під середню частину уретри встановлюється спеціальна синтетична біосумісна стрічка-сітка (слінг). Це забезпечує підтримку уретри під час фізичних навантажень, кашлю, сміху, тощо. Слінг не фіксується швами - він утримується завдяки натягненню тканин і через деякий час “вростає” в навколишні структури. Ця малоінвазивна операція є ефективною, безпечною, має короткий період відновлення пацієнтки і зазвичай не викликає ускладнень.
Урологічні операції в UniClinic здійснюються досвідченим фахівцем Саганем Олексієм Степановичем - лікарем-урологом вищої категорії, лікарем-онкологом, лікарем-хірургом-онкологом, кандидатом медичних наук, членом українських профільних асоціацій. Основний напрямок роботи лікаря - оперативна урологія. Олексій Степанович досконало проводить весь спектр лапароскопічних та відкритих оперативних втручань на органах сечовидільної системи, в тому числі застосовує різні методики хірургічної допомоги при розладах сечовиділення. В своїй практиці орієнтується на найсучасніші протоколи світової медицини.
Психотерапевтичні методи лікування нетримання сечі у жінок
Це додаткова терапія, яка може бути застосована при комплексному лікуванні розладу сечовипускання, особливо при змішаних формах нетримання або у поєднанні з тривожними розладами.
Поширені питання
Чи можна вилікувати нетримання сечі в жінок у домашніх умовах?
Не варто займатися самолікуванням - потрібно отримати фахові рекомендації лікаря. Тільки спеціаліст може провести діагностику, виявити причину нетримання і призначити ефективне лікування. В тому числі це можуть бути гімнастичні вправи, які можна виконувати і в домашніх умовах.
Чи можна повністю вилікувати нетримання сечі?
Так, завдяки хірургічним методам, які має в своєму розпорядженні сучасна медицина, при визначених видах нетримання це можливо.
Сучасна медицина пропонує ефективні методи лікування, які дають змогу не лише зупинити симптоми, а й повернути контроль над власним тілом. Не варто чекати, що нетримання пройде саме собою, слід звернутись за допомогою до спеціаліста.