Менопауза: як полегшити симптоми клімаксу
Що таке клімакс
Клімакс (менопауза) - природний перехідний етап в житті жінки, який характеризується поступовим зниженням функції яєчників та припиненням менструацій.
Кожна жінка з моменту народження має певну кількість яйцеклітин, який поступово витрачається протягом репродуктивного періоду життя. Вичерпання запасу статевих клітин призводить до настання передклімактеричного етапу, коли гормональна система жіночого організму починає перебудовуватись.
Основні етапи клімаксу
Як зрозуміти що почався клімакс?
Найчастіше перші прояви клімаксу з’являються у віці 45-55 років. Протягом 5-10 років, скільки триває період менопаузи, відбувається поступовий перехід жіночого організму із стану статевої зрілості в наступний етап, який супроводжується згасанням репродуктивної функції. Менопаузальний період проходить в три етапи - пременопауза, власне клімакс (менопауза) і постменопауза. Тривалість цих етапів може бути індивідуальною для кожної жінки.
Пременопауза
Цей етап передує настанню власне клімакса, його тривалість може коливатися від кількох місяців до 10 років.
Пременопауза характеризується мінливістю показників рівню естрогену, що викликає перші прояви клімаксу:
- порушення менструального циклу - нерегулярні місячні, зміна їх тривалості та інтенсивності
- припливи жару - різке відчуття спеки, яке триває від кількох секунд до 5 хвилин
- посилення потовиділення - нічна пітливість
- перепади настрою - депресивний стан, тривожність, дратівливість
- порушення сну - складне засинання, часті пробудження
- сухість слизових і шкіри, ламкість та витончення волосся - недостатній рівень естрогену призводить до зниження їх зволоження.
Ці симптоми можуть супроводжувати весь період пременопаузи до моменту, як настає власне менопауза, коли менструації припиняються повністю.
Менопауза
Це період повного припинення менструацій протягом 12 місяців поспіль. Етап менопаузи характеризують ті ж симптоми, що й при пременопаузі, що можуть стати більш вираженими. Крім того, з’являються інші ознаки клімаксу, пов’язані із зниженням рівню естрогену і прогестерону в організмі жінки:
- прискорюється старіння шкіри та кісткової тканини
- сповільнюється метаболізм, відбувається набір ваги
- знижуються когнітивні функції, пам’ять.
Постменопауза
Період, що настає після 12 місяців без менструацій і триває до кінця життя.
Коли починається постменопауза, інтенсивність нападів припливів жару і пітливості може поступово знижуватись. Протягом цього етапу спостерігається продовження зниження рівня статевих гормонів, що впливає на загальний стан організму жінки:
- зростає ризик розвитку остеопорозу, серцево-судинних захворювань
- погіршується еластичність шкіри та стан волосся
- знижується розумова діяльність, пам’ять, гострота зору.
Як проявляються симптоми клімаксу
Клімакс - це нормальний фізіологічний процес, інтенсивність його ознак може коливатися у різних жінок і в різні періоди менопаузи.
За силою і частотою проявів клімакс поділяють на ступені:
- перший (легкий) ступінь - характеризується припливами жару, які стаються не частіше 10 разів на добу
- другий ступінь - визначається більшою кількістю проявів, вони посилюються
- третій (важкий) ступінь - супроводжується частими і сильними припливами жару, зниженням працездатності і емоційною нестабільністю.
Зазвичай період клімаксу проходить без особливих ускладнень, деякі жінки його практично не помічають. Якщо ж симптоми менопаузи значно впливають на якість життя і призводять до загального погіршення здоров’я, варто звернутися за медичною допомогою до фахівців для лікування клімактеричного синдрому.
Якщо вік, в якому починається клімакс, менший за 40 років - мова йде про патологічну - ранню менопаузу. Це може статися через різні причини і потребує уваги лікарів.
До раннього клімаксу відносять і штучну менопаузу, яка може проводитись в якості терапії деяких гормонозалежних захворювань репродуктивної системи, в тому числі злоякісної природи.
Можливі наслідки менопаузи
Через гормональний дисбаланс в період клімаксу в тканинах відбуваються структурні зміни, які можуть призвести до гіперплазії ендометрію, інших новоутворень органів репродуктивної системи, в тому числі і злоякісної природи.
З настанням менопаузи і постменопаузи підвищується ризик розвитку атеросклерозу, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, остеопорозу, нетримання сечі, інших патологій, характерних для старшого віку.
Жінкам в цьому періоді життя слід уважно ставитися до стану свого здоров’я, регулярно проходити профілактичні медогляди, а у разі тривожних симптомів - негайно звертатися до лікаря.
Методи діагностики менопаузи
Як визначити, чи не позначився клімакс на стані загального здоров’я?
Діагностику негативних наслідків клімактеричного синдрому здійснюють лікарі-гінекологи. Проводиться огляд і опитування пацієнтки, встановлюється взаємозв’язок між менопаузою і можливими ускладненнями.
З цією метою пацієнтці можуть бути призначені обстеження:
- лабораторні аналізи крові - на гормони, ліпідо- і коагулограмму
- цитологічні та мікроскопічні тести мазка з шийки матки, взятого під час кольпоскопії - на предмет виявлення атипових клітин
- інструментальні дослідження для виключення розвитку можливих ускладнень - УЗД органів малого тазу, мамографія, денситометрія, ЕКГ, інші обстеження.
Лікарем-гінекологом можуть бути рекомендовані консультації інших спеціалістів - терапевта, кардіолога, ендокринолога, ортопеда-травматолога - у разі підозри на розвиток супутніх клімаксу захворювань.
Лікування порушень клімактеричного періоду
Зважаючи на природність процесу клімаксу, його лікування направлене на мінімізацію надмірних негативних проявів і полегшення перебігу менопаузи.
При легкому ступеню терапія зазвичай не застосовується.
В інших випадках лікарем можуть бути призначені засоби гормонозамісної терапії, седативні препарати, антидепресанти, фітопрепарати.
Для підвищення щільності кісткової тканини, покращення стану шкіри і слизових рекомендуються вітамінно-мінеральні комплекси.
Іноді наслідки клімаксу можуть потребувати хірургічної допомоги - зміцнення тазового дна при нетриманні сечі, підшивання матки у разі її пролапсу, інші оперативні втручання.
В сучасному медичному закладі UniClinic працюють досвідчені лікарі-гінекологи:
Воробйова Юлія Валеріївна - лікарка-гінеколог першої категорії, досвід роботи якої в діагностиці і терапії пацієнток з патологіями репродуктивної системи складає більше 20 років. Лікарка Воробйова в своїй повсякденній практиці застосовує найсучасніші діагностичні і терапевтичні методи. Юлія Валеріївна орієнтована на профілактику і індивідуальний підхід до належної допомоги кожній пацієнтці, використовує найновітніші протоколи лікування.
Таранова Юлія Володимирівна - лікарка-гінеколог другої категорії, основний напрямок роботи якої - своєчасна діагностика і ефективне лікування захворювань репродуктивної системи жінок. Під час амбулаторного прийому пацієнток Юлія Володимирівна застосовує малоінвазивні процедури з діагностичною і лікувальною метою: відеокольпоскопію, гістероскопію, радіохвильове видалення новоутворень. Практикує найсучасніші протоколи допомоги при гінекологічних захворюваннях.
Цурканенко Андрій Дмитрович - лікар-гінеколог вищої категорії, лікар-хірург, член профільних асоціацій державного і європейського рівнів, основний напрямок роботи якого - оперативна гінекологія. Андрій Дмитрович проводить діагностику та терапію гінекологічних патологій, що потребують хірургічного лікування, використовуючи у своїй роботі найсучасніші методи та технології. Виконує широкий спектр гінекологічних операцій будь-якого рівня складності.
Профілактика ускладнень під час клімаксу
В якості профілактичних заходів для полегшення симптомів клімаксу рекомендовані:
- здорове збалансоване харчування
- помірна фізична активність, контроль ваги
- регулярний моніторинг артеріального тиску
- періодичні консультації лікаря-гінеколога, інших фахівців.
Поширені питання
Коли звертатися до лікаря при клімаксі?
Під час клімаксу, як і в інші періоди репродуктивного життя жінки бажано регулярно спостерігатися у лікаря-гінеколога. Якщо ж симптоми менопаузи стають надмірними - слід звернутися за медичною допомогою якнайшвидше.
Як відтермінувати менопаузу?
Дотримання здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок і підтримання здоров’я репродуктивної системи здатні відтермінувати настання клімаксу. Сучасні препарати, які можуть бути призначені лікарем з урахуванням стану жінки, дозволяють знизити ризик ускладнень та уповільнити процеси старіння при менопаузі.
Чи потрібна гормональна терапія при менопаузі?
Всі призначення для полегшення симптомів клімакса, в тому числі гормонозамісних препаратів, здійснює виключно лікар, орієнтуючись на загальний стан здоров’я жінки і наявність супутніх захворювань.
Клімакс - це нормальний фізіологічний процес. Завдяки правильному способу життя та лікарській допомозі, можливо значно полегшити його перебіг і запобігти розвитку ускладнень.