вул. Покровська, 8
Коронарна ангіографія. Коронарографія.
Що таке коронарографія
Серце людини - постійно працюючий орган, має високий рівень метаболізму і потребує безперервного притоку кисню і поживних речовин. Кровопостачання серцевого м’яза забезпечується коронарними артеріями, які відгалужуються від аорти і є критично важливими для забезпечення нормального функціонування органу. Звуження просвіту коронарних судин може викликати порушення кровотоку, що в свою чергу призводить до серйозних серцевих захворювань - ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда тощо.
Дослідити стан коронарних артерій допомагає коронарографія (коронарна ангіографія) - обстеження стану судин серця.
Види коронарографії
Коронарографія в загальному розумінні може бути інвазивною і неінвазивною процедурою.
До неінвазивних способів дослідження коронарних судин відносять коронарну ангіографію, яка проводиться за допомогою КТ (комп'ютерної томографії), МРТ (магнітно-резонансної томографії).
Але найінформативнішим методом діагностики коронарних судин вважається інвазивна процедура - рентгеноконтрастна коронарографія, яка здійснюється інтервенційним кардіохірургом в умовах рентгенологічної операційної. Такий вид дослідження є не тільки надзвичайно інформативним, але й дозволяє лікарю здійснювати ендоваскулярні маніпуляції вже в процесі обстеження судин.
Коронарографія, методика проведення
Рентгеноконтрастна коронарографія проводиться під місцевою анестезією, можливо застосування седації. Протягом процедури здійснюється моніторинг ЕКГ, АТ і пульсу пацієнта.
Через невеликий прокол в зап’ясно-ліктьовій ділянці руки або в паховій області інтервенційний кардіохірург вводить в артерію внутрішньосудинний провідник з катетером, заповненим рентгеноконтрастною речовиною. Ця маніпуляція відбувається під місцевою анестезією, подальше просування катетера пацієнт не відчуває – всередині судини больові рецептори відсутні.
Катетер підводиться до коронарних артерій, де звільняється від контрасту. Весь процес відбувається під навігаційним контролем спеціального рентгенівського апарату - ангіографа, який здійснює знімки в 4-8 проєкціях.
Хірургічний стаціонар UniClinic оснащений високотехнологічним обладнанням останнього покоління від світових лідерів його виробництва. Коронарографія здійснюється за допомогою рентгенівського аппарата Cios Alpha, під час процедури інтервенційний кардіохірург отримує автоматичний аналіз із розрахунком ступеню стенозу судин, що допомагає швидко визначитись з подальшими діями. Інтегровані в апарат сучасні інноваційні техніки дозволяють здійснювати точне і надійне виконання рентген-ендоваскулярних втручань.
Зображення судин, підсвічених контрастною речовиною і виведене на монітор, надає лікарю повну картину стану коронарних артерій. Коронарографія дозволяє виявити:
- звуження судинного русла
- атеросклеротичні бляшки
- внутрішньосудинні тромби
- аневризми
Ендоваскулярний хірург має можливість відразу здійснити маніпуляції з лікувальною метою - балонопластику, стентування тощо.
Після закінчення коронарографії судин серця катетер вилучається, на місце проколу накладається туга пов’язка.
Показання до коронарографії судин серця
Коронарографію застосовують для вивчення стану коронарних артерій у разі підтверджених патологій серця:
- ішемічної хвороби серця (ІХС)
- стенокардії
- інфаркту міокарда, гострого чи перенесеного в минулому
- життєзагрожуючої аритмії
Коронарографія також має показання до її проведення у разі підозри на ІХС, що з’явилася після негативного проходження неінвазивних тестів з навантаженням - велоергометрії, тредміл-тесту тощо.
Коронарну ангіографію здійснюють і перед оперативним втручанням на серці, якщо пацієнт старший за 35 років.
Коронарографія, протипоказання
Хоча коронарографія вважається безпечною процедурою, тим не менш має деякі відносні протипоказання:
- важкі легеневі хвороби
- гострі інфекційні захворювання
- важка ниркова недостатність
- серйозні психічні розлади
Алергія на контрастну речовину також може бути протипоказанням до проведення процедури.
Коронарографія, ризики при проведенні
Коронарографія - інвазивна процедура, тому не виключаються ризики виникнення деяких ускладнень, що стаються вкрай рідко:
- алергічна реакція на контрастну речовину
- випадкове пошкодження судинної стінки введеним катетером,
- якщо артерії занадто звужені, крихкі і розшаровані
- непередбачувана реакція з боку нирок під час виведення контрасту з організму
Випадки виникнення цих ускладнень мінімальні, тим не менш, фахівці роблять усе можливе для їх запобігання:
- попереднє загальне обстеження організму пацієнта
- тестування на переносимість контрастної речовини
- моніторування основних життєвих показників під час проведення коронарографії
- лікарський нагляд в післяпроцедурний реабілітаційний період
Високопрофесійна команда Хірургічного стаціонару UniClinic готова швидко відреагувати на подібні прояви, усунути причини їх виникнення і надати потрібну допомогу.
Підготовка до коронарної ангіографії
У разі гострого інфаркту міокарду коронарографія може проводитись в ургентному порядку, коли попередня підготовка до процедури не застосовується. В цьому випадку ендоваскулярний хірург може швидко розширити звужену артерію і таким чином запобігти подальшому розвитку інфаркта.
Хірургічний стаціонар новітнього медичного центру UniClinic в цілодобовому режимі готовий до надання якісної допомоги при невідкладних станах. Потужна команда високопрофесійних фахівців зробить все необхідне для збереження життя пацієнта і відновлення його здоров’я.
У разі планового обстеження, перед проведенням коронарографії лікар ретельно вивчає анамнез пацієнта і призначає необхідні дослідження:
- лабораторні - стандартні аналізи крові, сечі
- інструментальні - ЕКГ, Ехо-КГ
- тести з навантаженням - велоергометрію, тредміл-тест
Прийом постійних ліків перед і після процедури пацієнту слід узгодити з лікарем. Коронарна ангіографія проводиться натщесерце.
Реабілітація після коронарографії
Процес реабілітації після процедури займає від кількох годин до доби. Деякий час пацієнт перебуває в стаціонарі під наглядом фахівців, якщо стентування судин не здійснювалось, вже за 4-6 годин він може покинути клініку.
Після коронарографії рекомендоване вживання підвищеної кількості рідини для виведення контрастної речовини із організму. Продовж кількох діб варто знизити фізичні навантаження і уникати важкої їжі.
Переваги проведення коронарної ангіографії в UniClinic
Успіх коронарографії залежить не тільки від рівня обладнання, що застосовується в процесі, а й від досвіду і майстерності інтервенційного кардіохірурга, що її здійснює.
В новій багатопрофільній Клініці UniClinic практикує лікар вищої категорії, інтервенційний кардіохірург, ендоваскулярний хірург Торія Раміні Гіглаєвич. Це унікальний спеціаліст, який не тільки майстерно здійснює коронарографію, а й проводить внутрішньосудинне оперативне лікування будь-якого рівню складності. Член багатьох профільних асоціацій міжнародного рівня, доктор Торія представляє нашу країну на європейських і американських кардіохірургічних конференціях, представляючи практичні кейси власних розробок.
Пацієнти, які пройшли процедуру коронарографії в UniClinic, задоволені її результатами і надають схвальні відгуки.
Ціна коронарографії
Коронарографія судин серця в UniClinic проводиться за попереднім записом, базова ціна процедури є в прайсі. В зазначеній вартості не враховані можливі внутрішньосудинні маніпуляції, що здійснюються хірургом з метою усунення патологічного звуження артерій. В залежності від об’єму застосованого втручання, кількості стентів, використаних в процесі коронарографії, може змінюватися ціна процедури.
Всі подробиці стосовно цього питання ви зможете дізнатися, зв’язавшись з адміністратором Клініки одним із способів:
- зателефонувавши за номером 9-103 (безкоштовно з мобільних)
- залишивши заявку в електронній формі безпосередньо на сайті
- за допомогою месенджера
Таким самим чином можливо записатися на коронарографію, а також попередню консультацію ендоваскулярного хірурга.
Поширені питання
- Що не можна робити після коронарографії?
Якщо в процесі коронарографії не було проведене стентування судин, вже за кілька днів можна повернутися до звичного стилю життя. У разі стентування рекомендований повний спокій і постільний режим протягом доби, в подальшому зменшення фізичної активності і щадна дієта до закінчення умовного періоду реабілітації - 4-6 тижнів.
- Скільки триває коронарографія?
Тривалість процедури залежить від об’єму здійснених маніпуляцій з метою розширення судин. Діагностична коронарографія проводиться протягом 20-40 хвилин, але все залежить від анатомії пацієнта.
Коронарографія не лише допомагає лікарю провести діагностику стану коронарних артерій, але й створює можливості для одночасного точного і ефективного ендоваскулярного лікування виявлених патологій.