Біль у шиї. Причини та як її лікувати?

Біль у шиї. Причини та як її лікувати?

30.04.2024

Причини болю у шиї

Причини болю: травми, перенапруження, неправильна постава

Біль у шиї може бути викликаний причинами:

 • травмами від удару, падіння, аварії, що призвели до пошкодження м’язів, які підтримують голову
 • ураженнями міжхребцевих з’єднань в області шиї, хребта, запальними процесами м'яких тканин та самого хребта, а також пухлинами
 • довготривалим або надмірним перенапруженням відповідної ділянки тіла, яке може виникнути під час роботи або неправильної техніки фізичних вправ та здатне викликати біль у м’язах шиї, рефлекторну напругу м’язів, порушення постави, остеохондроз хребта
 • вимушеною та неправильною позою під час сидячої роботи можливо викликати не тільки біль у шиї, а й призвести до таких захворювань як сколіоз, кіфоз, кіфосколіоз, що будуть потребувати подальшого їх лікування

Захворювання хребта: остеохондроз, спондилез, сколіоз

Проблеми із шиєю також можуть виникнути на фоні захворювань хребта.
У разі остеохондроза і спондилеза виникає компресія нервів внаслідок втрати еластичності і виходу за межі природної позиції міжхребцевих дисків. Також ці хвороби призводять до перенапруження і спазму м’язів. Це пояснення, чому виникає характерний біль, “пече” шия.
Сколіоз, ще одне захворювання хребта, викликає порушення рівноваги тіла, яке змушене включити компенсаторний механізм для його підтримки: несиметричне перенапруження і розслаблення м’язів хребта. Внаслідок спазму м’язів і компресії нервів з’являється дискомфорт, який має непередбачуваний характер, наприклад: з лівого або з правого боку болить шия, болить з обох боків, біль відчувається тимчасово чи постійно.

Неврологічні причини: радикулопатія, невралгія, міофасціальний синдром

Існують і неврологічні причини негараздів із шиєю:

 • Радикулопатія - це стан, який виникає внаслідок травми або остеохондрозу, коли стискаються корінчики спинного мозку. В такому разі болить шия справа або з лівого боку і віддає в плече. 
 • Невралгія - це подразнення або ушкодження нервів, у тому числі в шиї. Якщо пацієнт відчуває біль у шиї, який віддає в голову, причина цьому, скоріше за все, саме невралгія.
 • До цієї групи також відносять міофасціальний синдром, під час якого м’язи і м'язова фасція мають спазмований, натягнутий стан. Пацієнт відчуває в цих областях характерний локальний біль та обмеження рухів.

Діагностика болю у шиї

Медичне обстеження: огляд лікарем, пальпація, рентген, МРТ, КТ, ЕНМГ

Що робити, якщо болить шия? Треба розуміти, що це лише симптом, викликаний якоюсь причиною. Якщо біль носить періодичний або постійний характер, варто звернутися до невролога .Тільки фахівець може визначити походження больового синдрому. 

В UniClinic здійснюють прийом неврологи
дорослих пацієнтів - 

які спеціалізуються у тому числі на вертеброгенних патологіях, що можуть викликати больовий синдром шийного відділу хребта. 

пацієнтів дитячого віку - 

 • Козлова Альона Миколаївна- лікарка-дитячий невролог вищої категорії. Допомагає дітям з неврологічними проблемами, в тому числі з больовим синдромом в шиї, викликаним вертеброгенною патологією.

 

Якщо ж біль може бути спричинений травмою, слід невідкладно відвідати ортопеда-травматолога.

В новому медичному UniClinic практикують:

 • лікар-ортопед-травматолог вищої категорії Максименко Володимир Вікторович, який лікує і дорослих, і дітей. Лікар є членом кількох профільних Асоціацій міжнародного і державного рівня, володіє новітніми методиками лікування ортопедичних хворих. Оперуючий хірург, має практичний досвід остеосинтезу будь-якої локалізації, один із найдосвідченіших спеціалістів України.
 • лікар-ортопед-травматолог Каганець Станіслав Вікторович - оперуючий фахівець, спеціалізується на допомозі при травмах, а також здійснює успішне консервативне лікування опорно-рухової системи. 

Діагностичні заходи мають надати точну відповідь на питання “чому?”:

 • Чому болить шия з лівої сторони?
 • Чому болить шия з правої сторони?
 • Чому болить шия ззаду?
 • Чому болить голова і шия?
 • Чому з'являється біль у шиї при повороті голови?

Співбесіда з пацієнтом, в якій він описує свої симптоми, огляд і пальпація хворої ділянки надають лікарю попередню інформацію, орієнтують його в подальших діагностичних заходах. 
Для встановлення діагнозу і призначення ефективної терапії, можуть бути проведені інструментальні дослідження:

 • Рентгенографія - виявить аномаліїї кісткової тканини
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - інформативний метод для отримання візуальних зображень м’яких тканин хребта, його нервів, м’язів, дисків, а також кісткової тканини хребців, хрящів
 • Комп’ютерна томографія (КТ) - для отримання більш детальних зображень кісткової тканини хребта 

Диференційна діагностика: виключення інших захворювань, які можуть спричиняти біль у шиї

Якщо причина болю неочевидна, лікар може застосувати метод диференційної діагностики, при якому послідовно виключаються захворювання, що можуть його спричиняти. З цією метою застосовуються різні методи і тести, їх комбінації. Тільки так можна з’ясувати першопричину больового синдрому і допомогти хворому. В цьому разі також потрібна консультація невролога.

У складі нового медичного центра UniClinic до послуг пацієнтів - сучасний Діагностичний центр, який має в своєму розпорядженні надсучасне обладнання від світових лідерів виробництва медичної апаратури. Компанії Siemens Healthcare (Німеччина),FUJINON (Японія) та Calypso (Італія) прагнуть до мінімальних доз опромінення пацієнтів при отриманні досконалої візуалізації з метою встановлення точного діагнозу, у тому числі і на самих ранніх етапах захворювання.

Методи лікування болю у шиї

Отримавши відповіді на запитання “чому?” (болить шия),лікар має вирішити питання “що робити?”:

 • Як зняти біль в шиї пацієнта?
 • Що робити, якщо у хворого болить шия і при цьому біль віддає в голову та у верхні кінцівки?
 • Біль у шиї ззаду - яким може бути дієве лікування?

Перш ніж визначитись с подальшою терапію, лікар має бути впевненим у встановленому діагнозі. В залежності від першопричини болю, можуть бути задіяні різні методи медичної допомоги хворому.

Консервативне лікування: ліки, фізіотерапія, масаж, фізична терапія

Існує багато консервативних методів, які можуть допомогти пацієнту і зняти біль у шиї

 • Медикаментозна терапія
 • Фізіотерапевтичні методи
 • Масаж
 • Фізична терапія (вправи)
 • Хірургічне втручання

Хірургічне лікування: ендоскопічні операції, дискектомія, фіксація хребта

У разі, якщо консервативне лікування не може принести відчутного полегшення або в процесі діагностики виявлені серйозні структурні проблеми, лікар змушений вдатися до хірургічних методів. 

Сучасна медицина дозволяє проведення оперативного втручання з відмінним ефектом за рахунок малоінвазивних процедур, це стосується і допомоги хворим з проблемами опорно-рухового апарату. За можливістю, застосовуються ендоскопічні втручання, що сприяє швидкому відновленню працездатності пацієнта.
Таким чином проводиться, наприклад, операція з дискектомії - видалення частини або всього пошкодженого міжхребцевого диску, який може тиснути на нерви та спричиняти біль.
Дискектомія може вимагати подальшої фіксації хребта (дискографії) для відновлення його міцності, для чого використовують спеціальні стабілізуючі пристрої.

Нейрохірург UniClinic Ксензов Артур Юрійович, має майже 40 років досвіду практичної нейрохірургії, вищу кваліфікаційну категорію. Поєднує знання і навички хірурга і рентгенолога, виконує МРТ з метою точного визначення місця проведення і плану майбутньої операції. Як член профільних асоціацій державного і Європейського рівнів, володіє найсучаснішими методиками оперативних втручань на хребті. 

Профілактика болю у шиї

Малорухливий спосіб життя наразі ведуть дуже багато людей, які займаються інтелектуальною працею. Це неминуче призводить не тільки до виникнення проблем із хребтом і шиєю, але й до безлічі інших - надмірна вага тіла, яка, в свою чергу, викликає серцево-судинні захворювання, ендокринні порушення. Якщо ви ведете сидячий спосіб життя, то автоматично потрапляєте у групу ризику можливих захворювань опорно-рухового апарату.

Зверніть увагу на профілактичні заходи, здатні попередити виникнення болю в шиї:

 • Правильна поза та робоче місце

Попередити біль у шиї, пов’язаний із спазмуванням м’язів із-за неправильної пози під час сидячої роботи, можливо, якщо належним чином організувати своє робоче місце.

 • Регулярні вправи для м'язів шиї та спини

Існує безліч простих, доступних комплексів фізичних вправ, які мають на меті розслаблення м’язів спини і шиї, їх укріплення. Існують рекомендації, що дозволяють людині застосовувати тренувальні паузи безпосередньо на робочому місці і навіть, сидячи за столом. Головне - регулярність їх виконання.

 • Контроль над стресом та психоемоційним станом

Постійний стрес та психоемоційне напруження можуть призвести до спазму деяких груп м’язів, викликати біль у шиї. Існують розслаблюючі методики контролю за настроем, які благотворно впливають і на загальний фізичний стан людини. 

 • Регулярні паузи під час роботи за комп'ютером або довгого сидіння

Людям, робота яких пов’язана із довготривалим сидінням у вимушеній позі, наприклад, перед комп’ютером, слід робити невеликі паузи, змінювати положення тіла, час від часу виконувати прості фізичні вправи, здатні розслабити спину і шию.

Застосування цих профілактичних заходів може зберегти здоров’я хребта і попередити можливі дискомфорти, що з ним пов’язані.

Але, у випадку, якщо неприємні симптоми усе ж таки з’явилися - не відкладайте візит до лікаря, сучасна медицина здатна надати дієву допомогу.

до 3% твоя особиста знижка!
Приєднуйся до Viber боту
Отримуй при кожному візиті!