Апендектомія - операція з видалення апендициту
Що таке апендицит, причини його виникнення
Про операцію з видалення апендициту ми чули з дитинства. І не дивно - адже це одне із найпоширеніших гострих хірургічних захворювань, яке потребує негайного медичного втручання. Апендицит - запалення апендиксу - невеликого рудиментарного червоподібного відростку, який розташований на куполі сліпої кишки товстого кишківника, а апендектомія - операція з його видалення.
Причиною апендициту зазвичай є обструкція апендиксу - його закупорка, яка може бути викликана:
- фекалітами (твердими каловими масами)
- лімфоїдною тканиною внаслідок її гіперплазії
- інфекціями, що викликають набряк лімфоїдної тканини
- рідше - сторонніми тілами або паразитами
Ознаки гострого апендициту, можливі ускладнення
Запалення апендикса сигналізує симптомами так званого “гострого живота”:
- біль - з’являється в області пупка, поступово зміщується і локалізується в правій нижній частині живота
- ригідність (спазм) м'язів живота, болючість правої нижньої ділянки при пальпації
- нудота, блювота, втрата апетиту
- лихоманка
- розлади травлення - запор, діарея
Показання до апендектомії
Гострий апендицит потребує негайної операції з видалення вогнища запалення, ціна зволікання - можливі серйозні ускладнення:
- перфорація - розрив апендиксу може призвести до виливу його вмісту в черевну порожнину і викликати перитоніт (запалення очеревини)
- абсцес - накопичення гною навколо апендиксу, що викликає локальний перитоніт
- загальний гострий перитоніт - розповсюджене запалення очеревини
Іноді не прооперований гострий апендицит може перейти в хронічну стадію. Хронічне запалення супроводжується періодичними погіршеннями стану, які виявляють себе симптомами, характерними для гострого захворювання, і небезпечне розвитком спаєчного процесу в черевній порожнині. В такому разі рекомендована планова апендектомія.
Спеціалісти новітньої Клініки UniClinic проводять всі види апендектомії в плановому і екстреному порядку на пізніх і ускладнених стадіях захворювання. Команда висококваліфікованих хірургів готова в цілодобовому режимі до надання якісної медичної допомоги пацієнтам.
Апендицит у вагітних: які симптоми не варто ігнорувати?
Фізіологічні зміни в організмі жінки під час вагітності, особливо в пізніх її строках, такі як: ймовірність запорів, зниження імунітету на фоні зміни гормонального фону, зміщення органів зростаючою маткою - призводять до схильності запалення апендиксу і до ускладнених його форм.
Апендицит вагітних є небезпечним станом, який може загрожувати здоров'ю та життю і матері, і плоду. В той же час діагностика захворювання може бути ускладненою.
Симптоми хвороби у вагітних не відрізняються від звичайних проявів апендициту. Але біль, який є основним симптомом захворювання, з’являється навколо пупка, поступово зміщується і концентрується у вагітних вище звичайного місця локалізації.
Для підтвердження діагнозу з метою прийняття рішення про апендектомію, лікарі можуть вдатися до лабораторних аналізів, проведення УЗД або МРТ (у разі, якщо УЗД не дає чіткої діагностики). Всі ці методи є безпечними для дитини.
Ні в якому разі не слід ігнорувати основні симптоми хвороби. Операцію з видалення апендициту при вагітності необхідно проводити вчасно, щоб уникнути ускладнень для плоду і матері.
Підготовка до апендектомії
Діагностика апендициту та підтвердження необхідності операції
Операція з видалення апендициту відноситься до екстрених хірургічних втручань. Брак часу в процесі підготовки до неї обмежує лікарів тільки найбільш необхідними для діагностики захворювання і визначення стану пацієнту обстеженнями. Зазвичай це загальні аналізи крові і сечі, коагулограмма, УЗД, рентген, іноді МРТ і КТ. Жінкам рекомендований огляд лікарем-гінекологом для виключення можливої гострої патології придатків матки.
Підготовка пацієнта до хірургічного втручання
Перед операцією пацієнту катетеризують сечовий міхур, проводять випорожнення кишківника за допомогою клізми і промивають шлунок, якщо хворий вживав їжу пізніше, ніж за 6 годин до цього моменту.
Вибирається спосіб анестезії, зазвичай це загальний наркоз, або місцева анестезія з седацією.
На всю підготовку до невідкладного втручання має піти не більше 2 годин.
Визначення оптимального часу для проведення операції
Оптимальний час для проведення апендектомії визначається на основі стану пацієнта, наявних симптомів і можливих ризиків. Основна мета - запобігання виникненню ускладнень у вигляді перитоніту.
Найчастіше всі форми апендициту потребують негайного хірургічного втручання. Винятком є абсцес апендикса, він може потребувати попереднього дренування і антибіотикотерапії для зняття гострого стану. В такому разі апендектомія проводиться через 6-8 тижнів після початку лікування.
Також, у разі нестабільного стану пацієнта - шок, сепсис - лікарі змушені відкласти хірургічне втручання до стабілізації хворого.
Спеціалісти нового сучасного медичного центру UniClinic надають цілодобову ургентну (невідкладну) хірургічну допомогу у випадках, які загрожують життю і здоров’ю пацієнтів, у тому числі у разі термінової апендектомії. Високопрофесійна команда хірургічного стаціонару готова докласти всі свої знання і майстерність для попередження критичних станів і можливих серйозних ускладнень здоров’я своїх пацієнтів.
Апендектомія, хід операції
Техніка видалення апендициту
Існує дві найпоширеніші техніки як видалити апендицит:
- Традиційна (антеградна) апендектомія. Видалення апендиксу відбувається від його основи до верхівки, використовується в більшості випадків.
- Ретроградна апендектомія. Хірургічна техніка передбачає спочатку відокремлення верхівки апендиксу, а потім його основу. Застосовується у разі атипового розташування апендиксу (позаду сліпої кишки або в малому тазу),або якщо апендикс оточений запальними змінами, спайками і інфільтратом. Техніка виправдана, якщо традиційний спосіб є технічно неможливим або ризикованим.
Види апендектомії
Видалення апендиксу - стандартний метод лікування його запалення. Апендектомію проводять двома способами:
- Відкрита апендектомія. Виконується через один великий розріз шкірних покривів в правій клубовій ділянці живота. Застосовується у разі ускладненого апендициту, надає більш широкий доступ лікарю до місця втручання, але вимагає довшого періоду відновлення.
- Лапароскопічна апендектомія. Малоінвазивна процедура, яка здійснюється через кілька невеликих розрізів-проколів шкірних покривів, в які вводять лапароскоп і спеціальні хірургічні інструменти. Найбільш поширений метод апендектомії на сьогодні.
Переваги лапароскопічної апендектомії
Лапароскопічна апендектомія має безліч безумовних переваг перед традиційним ходом операції:
- зменшення крововтрати під час втручання
- зменшення післяопераційного болю
- зниження ризику інфікування рани, утворення післяопераційних гриж
- можливість кращої візуалізації внутрішніх органів, що дозволяє проводити більш точне втручання, а також діагностувати і усувати можливі інші патології черевної порожнини уже під час операції з апендектомії
- кращий косметичний результат, коротший період відновлення
Хірургічний стаціонар медичного центру UniClinic має в своєму розпорядженні все необхідне обладнання для якісної лапароскопічної хірургії. А команда спеціалістів, що проводять такі малоінвазивні втручання - найвищого рівня професіоналізму, має великий досвід у здійсненні лапароскопічних операцій.
Післяопераційний період та реабілітація
Реабілітація після операції з видалення апендициту зазвичай проходить швидко та без ускладнень, її термін залежить від застосованого виду втручання і фізіологічного стану пацієнта.
Стан пацієнта після операції
Після операції хворий деякий час перебуває в стаціонарі, у разі лапароскопічного втручання впродовж 1-2 днів, відкрита операція може потребувати до 5-7 днів післяопераційної госпіталізації.
Можливе деякий час відчуття дискомфорту в області втручання, він менший після лапароскопії, але в будь-якому разі може потребувати застосування знеболювальних препаратів.
Рекомендації для швидкого відновлення
Легка фізична активність, така як невеликі прогулянки, рекомендується вже на наступний день після операції для запобігання тромбоемболічним ускладненням.
До звичайного способу життя повернення можливе за 1-2 тижні після лапароскопії і 2-4 тижні після відкритої операції. Деякий час треба утримуватись від виконання важких фізичних вправ для кращого загоєння ран.
Попередження ускладнень після апендектомії
Пацієнту регулярно змінюють пов’язки для підтримання рани в сухому чистому вигляді.
Треба слідкувати за її станом - почервоніння, набряк, поява гнійних виділень на фоні лихоманки можуть свідчити про розвиток інфекції. Для запобігання можливих інфекційних ускладнень лікарем може бути застосована антибіотикотерапія.
Дієта після видалення апендициту: рекомендації щодо харчування для швидкого відновлення
В перші післяопераційні дні рекомендована рідка їжа - бульйони, киселі, кефір, йогурт. Поступове повернення до звичайного харчування може відбутися уже за кілька діб, але треба утриматись від важких, жирних і гострих продуктів.
Поширені питання
- Що потрібно робити за підозри на апендицит?
Негайно звертатись до лікаря, не очікуючи погіршення стану, для запобігання розвитку ускладнень захворювання.
- Скільки триває операція з видалення апендициту?
Операція з видалення неускладненого апендициту триває в середньому від 0,5 години (лапароскопія) до 1,5 години.
- Чи можна вилікувати апендицит без операції?
Стандартний, загальноприйнятий метод лікування апендициту - оперативний. Дуже рідко для усунення запалення апендиксу застосовують лише консервативні способи лікування - антибіотикотерапію.
- Чи можна лежати на боці після операції з видалення апендициту?
Загальна рекомендація - дослухатися свого тіла, його положення має бути комфортним. Зазвичай пацієнти можуть лежати на боці уже через кілька днів після операції.
Операція з видалення неускладненого апендициту переноситься пацієнтом досить легко. Варто лише вчасно реагувати на появу тривожних симптомів і негайно звертатися до лікаря.