Мігрень: як швидко позбутися нападу болю та полегшити стан

Мігрень: як швидко позбутися нападу болю та полегшити стан

21.03.2025

Що таке мігрень

Мігрень вважається неврологічним захворюванням, яке характеризується періодичними нападами головного болю, переважно з однієї сторони, з різною періодичністю, які можуть значно знижувати якість життя. Вважається, що в цей час відбувається зміна функціональної активності центральної нервової системи і залучення в цей процес трійчастого нерва. В деяких випадках під час нападу мігрені хворий страждає від нудоти і  блювання, а також надмірної чутливості до звуків і світла.

Види мігрені

Мігрень в тому чи іншому виді вражає достатньо велику частину людства. Як правило, захворювання проявляє себе вже в дитинстві або в підлітковому віці, при чому на мігрень страждають переважно жінки. 
Мігрень характеризується симптомами, які визначають її види:

  • Мігрень без аури - проявляється сильним головним болем без попередніх проявів з боку неврології.
  • Мігрень з аурою - супроводжується зоровими, сенсорними або мовленнєвими симптомами (спалахами світла, поколюванням в кінцівках, труднощами з мовленням) перед початком нападу.
  • Менструальна - пов'язана з гормональними змінами в організмі жінки під час місячних.
  • Ретинальна - характеризується зниженням гостроти зору, опущенням повіки і навіть тимчасовою сліпотою на одне око.
  • Базилярна - виявляє себе симптомами, схожими на ознаки інсульту - запамороченням, порушенням мовлення, дзвіном у вухах, потребує диференційної діагностики.
  • Абдомінальна - проявляється болем у животі, нудотою і блюванням.
  • Геміплегічна - пов’язується з вираженою м’язовою слабкістю
  • Хронічна - супроводжується нападами, які стаються більш, ніж 15 разів на місяць
  • Мігренозний статус - напад триває понад 72 години або розвивається кілька разів поспіль.

Симптоми, що супроводжують напад, можуть бути характерними для різних видів мігрені, тому така класифікація є відносною.

Основні симптоми мігрені

Ознаки мігрені розрізняються в залежності від фази розвитку нападу:

  • Продром - перший етап розвитку нападу мігрені, триває 1-2 доби, супроводжується ознаками:

- підвищена чутливість до світла, звуків, запахів
- мимовільне позіхання, втома
- нестійкий настрій
- підвищений або знижений апетит, спрага
- помірне здуття живота, діарея або закреп.

  • Аура - наступний етап, передує початку нападу, розвивається поступово і триває біля години, характеризується проявами:

- зоровими артефактами (чорні крапки, хвилясті лінії, світлові спалахи, звуження поля зору)
- тимчасові труднощі з мовленням, можливий дзвін у вухах
- неприємні відчуття поколювання і оніміння в різних частинах тіла.

  • Головний біль - характерний пульсуючий біль при мігрені з одного боку голови, іноді поширюється, змінює сторону. Може супроводжуватись світло- та звукобоязню, а також нудотою і блюванням. 
  • Постдром - заключна стадія нападу, настає після головного болю і може тривати 1-2 доби. Ознаками цієї фази є:

- втома, знесилення, роздратування
- біль і слабкість в м’язах
- відсутність апетиту абу підвищена потреба в їжі.

В той же час мігрень може мати індивідуальні особливості перебігу, тому потребує комплексного і персоналізованого підходу до діагностики і лікування захворювання. 

Причини мігрені

Механізм розвитку нападу мігрені

Розвиток нападу пов’язують з високою збудливістю нейронів головного мозку, які стають надмірно чутливими до внутрішніх і зовнішніх подразників, викликаючи аномальну реакцію, яка поширюється на судини. 
Мігрень стає наслідком порушення взаємодії між судинною і нервовою системами, це є причиною відхилень в регуляції тонусу судин і призводить до патологічного їх звуження і подальшого розширення.
В процес розвитку мігренозного нападу також може бути залучений трійчастий нерв. 

Причини (тригери),які провокують розвиток мігрені

Такі розлади в більшості випадків пов’язують зі спадковістю. Напади мігрені також можуть бути спровоковані черепно-мозковою травмою, патологіями шийного відділу.

До виникнення захворювання можуть призводити фізіологічні, психологічні  та зовнішні фактори. Мігрень розвивається через наступні причини:

  • Гормональні фактори - коливання рівню естрогену у жінок під час менструації, вагітності, менопаузи, прийом оральних контрацептивів з високим вмістом гормонів.
  • Нейромедіаторний дисбаланс - зміни рівню серотоніну і дофаміну можуть активізувати трійчастий нерв і викликати мігренозний напад.
  • Зовнішні тригери:

- психологічні травми, стрес, схильність до депресій, тривалі розлади сну
- сенсорні подразники (яскраве світло, гучні звуки, сильні запахи)
- погодні зміни (атмосферний тиск, опади, вітер)
- нерегулярне харчування
- харчові продукти (алкоголь, шоколад, цитрусові, сир, ковбаса, копченості)
- харчові домішки (аспартам, глутамат натрію)
- надмірні фізичні навантаження.
Зважаючи на багатофакторність причин захворювання, важливо з’ясувати, яка з них запускає розвиток мігрені. Уникнення таких тригерів допоможе знизити частоту можливих нападів.

Як діагностують мігрень

Діагностикою і лікуванням мігрені займається спеціаліст - лікар-невролог.
Визначення захворювання базується, в першу чергу, на клініці, анамнезі пацієнта і використанні диференційної діагностики для виключення інших причин головного болю. 

Мігрень супроводжується типовими ознаками: пульсуючий головний біль триває від 4 до 72 годин, має односторонньою локалізацію на початку нападу, помірну або значну інтенсивність, посилюється при фізичних навантаженнях і супроводжується супутніми симптомами - нудотою та блюванням і фото- та фотофобією. Така клінічна картина найчастіше є вирішальною для визначення діагнозу.
Тому лікар розпитує пацієнта про те, як саме болить голова при можливому нападі мігрені, чи присутні супутні симптоми, з’ясовує сімейний анамнез на предмет захворювання. Під час розмови спеціаліст намагається визначити тригери, що провокують напад головного болю.

Також, фахівцем проводиться фізикальний і неврологічний огляд для виключення ознак можливих захворювань, які мають подібні до мігрені симптоми.
При необхідності (у разі атипових проявів) лікарем можуть бути призначені додаткові дослідження:

За необхідністю призначаються лабораторні аналізи для виключення:

  • запальних процесів (загальний аналіз крові)
  • ендокринних порушень (гормональні дослідження)
  • гіпоглікемії (рівень глюкози крові).

Крім того, лікарем можуть бути призначені консультації суміжних спеціалістів, наприклад, офтальмолога у випадку ретинальної мігрені.

В інноваційному медичному закладі UniClinic лікування мігрені здійснюють компетентні лікарі-неврологи:

Кравченко Наталія Володимирівна - досвідчена лікарка-невролог вищої категорії. Основний напрямок її лікарської практики - допомога пацієнтів з неврологічними розладами. Наталія Володимирівна здійснює прийом, проводить огляд, призначає ефективну терапію. Маючи значний досвід роботи в сфері неврології, членкиня Української асоціації неврологів, лікарка не перестає поглиблювати свої професійні знання. 

Ковтун Анастасія Володимирівна- лікарка-невролог другої категорії, надає професійну медичну допомогу пацієнтам з неврологічними розладами. Анастасія Володимирівна має успішний практичний досвід діагностики і лікування патологій периферичної і центральної нервової системи. В своїй щоденній роботі лікарка орієнтована на найсучасніші протоколи лікування неврологічних захворювань. 

Мєдвєдкова Світлана Олександрівна - лікарка-невролог вищої категорії, докторка медичних наук, професорка, членкиня кількох профільних асоціацій. Лікарка досконало володіє новітніми методами діагностики і лікування всього спектру неврологічних розладів. Світлана Олександрівна постійно навчається, підвищуючи свій професійний рівень і втілюючи отримані знання  в свою повсякденну практику.

Рунчева Катерина Андріївна - лікарка-невролог. Здійснює консультативний прийом пацієнтів неврологічного спектру, призначає діагностичні обстеження, ефективне лікування. Катерина Андріївна досконало проводить електронейроміографію для визначення стану периферичної нервової системи, фахово інтерпретує результати дослідження. Є членом кількох профільних асоціацій, постійно поглиблює свої професійні знання.

Як лікувати мігрень

Мігрень - це хронічне неврологічне захворювання, яке повністю вилікувати на сьогодні неможливо, але її можна ефективно контролювати, значно зменшуючи частоту та інтенсивність нападів.
У разі мігрені використовуються два основні підходи до лікування:

  • Симптоматичне лікування - направлене на полегшення або припинення симптомів нападу, який уже розвинувся. При цьому звичайні анальгезуючі препарати ефективні тільки у разі легких та помірних проявів. В інших випадках необхідно керуватися призначеннями лікаря, який підбирає відповідні рецептурні лікарські засоби з урахуванням специфіки і виду мігрені, а також фізіологічного стану пацієнта.
  • Превентивне лікування - спрямоване на попередження нападів. Застосовується, якщо напади мігрені виникають від двох разів на місяць і значно погіршують якість життя. В такому разі, за призначенням лікаря,  препарати приймаються регулярно або курсами з метою зменшення частоти і інтенсивності нападів.

Профілактика мігрені

Важливу роль в лікуванні мігрені відіграє профілактика. Крім превентивної терапії, призначеної лікарем, позитивні результати має корекція способу життя в період доброго самопочуття:

  • нормалізація режиму сну, харчування
  • уникнення стресу
  • йога, медитація, помірна фізична активність, дихальні вправи
  • дієта, виключення тригерних продуктів з раціону.

Поширені питання

Як швидко позбутися нападу мігрені?

Що робити при нападі мігрені?
Слід діяти швидко, одразу після появи провісників або перших симптомів нападу:

  • прийняти ліки, рекомендовані лікарем
  • створити комфортні умови - тихе, затемнене приміщення
  • лягти і спробувати розслабитись
  • задіяти холод (компрес на чоло) або тепло (гарячий душ),в залежності від того, що допомагає
  • пити рідину - теплий чай з м’ятою, воду
  • вживати продуктами з вмістом магнію - банани, горіхи
  • зробити масаж плечей, шиї, голови, обличчя для зняття напруги.

Мігрень не виліковується повністю, але правильне застосування профілактичних заходів і превентивної терапії, призначеної лікарем можуть знизити частоту виникнення  та інтентенсивність мігренозних нападів.