Ішемічна хвороба серця: як проявляється та чим небезпечна

Ішемічна хвороба серця: як проявляється та чим небезпечна

01.07.2025

Що таке ішемічна хвороба серця

Ішемічна хвороба серця (ІХС) - хронічне захворювання серця, зумовлене недостатністю кровопостачання міокарда внаслідок звуження коронарних артерій. Через розвиток можливих ускладнень (аритмія, інфаркт міокарду) ця патологія вважається однією з головних причин передчасної смертності в світі. Але при належній діагностиці та правильному лікуванні ішемічну хворобу серця можна ефективно контролювати, не допускаючи значних негативних наслідків для серцевого м’яза.

Ішемічна хвороба серця - причини виникнення

Основною причиною розвитку ІХС є атеросклероз коронарних артерій, який викликає їх звуження та перешкоджає нормальному кровообігу в серцевому м’язі, призводить до хронічної гіпоксії його тканин. Через це міокард слабшає, гірше переносить навантаження. 
Схильність до захворювання підвищується з віком, що пояснюється тривалим накопиченням атерослеротичних відкладень на стінках судин протягом життя. Також існує ряд факторів, що сприяють підвищенню ризику розвитку ІХС:

  • гіпертонічна хвороба - високий тиск призводить до ушкодження стінок судин, прискорює процес утворення атеросклеротичних бляшок
  • цукровий діабет - підвищений рівень цукру сприяє розвитку атеросклерозу 
  • надмірна вага - збільшене навантаження на серцевий м’яз провокує появу інших серцево-судинних захворювань (гіпертонія, атеросклероз)
  • шкідливі звички, тютюнопаління - токсичні речовини призводять до ушкодження судин
  • генетична спадковість - випадки ІХС в родині збільшують ризик розвитку патології
  • хронічний стрес - тривале емоційне перенапруження має негативний вплив на стан серцево-судинної системи.

Ішемічна хвороба серця - симптоми

Найчастіше ішемічна хвороба серця має характерну клініку, яка виникає на фоні фізичних навантажень та свідчить про підвищену потребу міокарду в кисні, що надходить в недостатньому обсязі через звуження коронарних судин.

  • Біль у грудях (стенокардія) - основний прояв ІХС. Напад гострого болю, що відчувається як стиснення, печіння в центрі грудей, яке розповсюджується на ліву сторону тіла.
  • Задишка, відчуття нестачі повітря. Супроводжує навіть незначні фізичні зусилля - підйом по сходах, ходьбу.
  • Втомлюваність, слабкість. Можуть з’явитися після відносно невеликої активності.
  • Збої серцевого ритму, тахікардія, запаморочення. Також виникають через фізичні навантаження, небезпечний симптом ІХС.

Можлива ішемічна хвороба серця, що виявляє себе такими ознаками, - привід для серйозного занепокоєння і негайного звернення до спеціаліста - лікаря-кардіолога.

В сучасному медичному закладі UniClinic працюють досвідчені лікарі-кардіологи:

Назарова Інна Леонідівна - лікарка-кардіолог вищої категорії, має більш, ніж 20-річний досвід практичної роботи. Інна Леонідівна спеціалізується на ІХС, приймає участь в роботі групи з ішемічної хвороби серця Асоціації кардіологів України. В призначеннях ефективного лікування лікарка Назарова керується найсучаснішими протоколами світової медицини. Свою лікарську практику успішно суміщає з відповідальною адміністративною роботою - є заступницею медичного директора з поліклінічної роботи в UniClinic.

Лісова Оксана Олександрівна - лікарка-кардіолог вищої категорії, кандидатка медичних наук, доцент, членкиня Української асоціації сімейної медицини. Спеціалізується на діагностиці і лікуванні серцево-судинних захворювань, серцевій недостатності. Оксана Олександрівна веде консультативний прийом пацієнтів з кардіопатологіями, використовуючи найсучасніші протоколи лікування. Займається активною науковою діяльністю, друкується в профільних міжнародних виданнях.

Мирошнікова Тетяна Володимирівна - лікарка-кардіолог, основний напрямок роботи якої - діагностика, лікування і профілактика захворювань серця і судин. Здійснює прийом кардіологічних пацієнтів, застосовує різні методи діагностики для визначення патологій серцево-судинної системи. В своїх призначеннях Тетяна Володимирівна спирається на сучасні протоколи європейських і американських медичних товариств.

Класифікація ішемічної хвороби серця, її ускладнення

Є різні системи класифікації ІХС, за клінічним перебігом розрізняють такі форми:

  • Стабільна ішемічна хвороба серця - стенокардія виникає при фізичному навантаженні або через стрес, біль минає в спокої або після прийому нітратів - засобів першої допомоги для зняття больового нападу.
  • Нестабільна ІХС - біль у грудях може виникнути у стані спокою або при зовсім невеликому навантаженні - загрозлива форма захворювання, яка потребує термінової медичної допомоги. 
  • Безбольова ІХС - на фоні відсутності стенокардії ішемічні зміни спостерігаються на електрокардіограмі пацієнта.
  • Інфаркт міокарда - гостра форма ішемічної хвороби серця, коли відбувається загибель ділянки серцевого м’яза через повне припинення  кровопостачання.
  • Серцева недостатність - неможливість ефективного перекачування крові серцевим м‘язом внаслідок хронічної ішемічної хвороби серця.

Розвиток серйозних ускладнень ІХС можливо попередити, якщо не ігнорувати появу перших симптомів захворювання, а вчасно звернутися до лікаря, пройти діагностику і ретельно виконувати всі призначення спеціаліста.

Необхідна діагностика при ІХС

Діагностичні заходи при підозрі на ІХС спрямовані на оцінку функції серця, визначення ступеню ураження судин, виявлення можливих наслідків захворювання. Для цього застосовується комплекс інструментальних і лабораторних методів:

  • електрокардіографія (ЕКГ) - базове дослідження для виявлення ішемічних змін в серцевому м’язі, його скорочувальної функції
  • моніторування ЕКГ (за Холтером) - оцінка серцевої діяльності протягом доби, дозволяє визначити порушення ритму, які неможливо зафіксувати звичайною ЕКГ
  • ехокардіографія (УЗД серця) - визначення скорочувальної функції міокарда, виявлення рубців серцевого м’яза, аневризм
  • навантажувальні тести (велоергометрія або тредміл-тест) - електрокардіографічне визначення ознак ІХС при фізичному навантаженні
  • коронарографія - рентгенографічне дослідження стану коронарних артерій за допомогою введення контрастної речовини в кровотік, дозволяє точно визначити локалізацію та ступінь їх звуження судин
  • МРТ серця - додатковий метод інструментального дослідження серця, проводиться для оцінки життєздатності міокарда, коли потрібна детальна візуалізація його тканин
  • аналізи крові:

- ліпідний профіль - визначення рівню холестерину різних фракцій, інших ліпідів, які свідчать про можливість розвитку атеросклерозу
- серцеві маркери, зокрема наявність тропоніну - специфічного білка, який може з’явитися в кровотоці тільки у разі ушкодження серцевого м’яза через гострий коронарний синдром, інфаркт міокарда.
Заходи комплексного обстеження підбираються залежно від симптомів, віку пацієнта, наявності супутніх захворювань та ризиків.

В UniClinic працюють унікальні спеціалісти - лікарі-кардіологи, які спеціалізуються на інноваційних методах діагностики патологій серцево-судинної системи.

Богун Ангеліна Олексіївна - лікарка-кардіолог, лікарка з УЗД, членкиня Європейської асоціації серцево-судинної візуалізації, Української асоціації кардіологів, Ph.D. в галузі знань “Медицина”. Основний напрямок роботи Ангеліни Олексіївни - УЗ дослідження серця і магістральних артерій голови та шиї. Лікарка Богун використовує новітні методики в діагностиці та лікуванні серця і судин, спирається  в своїх призначеннях на міжнародні рекомендації.

Лисенко Владислав Андрійович - лікар з УЗД, кардіолог, терапевт, член українських і європейських профільних асоціацій, Ph.D. в галузі знань “Медицина”. Спеціалізується на діагностиці патологій серця, в тому числі важкої серцевої недостатності. Владислав Андрійович орієнтований на найсучасніші методики діагностики серця і судин, зокрема ІХС,  за допомогою ультразвуку. Веде активну наукову діяльність, регулярно друкується в міжнародних фахових виданнях.

Як лікувати ішемічну хворобу серця

Після встановлення діагнозу ішемічна хвороба серця кардіологом складається план ефективного лікування. Призначення спрямовані на покращення кровопостачання серцевого м’яза, зменшення симптомів і уповільнення прогресування патології, зниження ризику розвитку ускладнень, таких як інфаркт міокарда.
Виходячи з встановленої форми ІХС, з цією метою застосовується медикаментозна і хірургічна допомога:

  • Медикаментозна терапія. Використовуються різні групи лікарських засобів - антикоагулянти, статини, бета-блокатори, інгібітори АПФ, антагоністи кальцію, нітрати, інші препарати, які прямо або опосередковано знижують ризик розвитку ускладнень при ІХС.
  • Хірургічне (інтервенційне ) лікування:

- у разі значного звуження коронарних артерій (70% і більше) застосовується стентування
- при множинному ураженні судин, неефективності або технічної неможливості встановлення стентів може бути проведене аортокоронарне шунтування (АКШ).

Оперативні втручання на коронарних судинах виконуються інтервенційним хірургом за допомогою рентгеноконтрастної коронарографії, яка застосовується одночасно з діагностичною і лікувальною метою.

В UniClinic ендоваскулярні (внутрішньосудинні) маніпуляції здійснює досвідчений лікар серцево-судинний хірург, ендоваскулярний хірург Торія Раміні Гіглаєвич. Лікар вищої категорії, член кількох українських і європейських профільних асоціацій, Раміні Гіглаєвич впроваджує найновітніші протоколи і методики лікування серця і судин в Україні. Має вражаючий досвід оперативного лікування ішемічної хвороби серця, проведення коронароангіографії, стентування коронарних артерій будь-якої складності, діагностики і лікування патологій периферичних судин.

Ішемічна хвороба серця - профілактика

Пацієнт, якому встановлено діагноз ІХС, може підтримати здоров’я своєї серцево-судинної системи, дотримуючись правил профілактики подальшого розвитку захворювання:

  • змінити спосіб життя - обов’язкова помірна, але регулярна фізична активність, нормалізація режиму сну
  • притримуватись здорового збалансованого харчування - обмеження насичених жирів, солі, простих вуглеводів
  • відмовитись від шкідливих звичок - особливо тютюнопаління, яке шкодить судинам
  • контролювати супутні захворювання - цукровий діабет, артеріальну гіпертензію, ожиріння
  • моніторити стан серцево-судинної системи - з рекомендованою лікарем періодичністю відвідувати кардіолога.

Цих принципів варто дотримуватись кожній людині, навіть здоровій, яка турбується про стан свого організму.

Поширені питання

Який пульс при ішемічній хворобі серця?

Порушення серцевого ритму не є обов’язковим проявом ІХС. Якщо ж аритмія супроводжує захворювання, найчастіше виникають напади тахікардії - прискореного серцебиття - таким чином організм людини намагається компенсувати недостатність кровопостачання серцевого м’яза під час фізичного навантаження або стресу. 

Сучасна кардіологія має всі інструменти, щоб ефективно контролювати ішемічну хворобу серця. Своєчасне звернення до лікаря-кардіолога, дотримання його рекомендацій, зміна способу життя - це кроки, які дозволяють попередити розвиток захворювання і появу небажаних ускладнень.