Онко-скринінг: сучасна превентивна діагностика захворювань на рак

Онко-скринінг: сучасна превентивна діагностика захворювань на рак

24.05.2024

Що таке онко-скринінг та його роль у виявленні ракових захворювань

Завдяки розвитку сучасної медицини, виявлення онкозахворювання більше не є вироком, більшість його форм з успіхом лікується. 

Вирішальне значення має рання діагностика раку. На жаль, хвороба може розвиватися непомітно для хворого і на початкових стадіях протікати безсимптомно. Тому дуже важливо слідкувати за своїм здоров’ям і, не очікуючи появи насторожуючих ознак, взяти за правило звертатися до лікарів з профілактичною метою.

Сучасна діагностика онкологічних захворювань проводиться за допомогою новітніх апаратних і лабораторних обстежень і дозволяє виявити пухлину на самих ранніх етапах її появи.

Статистика свідчить про найбільш вразливі до онкозахворювань органи і системи в залежності від статі і віку. Їх обстеження входить до складу відповідних пакетів обстежень, розроблених фахівцями UniClinic - нового сучасного медичного центру.

Ключові складові онко-скринінгу: які обстеження та тести включає

Огляд основних методів діагностики раку: мамографія, колоноскопія, тести крові та інші

До основних методів діагностики раку відносяться:

  • візуальний огляд лікаря
  • апаратна діагностика
  • ендоскопічні обстеження
  • лабораторні аналізи
  • гістологічне дослідження тканин

Діагностика онкологічних захворювань має комплексний підхід. Неможливо підтвердити злоякісний процес, застосувавши тільки якийсь один метод. Тому до складу скринінгів включають найбільш інформативні з них.

Апаратна діагностика

В залежності від органів, які досліджуються, застосовують:

Ендоскопічні обстеження

Для ендоскопічного дослідження використовується прилад, який дозволяє вивчати стан природних порожнин пацієнта за допомогою камери, що передає сигнал на монітор. Таким чином проводять:

  • колоноскопію з метою обстеження стану кишківника, виявлення раку прямої кишки, його попередньої діагностики
  • гастроскопію для дослідження тканин стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки

Лабораторні аналізи

  • загальні аналізи крові і сечі

Порушення нормальних показників можуть попередньо свідчити про появу проблеми, на підставі чого лікар призначає проведення процедур з подальшої діагностики можливого раку. 

  • специфічні аналізи крові і сечі, які проводять у разі прямої підозри на онкозахворювання

Гістологічне дослідження тканин

Це морфологічний аналіз проб тканин, що викликають підозру у лікаря. Найінформативніший спосіб підтвердження або спростування наявності онко-патології.

Хто потребує онко-скринінгу: визначення категорій ризику та рекомендації щодо обстежень

Фактори ризику розвитку онкозахворювань

Особливу увагу ранній діагностиці онкологічних захворювань мають приділити особи, які перебувають в зоні підвищеного ризику. Мова про людей, які мають:

  • близьких родичів, які перенесли онкозахворювання
  • погані звички, зловживання алкоголем, тютюнопалінням
  • малорухливий спосіб життя, зайву вагу, незбалансоване харчування
  • природній процес старіння організму
  • вплив негативних зовнішніх факторів (фізичних, хімічних, біологічних)

Сучасна людина, яка піклується про своє здоров’я, зважуючи на наявність таких впливів, має регулярно проходити профілактичне обстеження з метою своєчасної діагностики раку.

Рекомендації для людей різного віку та з різними медичними історіями

Для своєчасного виявлення розвитку пухлинних процесів в організмі, в залежності від віку і статі, лікарями рекомендоване регулярне проходження таких обстежень:

  • ПАП-тест - рідинне цитологічне лабораторне дослідження, яке є найбільш достовірним методом ранньої діагностики раку шийки матки. Забір матеріалу проводиться під час гінекологічного профілактичного огляду. Рекомендований жінкам з 21-річного віку що три роки, при наявності факторів ризику - щорічно. Також для діагностики раку шийки матки кожні 5 років жінкам старшим за 25 років рекомендовано проводити тест на ВПЛ (вірус папіломи людини),який може спровокувати розвиток злоякісного процесу.
  • Скринінгова мамографія - рентгенологічне обстеження тканин молочних залоз на предмет виявлення підозрілих утворень. Рекомендована для щорічного проходження жінкам, старшим за 40 років.
  • Для виключення раку яєчників проводиться діагностика за допомогою УЗД органів малого тазу, яке входить до всіх пакетів скринінгів, розроблених для дорослих жінок.
  • Окрім профілактичного огляду чоловіків урологом, для діагностики раку простати також застосовується УЗД. Для виключення злоякісного процесу в передміхуровій залозі, скринінгами, розробленими для чоловіків старше 40 років, передбачений ПСА-тест (на простатспецифічний антиген).
  • З метою виключення раку легень, інших легеневих хвороб, проводиться рентгенологічна діагностика органів грудної клітини. Лікар має можливість своєчасно відреагувати, призначивши подальші більш інформаційні процедури для постановки діагнозу. 
  • З метою виключення онкозахворювань товстого кишківника і прямої кишки, незалежно від статі, з 40-річного віку рекомендовано проходити ендоскопічне обстеження - колоноскопію, принаймні кожні 5 років.
  • Основним методом діагностики раку шкіри є її візуальний огляд лікарем, який, у разі необхідності, проводить дерматоскопію. При підозрі патології виконує забір тканини для подальшого гістологічного дослідження.
  • Додатково, для всіх вікових категорій:

УЗД органів черевної порожнини може дати початкову інформацію для діагностики раку підшлункової залози, дозволяє помітити тривожні ознаки негараздів з іншими внутрішніми органами. Запідозрений рак шлунку, наприклад, потребує призначення подальшої діагностики за допомогою більш інформативних методів.

Переваги онко-скринінгу та його вплив на загальний стан здоров'я

Рак має багато морфологічних форм, може вражати різні органи людини. Не існує якогось одного дослідження чи аналізу, що точно вкаже на його присутність. Тому потрібно слідкувати за станом всього організму, регулярно проходячи повне його обстеження.

Спеціалісти UniClinic розробили всебічні програми дослідження стану здоров’я у вигляді оптимальних пакетів скринінгів. З урахуванням віку і статі пацієнта до їх складу введені консультації лікарів, апаратні обстеження і лабораторні аналізи, які, в тому числі, допоможуть виявити можливий початок злоякісного процесу. 

При обранні відповідного пакету слід також вважати на сімейний анамнез, наявність факторів ризику. В такому разі лікарем можуть бути призначені додаткові процедури обстеження.

Рекомендації щодо частоти проведення онко-скринінгу та його індивідуального планування

Частота проведення обстеження з метою виявлення можливого онкозахворювання залежить не тільки від загальних рекомендацій, які ми вже зазначили вище, але й від: статі, віку, спадковості, власного анамнезу пацієнта. 
Тому, за допомогою спеціаліста, варто розробити індивідуальний план досліджень, який забезпечить впевненість пацієнта в своєму здоров’ї.

Вчасно виявити початок онкозахворювання допоможе щорічний скринінг, розроблений спеціалістами UniClinic. В ньому вже враховані основні ризики для різних груп пацієнтів.

Знижка 3% назавжди!
на всі послуги UniClinic від Viber боту
Підключайся!